ИН4С

ИН4С портал

Дража по њемачким документима: Хитлер тражио главу српског генерала

1 min read
Из мноштва нове историјске грађе данас се, без много ограда, може закључити да је Дража Михаиловић био антифашиста, да је био антикомуниста, да је на Равној гори започео формирање војне организације, отпочео герилски рат и покренуо крупне догађаје у Србији и Југославији

Дража са народом

-Дража Михаиловић био је и остао један од најконтроверзнијих, а истовремено и најтрагичнијих личности новије српске историје. У комплетном корпусу онога што је написано или речено о Михаиловићу провејавају љубав и оданост или мржња и непријатељство. Деценијама после Другог светског рата, аутори су били сасвим супротних идеолошких и политичких опредељења. С једне стране су били домаћи историографи који су на све начине доказивали његову издајничку, квислиншку и злочиначку улогу током рата, а насупрот њима стајали су аутори из политичког, емигрантског миљеа, доказујући његов патриотизам и антифашистичко опредељење. Од распада Југославије и силаска комунистичке партије са историјске сцене, креће нови талас текстова и књига које су, углавном, у функцији рехабилитације „горског ђенерала“, пишу данашње „Новости“.

Из мноштва нове историјске грађе данас се, без много ограда, може закључити да је Дража Михаиловић био антифашиста, да је био антикомуниста, да је на Равној гори започео формирање војне организације, отпочео герилски рат и покренуо крупне догађаје у Србији и Југославији.

У самом врху Трећег рајха, од појаве на Равној гори он је оцењен као опасан непријатељ, и био је поред Титових партизана стални предмет расправа у Хитлеровом главном штабу. О немачким настојањима да се домогну, односно ликвидирају четничког лидера, најбоље сведочи неколико готово непознатих докумената. Васа Казамировић је у личној архиви Хајнриха Химлера, рајхсфирера и старешине свих полицијских снага и врховног команданта СС трупа, пронашао његово наређење од 17. јула 1942. године, да се Михаиловић по сваку цену ликвидира. У Химлеровој писменој наредби шефу немачке полиције у Србији, генералу Аугусту Мајснеру, изричито се каже: „Сада се свим средствима која уопште стоје на располагању, има пронаћи пребивалиште штаба господина Драже Михаиловића и он са својим штабом се мора ликвидирати. Полиција и СС то морају по сваку цену извршити. Сва потребна средства за то, укључујући и новац, стављају се у неограниченом обиму на располагање.

Готово сва немачка документа, од лета 1941. године, дају убедљиве доказе да је генерал Михаиловић био под надзором окупаторске управе и окупаторске војске и полиције. И кад се налазио у Србији и кад се налазио у Херцеговини и Црној Гори…

Тих дана начелник војног штаба команданта Србије генерала Бадера, пуковник Вернер Пфафенрот, у једном извештају Врховној команди пише: „… Сви четници су непријатељи Немачке, ништа мање него комунисти. Дража Михаиловић је главни мотор свега, свеједно што избегава веће борбе са нашим трупама, јер чува снагу за касније операције.“

И Станиша Влаховић, дугогодишњи професор историје и социологије на колеџу у Бирмингему, пронашао је писмо Бенита Мусолинија Хитлеру од 22. маја 1943, које је до тада било апсолутно непознато и које открива да су се судбином Драже Михаиловића бавиле и прве личности Тројног пакта. Дуче, само неколико дана пре почетка велике операције „Црно“ обавештава Фирера да је било планирано да генерал-пуковник Лер и гувернер Црне Горе Пирцио-Бироли, заједнички утврде план акције против Михаиловића и језгра његове војске у Црној Гори.

„Уместо тога, немачка акција против четника и црногорских националних снага изненада је почела без икаквог претходног објашњења италијанској страни. Очевидно је да је немачка врховна команда дошла до нове оцене ситуације, сматрајући за неопходно да убрза са уклањањем четничке опасности. Али, италијанска врховна команда није била обавештена о овоме, и била је изненада стављена пред свршени чин. И као последица овог, немачке и италијанске трупе нашле су се под командама које су се сукобљавале…“

Највећа и најбрижљивије припремана окупаторска акција против војне организације Драже Михаиловића била је, несумњиво, операција „Црно“, изведена у мају 1943. године. Немачка врховна команда донела је 31. марта 1943. одлуку о операцији „Црно“ током које је требало да се дефинитивно уништи „организација националног српства под командом Михаиловића“, и на тај начин „обезбеди позадина Балкана у случају искрцавања савезничких снага у долини Неретве„.

А Немци су информацију о искрцавању савезничких трупа у Југославији под командом америчког генерала Ајзенхауера заправо добили преко генерала Михаиловића праћењем његових радио-станица. Ухватили су поруку упућену свим командантима у земљи, од 24. јануара 1943, да се припремају за одлучујућу акцију и да „рашчисте терен свуда од комуниста“ да би имали „одрешене руке за одсудни моменат“. Прво поуздано обавештење да предстоји инвазија Англоамериканаца на Балкан, Дража је добио у јесен 1942. године, када су у његов штаб стигли изасланици краљевске југословенске владе, мајор Недељко Плећаш и потпоручник Јово Трбојевић. Опширнију и потпунију информацију донео му је крајем децембра 1942. пуковник В. С. Бејли, шеф британске војне мисије при његовом штабу.

Михаиловић се налазио у околини Колашина када је план целе операције „Црно“ против његових јединица у Црној Гори лично до у детаљ израдио командант Југоистока, генерал-пуковник Александар Лер. Цео план је израђен у највећој тајности и, на захтев Адолфа Хитлера, вође Рајха, с њим у прво време Италијани нису били упознати.

Генерал фон Хорстенау, који је био присутан у немачкој Врховној команди када је разматран план операције „Црно“, у свом дневнику је записао: „Нарочита улога била је предвиђена за Бранденбуршки пук. Он је имао да се још пре почетка акције, пресвучен у српске униформе, увуче у обруч и ухвати Дражу Михаиловића…“

У Ратном дневнику немачке врховне команде је забележено да је Дража два дана пред почетак операције „Црно“ напустио Колашин и кренуо усиљеним маршем у Србију. Он уопште није очекивао да ће га Немци напасти у Црној Гори и покушати да га живог ухвате. Али на упозорење гувернера Пирција Биролија да Немци крећу против њега, наврат-нанос напушта Црну Гору.

Када је Хитлеру реферисано шта се све догодило, и како су Италијани спасли Михаиловића и његово људство, Хитлер је формално просиктао од беса: „Ми се стално напрежемо да тог апаша (Д. Михаиловића) ухватимо, јер он апсолутно стоји у служби Антанте, а тај Бироли то зна и не предузима ништа!“ – забележио је Васа Казамировић.

После неуспеха операције „Црно“ код Колашина, нису престали немачки напади на Југословенску војску у отаџбини и лов на њеног команданта. Кад су немачки обавештајци поуздано утврдили да се „горски ђенерал“ вратио у Србију, почетком јула 1943, покрећу офанзиву „Јутарњи ваздух“ (Морген лутф). У овој акцији учествују делови 297. пешадијске дивизије, други батаљон петог моторизованог полиџијског пука, један батаљон пука „Бранденбург“, као и више бугарских јединица. Циљ је било хватање Михаиловића, који се налазио у селу Дружетићу, северозападно од Чачка. Напад на штаб равногораца почео је 14. јула 1943, а цео подухват завршен је, неуспешно, 22. јула. Дража је успео да се са свим својим јединицама пребаци према планини Маљен. Трећег дана октобра 1943. почиње нов напад на четничке јединице око Пожеревца, Чачка и Ваљева. Назив ове операције је био „Маисколбен“, а командовао је пешадијски генерал Ханс Фелбер. И она је завршена неуспешно. Жртве су били сељаци, становници села у којима су се задржавале Дражине јединице.

Дан после почетка ове офанзиве оружане снаге Југословенске војске у отаџбини потпуно су изненадиле Немце. Напале су Вишеград. Према сведочењу америчког капетана Валтера Менсфилда, првог америчког официра за везу, одлука да се нападне Вишеград донесена је последњих дана септембра – на састанку Драже Михаиловића и представника британско-америчке мисије. У Вишеграду се налазио јак немачки гарнизон, са око 800 војника. У рану зору 4. октобра, 2.500 бораца кренуло је у напад…

Напад је почео тешким бомбардовањем. Борба је трајала цело јутро. После подне град је био у нашим рукама, а 300 Немаца мртво и рањено…“ – гласио је извјештај америчког капетана.

