IN4S

IN4S portal

Drevni hleb, po receptu starom 5000 godina, postao lokalni hit – pekara ne može da zadovolji potražnju

© Photo By: Kaboompics.com/pexels

„Ovo je najstariji ispečeni hleb koji je otkriven tokom arheoloških iskopavanja i uglavnom je sačuvao svoj oblik“, kažu arheolozi za nedavno otkriće u Turskoj koje je veoma uticalo i na lokalnu proizvodnju ove namirnice.

Naime, pre oko 5.000 godina neko je zakopao komad hleba ispod praga kuće u jednom mestu u centralnoj Turskoj. Analiza je pokazala da je hleb napravljen od grubo mlevenog brašna prastare vrste pšenice, uz dodatak semena sočiva i lista biljke korišćenog kao prirodni kvasac. Hleb je ravan kao palačinka i ima oblik diska prečnika oko 12,7 centimetara.

Bilo je onih koji su bili radoznali da provere da li se recept može ponovo napraviti, te su lokalni zvaničnici kontaktirali jednu pekaru. Pošto seme drevne žitarice više nije dostupno, u pekari su koristili blisku vrstu, zajedno sa bulgurom i sočivom kako bi približili originalne sastojke.

Ispostavilo se da je potez pun pogodak – prva tura je rasprodata za nekoliko sati, a pekara od tada prodaje oko 300 ovakvih hlebova dnevno. Uz opštinske subvencije, hleb se prodaje po ceni od 50 turskih lira (oko 1,30 dolara).

Još jedna zanimljiva karakteristika ovog hleba jeste to što je napravljen od useva otpornih na sušu. To je privuklo pažnju kako arheologa, tako i lokalnih zvaničnika. Turska trenutno uzgaja useve koji zahtevaju mnogo vode, kao što su kukuruz i suncokret, ali ova vrsta pšenice je otporna i na sušu i na bolesti.

„Naši preci nam daju lekciju. Kao i oni, trebalo bi danas da se okrenemo manje zahtevnim usevima“, kažu zvaničnici, a piše AFP, prenosi RT Balkan.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *