Специјални тужилац за организовани криминал Саша Чађеновић радио је по налозима Радоја Звицера, Петра Лазовића, Радована Мујовића и осталих високорангираних чланова кавачког криминалног клана, саопштено је јуче Вијестима из извора блиских истрази.
До тих сазнања, према информацијама листа, специјални тужиоци дошли су након што им је почетком маја садашњи главни специјални тужилац Владимир Нововић наредио да преиспитају поступање Чађеновића у предметима организованог криминала.
Утврђено је да је Чађеновић у тим предметима наводно радио за криминалце, а не државу – штитио је шефове организоване криминалне групе кавчани и њихове војнике, умјесто да их смјести иза решетака.
Саговорник упознат са истрагом, казао је да су у до сада контролисаним кључним предметима против те криминалне групе, у четири пронашли његово незаконито поступање на штету државе, а корист мафије.
Један од њих је и предмет формиран против ухапшеног тајног агента Петра Лазовића и полицајца Љуба Миловића који је у бјекству, а за које је Еуропол утврдио да су радили за исти криминални клан.
Списи комуникације мафијаша са полицајцима и тајним агентима били су доступуни и СДТ-у на челу са Миливојем Катнићем, односно Чађеновићем, али су ти предмети архивирани. Потом је нови шеф СДТ-а тгражио да се ти предмети реотворе…
Дугогодишњи тужилац ухапшен је јуче на радном мјесту, у Специјалном државном тужилаштву, због сумње да је починио кривично дјело стварање криминалне организације и четири кривична дјела злоупотреба службеног положаја. По налогу СДТ-а, лисице на руке ставили су му припадници Специјалног полицијског одјељења.
На саслушању пред специјалним тужиоцем Милошем Шошкићем негирао је извршење кривичних дјела која му се стављају на терет.
Шошкић му је одредио задржавање до 72 сата – због утицаја на свједоке и саучеснике.
Специјални тужилац и портпарол СДТ-а Вукас Радоњић саопштио је да се Чађеновићу на терет ставља да је у периоду од средине 2020. до ове године, постао припадник криминалне организације кавачки клан.
”Са улогом и задацима да као специјални тужилац у овом тужилаштву, а по упутствима и наредбама организатора, не предузима кривично гоњење и не покреће кривичне поступке против организатора и чланова криминалне организације, да онемогућава да буду откривени као извршиоци најтежих кривичних дјела и да, у ситуацији кад су за то испуњени законски услови, не предлаже да се припадницима организације који су лишени слободе одреди притвор, што је прихватио и извршаво у више кривичних предмета, односно поступака”, саопштио је Радоњић.
Он је прецизирао да је осумњичени на саслушању, у присуству изабраног браниоца, изнио одбрану:
”Није признао кривична дјела за која се сумњичи и није одговарао на питања специјалног тужиоца. Послије саслушања му је одређено задржавање од 72 часа од часа лишења слободе, а након што буде одређено спровођење истраге против њега, надлежном суду ће бити предложено и да му одреди притвор”, саопштио је специјални тужилац Радоњић.
Бранилац ухапшеног специјалног тужиоца, адвокат Лазар Аковић, рекао је за Вијести да је Чађеновић током саслушања “категорично негирао извршење кривичних дјела која му се стављају на терет”.
”Након што се упознам са рјешењем о задржавању, у законском року изјавићу жалбу”, рекао је адвокат Аковић, додајући да због несметаног вођења поступка не може говорити о детаљима са саслушања.
Он је истакао и да је Чађеновић детаљно изнио одбрану.
Од војног приправника до Звицеровог сарадника
Ухапшени специјални државни тужилац Саша Чађеновић, осим приправничког стажа који је одрадио у војном правосуђу, радни вијек је провео у тужилачкој организацији гдје је за замјеника основног тужиоца изабран 2005. године, а деценију касније напредовао у Специјално државно тужилаштво.
За вријеме тужилачког рада у ОДТ-у Подгорица још 2008. године, МАНС га је оптуживао да је у поступку одлучивања по кривичној пријави у случају “Царине” злоупотријебио службени положај и да је и поред елемената штетног уговора, одбацио кривичну пријаву против тадашњег градоначелника Подгорице Миомира Мугоше.
Тужилац је тада тврдио да је за склапање продаје општинске парцеле све у реду, позивајући се на општинску одлуку која није важила у вријеме склапања уговора. Ни тадашња ВДТ Ранка Чарапић није видјела ништа спорно у послу Мугоша – Царине, али је тек 2011. године Врховни суд поништио склопљени уговор јер је склопљен на ништаван начин.
