Духови Клинтонове прошлости прогоне и Бајдена
1 min read
Хавијер Бесера (први слева) са Хилари Клинтон у њеној кампањи 2016. (Фото EPA/IRFAN KHAN)
Кад је пре двадесет година помиловао нарко-трафиканта чији је отац био милионер и донатор демократа, Бил Клинтон је изазвао огроман скандал, али није претрпео политичку штету јер се већ налазио на крају другог мандата. За разлику од њега, Џо Бајден се са истом афером суочава већ на почетку владавине. Прича је поново оживела пре неколико дана кад је изабрани амерички председник објавио да у администрацију уводи двојицу демократа који су својевремено притискали Белу кућу да Карлоса Вињалија, осуђеног за шверц кокаина, избави из затвора. Да иронија буде већа, актери догађаја, Алехандро Мајоркас и Хавијер Бесера, постају секретар за државну безбедност, односно министар здравља. Тако људи који су лобирали за нарко-трговца преузимају ресоре у чијој је надлежности да се боре против шверца наркотика и епидемије предозирања.
Како пише „Вашингтон пост”, Клинтон је последњег дана на функцији извукао Вињалија из затвора на наговор, између осталих, и Мајоркаса и Бесере, који су и тада важили за утицајне званичнике Демократске странке у Калифорнији – Мајоркас је био тужилац у Лос Анђелесу, а Бесера конгресмен. Кључно је да су били пријатељи са Орасиом Вињалијем, оцем осуђеника и богатим бизнисменом који је финансирао предизборне кампање демократских политичара, укључујући Бесеру.
Део јавности, полиција, тужиоци на овом случају и судија нису скривали бес, оптужујући Клинтона да је показао да они који имају новац и политичке везе не морају да брину ма какве злочине чинили. Тврдили су да овде није било ниједног другог разлога да се осуђенику смањи казна изузев политичке трговине, запитавши се зашто нису помиловани и Вињалијеви саучесници, црнци без утицајних родитеља. Случај је био утолико нечувенији због тога што је управо Клинтонова администрација изменила кривични закон тако да су људи одлазили на дуге затворске казне чак и због поседовања, а не само продаје, мале количине наркотика. Један од сенатора који се највише потрудио да закон буде изгласан у Конгресу био је Џо Бајден. Драконске мере најтеже су погодиле најсиромашније слојеве и посебно афроамеричку заједницу.
Америка је тада већ увелико била у такозваном рату против дроге. На чување јужне границе, Агенцију за сузбијање наркотика (познатије као ДЕА), и одржавање затвора у којима су завршавали људи и због најмањег преступа са дрогом, од седамдесетих до данас је, процењује Центар за амерички прогрес, потрошено билион долара. И тада и сада, критичари су се питали шта је сврха рата против дроге ако ће политичари пуштати шверцере на слободу.
Са сличним питањем суочава се и администрација Доналда Трампа након што је прошлог месеца ослободила бившег мексичког министра одбране Салвадора Сијенфуегоса, који је у САД био оптужен за шверц кокаина, хероина, марихуане и метанфетамина преко мексичке границе. Како су саопштили из Министарства правде, морали су да траже од тужилаштва да повуче оптужницу јер је Мексико запретио да ће истерати агенте ДЕА и прекинути сарадњу у рату против дроге ако Сијенфуегос не буде ослобођен и враћен кући.
Вињали је 1994. осуђен за шверц кокаина из Лос Анђелеса у Минесоту. Уместо 15 година, колико му је додељено, робијао је шест. Његов отац, који се доселио у Лос Анђелес из Аргентине, водио је бизнис са некретнинама и паркинзима и живео у вили од девет милиона долара, која је раније припадала глумцу Силвестеру Сталонеу.
Као и поводом појединих других Клинтонових помиловања, и због случаја Вињали водила се конгресна истрага, утврдивши нечасне радње у којима су учествовали Мајоркас и Бесера. Демократска странка је одбацила ове закључке, тврдећи да су исполитизовани јер су их извели републикански конгресмени. Ипак, Клинтонови су признали и да је брат Хилари Клинтон, Хју Родам, примио 200.000 долара од Орасија Хораса да би погурао ствар. Тада већ бивши председник и прва дама су, међутим, тврдили да у време помиловања нису имали појма да је Хју Родам узео паре.