До краја октобра 1943, против Михаиловићевих одреда изведене су још четири немачке војне операције у садејству са Бугарима, љотићевцима, недићевцима и четницима Косте Пећанца.

Чим је борба за Вишеград била завршена, Радио Лондон је емитовао обавештење из Титовог штаба, да су победу извојевали – партизани. „Међутим, нико од нас, нигде у близини и околини, није видео ни партизане нити ишта чуо или осетио од њихове битке са Немцима…“, – нагласио је капетан Валтер Менсфилд.

У марту 1943. године почела је позамашна операција „Хајнрих“, која је неуспешно завршена јер су се четничке јединице којима је тада командовао Мирослав Трифуновић Дроња, извукле из обруча. Како се наводи у дневном извештају командујућег генерала и војног заповедника Србије од 20. марта 1943, као једини успех могло се означити заробљавање 160 „присталица Михаиловића“, а заправо, то су били сељаци који су похватани по кућама или њивама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

18 thoughts on “Дража по њемачким документима: Хитлер тражио главу српског генерала

  1. Bez komentara za ratnog zločinca i koljača,ne vredi pokušavati falsifikovati činjenice i izmišljati kojekakve nebuloze i laži.

  2. I komunjare znaju da je Draza i Ravnogorski pokret bio antfasisticki.Sa Dražom u srcu i vjerom u Boga, za Srpstvo i pravoslavlje sveto, za krst časni i slobodu zlatnu.

  3. Nema potrebe da mu donose Drazimu glavu… Dosao je on sam kod Hitlera i poljubio mu ruku?
    To su dva velika saborca i prijatelja!

    1. Управо тако!
      Иначе, ова и још бројне друге потернице су само биле неспоразум…

  4. Комунистичка „Ужичка република“ је, у суштини, обухватала само град Ужице, а територија за коју су после ДСР говорили да су је ослободили партизани су ослободили ИСКЉУЧИВО четници, а партизани су са безбедне удаљености посматрали четничке борбе против Немаца.

  5. ИН4С хвала на овом тексту.
    Уместо реалног аналитичког посматрања, Јосип Броз Тито је неумерено слављен у социјалистичкој Југославији. То није претерано зачуђујуће с обзиром да је вешто изграђивао ореол светско-историјске личности и креирао систем у коме је идолопоклонство било јавна норма.Као у осталом и данас што је и у Србији и у Црној Гори.
    Укључиван је у плејаду великих из Другог светског рата, слављен је у свету као први човек кога Стаљин није успео сломити. Као што је истакнуто, свој аутократизам је већ испољавао током Другог светског рата.
    Стекао је харизму ратног вође и постао недодирљив са великим овлаштењима апсолутног владара Партије и државе. Сукобом са Јосипом Висароновичем Стаљином 1948. године уздрмао је монолитност радничког покрета и начео Стаљинов „култ личности“ али истовремено учврстиосвој. Искористио је политички моменат и још више се наметнуо својим сарадницима и постао доминантна фигура југословенског социјализма, задржавши репресивне мере као метод владања које су искључивале било какву демократску критику. Овакво стање у Југославији је одговарало и моћним западним државама, да је држе што даље од СССР, док су истовремено радиле на поткопавању и рушењу источног блока.
    Сплетом историјских околности блоковске поделе злочини његовог режима остали су без веће критике у светској јавности, услед безбедносних потреба његовог учувања као тампон-зоне. Када је нестало те поделе, престала је ипотреба за таквм режимом, па и Југославијом, у облику у којом ју је њен режим креирао – као компликоване институционалне грађевине која је захтевала премного труда да би била очувана.
    Његово наслеђе је остало у рушевинама које су вешто биле прикривене до његове смрти 1980. године, настављајући са аматерским вођењем наслеђене политике. Развој ’револуције која тече’ био је антицивилизацијски, супротан савременом поимању културе, изразито антидемократски, технолошки заостао, духовно назадан. Ово је, на жалост, политичка пракса сурово потврдила. Његова политика је проширила Хрватску територијама које никад нису биле у њеном саставу (Истра), уз чишћење авнојске Хрватске од италијанског становништва. Затворио је српско питање у Хрватској, које је Владимир Бакарић „решио“ њиховим тихим расељавањем и запуштањем. Федерализацијом Југославије на начин на који је то урађено на АВНОЈ-у даље је „окрунио“ српски етнички простор и битно отежао макар само и културно повезивање српског народа. Тако је Брозова Југославија неоспорно имала и АНТИСРПСКУ ПРЕТПОСТАВКУ ПОСТОЈАЊА , а политичком перверзијом је тај народ сматран гарантом њеног опстанка и дежурним сумњивцем за све њене битне проблеме.