Чађеновић је дужио неколико предмета пријетњи и напада на новинарку Оливеру Лакић, а за вријеме рада у ОДТ-у је преузео је и предмет “црне тројке” након што је 2013. године Брајушко Брајушковић јавно, у Вијестима, изнио оптужбе против полицијских функционера због пребијања политичких неистомишљеника.
Тај предмет, званично, никада није добио епилог.
Његов прелазак из Основног државног тужилаштва у новоформирани СДТ пратиле су бурне реакције јавности – јер је била на снази важећа двогодишња забрана напредовања у тужилачкој организацији, коју му је изрекла тадашња Комисија за етички кодекс Тужилачког савјета због дисциплинског поступка покренутог зато што је без дозволе преузео предмет од колеге у ОДТ-у Подгорица.
Чађеновић је тада кажњен, јер је мимо пословника о раду тужилаца, узео предмет другог замјеника тужиоца и донио одлуку – што су у тужилаштву цијенили као “кршење пословника и самовољу”…
И поред тога, он се у јуну 2015. године пријавио на јавни оглас, а потом у септембру 2015. године изабран у специјални тим првог црногорског главног специјалног тужиоца Миливоја Катнића.
Доласком у СДТ, Чађеновић је одмах задужио предмет “Телеком” у ком је подигао оптужницу само против Олега Обрадовића и Миодрага Ивановића, бивших директора Телекома, а вишегодишњи процес љетос је у Вишем суду окончан ослобађајућом пресудом.
Упућени тврде да је Чађеновић у том предмету наставио фарсу црногорског правосуђа у том предмету које је од 2007. покушава да заташка постојање корупције на највишем нивоу упркос доказима америчких финансијских институција.
Чађеновић је већ наредне јесени задужио један од највећих предмета – “државни удар”, гдје је са ГСТ-ом Миливојем Катнићем дао налог за хапшење криминалне групе, на дан парламентарних избора – 16. октобра 2016. године, због оптужби да су планирали политички преврат у Црној Гори, отмицу и убиство тадашњег премијера Мила Ђукановића, али и упад у Скупштину.
Предмет су обиљежиле бројне оштре осуде дијела јавности да је ријеч о монтираном политичком процесу, контроверзе око свједока-сарадника Саше Синђелића, доказно-материјалне нелогичности, а потом и маратонски судски процес, који је јавно преношен на телевизији.
Првостепена пресуда суткиње Сузане Мугоше, која је на затворске казне осудила 14 држављана Русије, Србије и Црне Горе на укупно 67 година затвора, међу којима и лидере ДФ-а Андрију Мандића и Милана Кнежевића, оборена је на Апелационом суду.
Речено је да су направљене битне повреде одредаба кривичног поступка и наложено је да се предмет врати на поновно суђење пред потпуно новим судским вијећем, што је и учињено. Чађеновић је био прошле седмице у судници Вишег суда, гдје му је наложено да достави измијењену оптужницу у “државном удару”.
ГСТ је осим предмета за тероризам у покушају све значајније предмете из области организованог криминала препустио Чађеновићу – тако да је годишње имао на десетине предмета у којима се, између осталог, бавио сукобом “кавчана” и “шкаљараца” у јеку дугогодишњег рата најјачих криминалних организација у региону.
А Чађеновић је управо због рада по тој линији, на годишњем нивоу имао највећи број предмета у односу на 12 колега у СДТ-у које је Катнић на јавним наступима почесто називао – Спартанци.
Крајем августа 2016. године “заборавио” је да Которанину Игору Божовићу одреди притвор, због чега се један од шефова “кавачке” организације, након одслужене казне, домогао слободе упркос бројним оптужбама СДТ-а да је учествовао у злочинима те криминалне организације.
Због те грешке, Чађеновић није одговарао унутар тужилачке организације, нити је СДТ одговорио “Вијестима” да ли је Катнић због пропуста покренуо дисциплински поступак против сарадника…
Главни специјални тужилац, 28. јануара 2016. године, обратио се Владиној Комисији ради рјешавања стамбеног питања специјалног тужиоца Чађеновића. На захтјев ГСТ-а, Чађеновићу је од Владине комисије додијељен стан од 89 м², а цијена стана је умањена за 80 одсто на износ од 15.326 евра, коју плаћа у мјесечним ратама од 77,40 евра на 20 година са годишњом каматом од 2 одсто.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Још увијек ништа ново што нијесмо чули и на реалити шоу звани ” државни удар”
Zašto nijesu privedeni i pošteni Katnić i poštena Ranka Čarapić, koja je izjavljivala da su kriminalci dobri momci koji imaju kodeks. Koji su čaša ali više nego što im se tražilo.