ДПС манипулише Донтовим системом да би побједио на Цетињу
1 min read
Цетиње
Велики број учесника на цетињским изборима извјесно ће узроковати расипање гласова који би, захваљујући Донтовом количнику, могли завршити на конту Демократске партије социјалиста (ДПС) и тако јој обезбиједити додатно једно до два одборничка мјеста и одлучујућу предност приликом формирања власти у случају тијесног изборног резултата.
За 33 одборничка мјеста у цетињском парламенту, на изборима 16. новембра бориће се девет изборних листа, што је дупло више него на изборима одржаним 2010. године и више него на прошлогодишњим парламентарним изборима, ако се изузму мањинске листе.
Борис Марић из Центра за грађанско образовање (ЦГО) сматра да велики број малих играча повећава шансе владајућој странци, јер ће се гласови свих изборних листа које не пређу цензус прелити ДПС-у. С обзиром да право гласа у пријестоници има скоро 15 хиљада грађана, цензус за улазак у парламент највјероватније ће износити 300 гласова. То у пракси значи да ће листе које не пређу цензус од 3 одсто гласове поклонити најјачој странци
“Јасно је да ДПС манипулише Донтовим системом обрачуна гласова и чињеницом да већи број учесника на изборима значи расипање гласова. С обзиром да је ДПС најорганизованија партијска структура они имају најмање расипање и добијају највећи изборни ефекат. То би на тијесним изборима који се очекују могло да им доднесе пресудног одборника за формирање власти”, сматра Марић.
Модел Донтовог рачунања мандата фаворизује листе које добију највећу подршку бирача. Захваљујући том моделу на парламентарним изборима 2009. године коалиција “Европска Црна Гора” освојила је 163 хиљаде гласова, што им је гарантовало 42 мјеста у парламенту, али је уз гласове странака које нијесу прешле цензус на крају имала 48 посланика.
Шефица изборног штаба ДФ Тијана Самарџић сматра да би се исто могло десити и на Цетињу. Према процјенама опозиције, како је казала, најјача листа у пријестионици могла би добити два одборничка мандата захваљујући раустим гласовима.