Druzi na meti, Izrael u vazduhu: Kriza u Siriji dobija novu dimenziju
1 min read
Izraelsko bombardovanje Damaska, prvo od promene sirijske vlasti, po svemu sudeći je označilo razvod u braku iz računa između Tel Aviva i ogranka Al Kaide u Siriji. Povod za najnoviju eskalaciju bilo je nasilje protiv Druza, etnoreligijske manjine koja već skoro 1.000 godina živi u gorama Levanta.
U sredu su avioni izraelskih oružanih snaga pogodili Generalštab i Ministarstvo odbrane u Damasku. Bombe IDF-a padale su i po beduinima i “državnim snagama bezbednosti” u Sveidi, pokrajini na jugu Sirije, gde su se prethodnih dana sukobili pro-vladini elementi i lokalni Druzi, prenosi RT Balkan.
Razni izvori navode da je poginulo bar pet pripadnika snaga bezbednosti, kao i da je ranjeno još 34 ljudi.
Već u četvrtak su se strasti donekle stišale, delimično na nagovor i posle diplomatske intervencije SAD.
Okidač: Beduini i Druzi
Najnoviji sukob u Siriji je počeo 11. jula, kada su naoružani beduini na jugu zemlje oteli jednog trgovca Druza na putu za Damask. Oružane grupe Druza onda su se sukobile sa beduinima u kvartu el-Makus grada Sveide, da bi se sukob potom proširio na celu pokrajinu.
Sveida se nalazi na samom jugu Sirije, uz granicu sa Jordanom. Ogromnu većinu njenog stanovništva čine Druzi, verska grupa koja se odvojila od islama još u 11. veku.
Već 14. jula je privremeni predsednik Sirije Ahmed el Šara poslao interventne jedinice u Sveidu kako bi “uspostavile bezbednost” i kontrolisale primirje između Druza i beduina. Šejh Hikmet el-Hadžri, duhovni vođa Druza, ubrzo je optužio snage reda da su se pridružile beduinima u napadu na njegovu zajednicu.
Kako navode nevladine organizacije, u sukobima ove sedmice poginulo je preko 350 ljudi, od kojih je 55 civila i 79 militanata među Druzima, 18 beduina i 93 pripadnika državnih snaga bezbednosti.
U četvrtak je Šara izjavio da su za nasilje odgovorne “nezakonite oružane grupe”, dao mandat “meštanima” da uspostave red u Sveidi i naglasio da su Druzi jedinstveni sa ostatkom Sirije.
Sirija i Izrael
El Šara, donedavno poznat kao Abu Muhamed el Džolani, došao je na vlast u decembru kao vođa oružane grupa Hajat Tahrir el-Šam (HTŠ).
Manjinske zajednice u Siriji se već mesecima žale na zlostavljanje od strane novih vlasti. Alaviti, narod bivšeg predsednika Asada, ukazuju na otmice devojčica i žena, dok su hrišćani izloženi napadima bombaša-samoubica.
HTŠ je inače poslednja inkarnacija Al Nusra fronta, ogranka Al Kaide koju već godinama podržava Turska, a koji se još od 2011. borio protiv predsednika Sirije Bašara el Asada.
U toj borbi im je s vremena na vreme pomagao i Izrael, koji je recimo pružao podršku zloglasnim “belim šlemovima” i s vremena na vreme bombardovao položaje sirijske vojske pod izgovorom da se brani od “malignog iranskog uticaja”. Poslednji put je Tel Aviv poslao bombardere na Siriju u decembru, kada je HTŠ na prepad zauzeo Alepo, Hamu, Homs i sam Damask – čisto da od sirijske vojne moći ne ostane previše.
Ove sedmice, međutim, iz Tel Aviva su stigle i bombe i oštre reči. Izraelski ministar odbrane Izrael Kac obećao je “bolne udarce” dok je ministar nacionalne bezbednosti Itamar Ben Gvir objavio da se “mora odseći glava zmiji”, optuživši Šaru da je “jednom džihadista, uvek džihadista”.
Za to vreme su Druzi u Sveidi počeli da vešaju izraelske zastave, dok je oko 1.000 Druza iz Izraela prešlo u Siriju preko Golanske visoravni, kako bi se borili sa svojim saplemenicima. U samom Izraelu inače živi oko 150.000 Druza. Tel Aviv je čak tražio i “demilitarizaciju” juga Sirije kako bu Druze uzeo pod zaštitu.
Izraelsku intervenciju osudili su Rusija, Turska i UAE.
Ko su Druzi?
Samo ime “Druzi” (“duruz” na arapskom) potiče od imena šiitskog propovednika iz 11. veka koji je prvi izneo tezu da je tadašnji fatimidski kalif, el-Hakim bi-Amralah, bio “otelotvorenje boga”. Oni sami sebe nazivaju “jednobošci”.
Druzi su Arapi, ali ne smatraju sebe muslimanima. Ne pridržavaju se “pet stubova” islama poput dnevnih molitvi, ramazanskog posta ili hadžiluka u Meku. Za razliku od Jevreja, hrišćana ili muslimana, veruju u reinkarnaciju: kada jedan od Druza umre, njegova duša sa odmah ponovo rađa u telu drugog. Zbog toga ne primaju nove sledbenike, već veru nasleđuju od roditelja.
Čine skoro 90 odsto stanovništva u sirijskoj provinciji Sveida, u kojoj živi kako se procenjuje oko 400.000 ljudi. Takođe žive u Izraelu, na jugu Libana i na severu Jordana.