    Момчило Диклић
    Институт за Европске студије Београд

  6. … Ovo je odavna poznato, nesporno!
    Blasfemečno je uopšte otvarati raspravu, ponižavati se, po pitanju đeneralovog antifašizma!!!
    Kako se to pitanje ne može ni otvarati sa stanovišta ličnosti, budući je D.M.D. vojni komandant JVuO, koji po definiciji zaraćenih strana u Drugome ratu pripada antinacističkoj savjezničkoj koaliciji!
    Ovo pitanje, nije za nikoga drugoga pitanje, osim za nas u Crnoj Gori i Srbiji!? … Ne i za svijet!
    Jedino je pod znakom pitanja njegovo lično, intimno ideološko opredeljenje, koje je po pojedinim kompetentnim njemu savremenicima i bliskim saradnicima, ponešto inkliniralo u lijevo, bliže tom ideološkom formatu.
    Kog inteziteta i domašaja, to je jedino nedovoljno istraženo i razjašnjeno pitanje!
    A to što savremeni komunozombi, čak i mladež, plitkoumno problematizuju antifašistički angažman načelnika Vrhovnog štaba JVUO, je i više nego smiješno, idiotsko ono!

    1. Narativ o Mihailoviću kao pokretaču otpora protiv fašizma u Evropi je komičan i dostojan drumske mehane. Provincijalno je i pomisliti, a sramotno tvrditi da u Evropi, koja godinu dana i sedam meseci (do početka rata u Jugoslaviji) ratuje protiv Hitlera, svi čekaju na balkanskog pukovnika da podigne steg otpora fašizmu.

      1. Михаиловић је био први ГЕРИЛАЦ поробљене Европе!

      2. … Čudo je narativ, čudo!
        Jedan se ne prima, a drugi ga očas primi!
        Najkraće, baljezgaš.
        O tome se može govoriti sa stanovišta činjenica, po mogućstvu nespornih, i onih logičnih i mogućih,uz ogradu, dabome, a može i sa stanovišta ideološke pripadnosti, na koju svako ima jednako pravo.
        To ti kaže neko kome su i otac i majka bili u partizanskom pokretu, ne i bilo koji, pogotovo majka, a opet to me manje obavjezuje, uz svo poštovanje za moje roditelje, od istine! Od onoga što se nesporno može dokazivati i dokazati!
        Inače, da nas ta od strane komunista lažirana prošlost Drugoga rata i danas ne “ kolje“, baš bi me pa zaboljelo i za jedne i za druge!
        Ovako, ISTINA OSLOBAĐA, kakva gođ da je!
        I ko zna što bi ja da je da se istina bira!
        Dakle, ne kritikuj narative iz narativa!
        Uostalom, radi što gođ ti volje.
        Istina obavjezuje, nije rečeno, da je i obavezna!!!

    2. Opet o Čiči…cccc…
      Naravno da je sifiličar tražio glavu Čiče našeg!
      Ali, ništa od te rabote.
      Čiča naš probušio nukleus, ostavio dovoljno za pelcer.
      Zvezda ne zgasla!
      Gospodin Čovek, znao sve ko je ko u brlogu…
      Čiči po najmanji problem da secne pedere „naše“ ,
      petokrake…
      I da kaže, ne dajte im decu…
      Al’ dadoše, „muftije“ i ništa roba, večno nenajedena…
      Drža naš, je bio školovani problem! Srbin do kostiju!
      Štedeo decu…
      Bio za nauk, ne odstupati i o jadu zabaviti.
      Samo jedan šamar, onako iz kuka i vsičko e na red.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *