Dronovi, krstareće i balističke rakete: Mediji otkrivaju čime je Iran gađao Izrael
1 min read
Napad Irana na Izrael
Iran je prilikom napada na Izrael koristio dronove kamikaze „šahid 136“, balističke rakete „imad“ i krstareće rakete „paveh“, objavili su iranski mediji.
Prema informacijama izraelske vojske, Iran je lansirao u pravcu Izraela preko 300 ciljeva, uključujući oko 170 bespilotnih letelica, preko 30 krstarećih raketa i više od 120 balističkih raketa.
Izraelske vazduhoplovne snage i sistemi PVO u saradnji sa partnerima presreli su 99 odsto svih meta, tvrdi portparol Izraelskih odbrambenih snaga, brigadni general Danijel Hagari. Istakao je da je većina iranskih raketa i dronova presretnuta van granica Izraela, ali da su neki pali na teritoriju zemlje. Naneta je samo manja šteta vojnoj bazi na jugu Izraela, prenio je Sputnjik.
Prema navodima iranske državne televizije, Iranski Korpus čuvara islamske revolucije (KSIR) upotrebio je „stotine“ dronova kamikaza „šahid 136“, koji mogu da dostignu brzinu od 185 kilometara na sat sa dometom od 2.000 kilometara. Dronovi mogu da lete 10 sati bez prestanka dok nose eksploziv težine od 50 kilograma. Pored toga, Iran ima u naoružanju i druge vrste dronova, kao što je „šahid 129“.
U napadu su korišćene i balističke rakete „imad“ koje je Iran predstavio 2015. godine. Raketa „imad“ klase „zemlja-zemlja“ može da se kontroliše sve vreme leta od lansiranja do pogotka mete i to je najveća iranska balistička raketa dometa do 1.700 kilometara.
Iranske Oružane snage koristile su i druge vrste balističkih raketa, ali nije objavljeno koje konkretno.
Prilikom napada korišćeno je preko 30 krstarećih raketa, a prema informacijama državne televizije, reč je o raketama „paveh“ iz porodice raketa „somar“ dometa do 1.650 kilometara. Iranski mediji su prilikom predstavljanja rakete u februaru 2023. godine saopštili da ona može da stigne do Izraela. Najkraća udaljenost od Irana do Izraela je oko 1.000 kilometara preko Irana, Sirije i Jordana.
Iranski napad na Izrael
Korpus Čuvara Islamske revolucije saopštio je u nedelju uveče da je pokrenuo napad na teritoriju Izraela kao odgovor na napad na iranski konzulat u Siriji početkom aprila. U napadu je, prema različitim izvorima, učestvovalo od nekoliko desetina do stotina raketa i bespilotnih letelica, uključujući dronove-samoubice „šahed“.
Izraelske odbrambene snage saopštile su da je njihova vojska u stanju pripravnosti. Pentagon je rekao da će podržavati Izrael, a iranska misija pri UN nazvala je to sukobom između Teherana i Tel Aviva, pozivajući Vašington da se „drži podalje“.
Uporedjujući trenutne ratove u Gazi i Ukrajinii sukob izmedju Iraka i Izraela, jasno se vidi da samo Amerika daje sebi za pravo da u cijelom svijetu odlučuje koja zemlja ima pravo na samoodbranu a koja nema. U slučaju Izraela istoga momenta su podržali njegov napad na pojas Gaze kao odgovor na predhodni napad Hamasa na Izrael, iako su posljedice njihovog odgovora i “samoodbrane” na desetine hiljada ubijenih Palestinskih civila i to uglavnom staraca, žena i djece, i potpuno razorenih svih palestinskih gradova i sela, uključujući tu i bolnice, škole, stambene zgrade i infrastrukturu. Za Ameriku je sve to prihvatljivo uz ciničnu napomenu i molbu Izraelu ne da potpuno prekine rat, no da samo smanji ubijanje civilnog stanovništva i da im dozvoli humanitarno doturanje hrane i ljekova uz ograničeni prekid vatre. A kada je Iran odgovorio na Izraelski napad na njihovu ambasadu u kojem je ubijeno nekoliko iranskih diplomata, od Amerike nema izjava o pravu Irana na odmazdu i samoodbranu. Takodje he uočljivo kako zapadni politicari mediji i javnost podižu veliku buku oko svakog pojedinacno poginulog Ukrajinca, sa čime se ja slažem, ali sve to izostaje kada Ukrajinci granatiraju područja naseljena Rusima i ubiju na desetine civila. A jos je sramnije ćutanje zapada na svakodnevno ubijanje hiljada civila u Gazi koje traje mjesecima i ne vidi mu se kraja. Ako to nije pravi genocid ona neznam što je.