IN4S

IN4S portal

Doživio konačnu pobjedu i oslobođenje Srbije: Na današnji dan 1903. izabran za kralja Petar Prvi Osloboditelj

1 min read
“Želim da budem pravi ustavni Kralj Srbije“ – rekao je Petar I Karađorđević u svom proglasu tokom polaganja zakletve  15. juna 1903. godine nakon što je njegov izbor za kralja potvrdila Narodna skupština.
kralj Petar

Kralj Petar I Karađorđević

“Želim da budem pravi ustavni Kralj Srbije“ – rekao je Petar I Karađorđević u svom proglasu tokom polaganja zakletve  15. juna 1903. godine nakon što je njegov izbor za kralja potvrdila Narodna skupština.

Kralj Petar Prvi Karađorđević rođen je kao peto dete Kneza Aleksandra i Kneginje Perside (kćerke Vojvode Jevrema Nenadovića) na Petrovdan, 11. jula 1844. godine. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Beogradu, a dalje školovanje je nastavio u Švajcarskoj u zavodu Venel-Olivije u Ženevi.

Po završenom školovanju septembra 1861, Knežević Petar se upisuje u pariski Kolež Sen Barb, a 1862. u čuvenu vojnu akademiju u Sen-Siru koju završava 1864. godine. U Parizu se bavio fotografijom i slikarstvom, i usavršavao svoje vojničko i političko obrazovanje. Ono mu je otvorilo vidike ideja političkog liberalizma, parlamentarizma, demokratije i njenih institucija. Početkom 1868, sa svega 24 godine, Knežević Petar je u Beču štampao svoj prevod knjige engleskog političara i filozofa Džona Stjuarta Mila “O slobodi”, sa svojim predgovorom, koji će kasnije postati njegov politički program.

Posle ubistva Kneza Mihajla u maju 1868, politički krugovi bliski dinastiji Obrenović priključili su novom srpskom Ustavu i odredbu kojom se porodici Karađorđević zabranjuje povratak u otadžbinu i oduzima sva imovina.

Knežević Petar se pridružio Legiji stranaca francuske vojske 1870. i sa njom je učestvovao u ratu između Francuske i Pruske, zbog čega je odlikovan Ordenom Legije časti. Godine 1875. radio je na organizovanju i aktivno učestvovao u bosansko-hercegovačkom ustanku. Nakon neuspele Topolske bune 1877, vodio je živu političku aktivnost.

U leto 1883. godine na Cetinju se oženio Kneginjom Ljubicom – Zorkom, najstarijom kćerkom crnogorskog Knjaza Nikole. U tom braku rođeno je petoro dece: kćerke Jelena i Milena (umrla kao dete), i sinovi Đorđe (odrekao se prava nasledstva prestola 1909), Aleksandar i Andrija (umro kao dete).

Petrovići

Posle kraćeg boravka u Parizu, porodica Karađorđević preselila se na Cetinje, gde je ostala sledećih deset godina. Zbog lošeg materijalnog položaja, Knežević Petar prodao je kuću u Parizu 1894, i nastanio se sa porodicom u Ženevi. Njegovi kontakti sa ljudima iz Srbije, naročito sa vođom radikala Nikolom Pašićem nikada nisu prestajali.

Tokom 1897, Knežević Petar odlazi u Rusiju, i biva primljen kod cara Nikolaja II. Tri godine kasnije pokušao je da se sporazume sa Kraljem Aleksandrom Obrenovićem o priznavanju prinčevske titule i povraćaju oduzete imovine, ali bez uspeha. Knežević Petar je još više pojačao svoju političku aktivnost za povratak u Srbiju. Godine 1901. nastojao je da stupi u bliže odnose sa Austro-Ugarskom, nudeći joj svoj politički program.

Od samog početka svoje vladavine, Kralj Petar I suočio se sa ozbiljnim preprekama. Zemlja je bila rastrzana unutrašnjom političkom borbom, a Austro-Ugarska, isprva naklonjena novom srpskom Kralju, postala je ubrzo otvoreni neprijatelj Srbije, naročito posle krize izazvane aneksijom Bosne i Hercegovine 1908. godine.

Prvi balkanski rat protiv Turske 1912, i Drugi – protiv Bugarske 1913. – okončani su trijumfom srpske vojske pod vrhovnom komandom Kralja Petra I, i oslobađanjem Raške oblasti, Kosova, Metohije i Makedonije, i njihovim pripajanjem Srbiji.

Usled stalnih i teških napora u Balkanskim ratovima, zdravstveno stanje Kralja Petra I se pogoršalo, i on je 24. juna 1914. preneo kraljevska ovlašćenja na svog sina Prestolonaslednika Aleksandra. Mesec dana kasnije, Austro-Ugarska je objavila rat Srbiji, čime je započet Prvi svetski rat. Posle veličanstvenih pobeda na Ceru i Kolubari 1914, nakon ulaska Nemačke i Bugarske u rat 1915, srpska vojska bila je prinuđena na povlačenje i napuštanje zemlje. Albanska golgota ostavila je velikog traga na zdravlje ostarelog Kralja. On je ipak doživeo da dočeka konačnu pobedu i oslobođenje Srbije, i stvaranje nove države nastale ujedinjenjem Srba, Hrvata i Slovenaca.

Umro je 16. avgusta 1921. u Beogradu, a sahranjen je u svojoj zadužbini na Oplencu. Zbog svojih zasluga u Balkanskim ratovima i u Prvom svetskom ratu u srpskom narodu ostao je zapamćen kao Kralj Petar I Oslobodilac.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Doživio konačnu pobjedu i oslobođenje Srbije: Na današnji dan 1903. izabran za kralja Petar Prvi Osloboditelj

  1. Kralj Petar I Karađorđević OSLOBODILAC , u narodu svom srpskom prozvan ČIKA PERA , najbolji srpski vladar od Nemanjića i Cara Lazara . Pod stare dane nije mogao da se odupre komunističko masonskim fašističkim terorističkim tajnim organizacijama . Pod takvim pritiskom , ostario i umoran od borbe protiv sila zla i tame , ovaj istinski Vitez Svjetlosti donosi odluku da svog sina prvjenca Prestolonaslednika Princa Đorđa ubijedi da se odrekne Krune . Krune koja mu je od Gospoda bila namjenjena . Tog momenta počinje stradanje srpskog roda , koje još uvijek traje . Kralj Aleksandar je bio dobar kralj , koji je nastavio borbu protiv tih sila zla , koja ga je koštala glave . Međutim nije bio odabran od Gospoda , već su tu volju Gospodnju ljudi prepravili . Zato Aleksandar nije mogao da pobijedi sile tame . Njega je vodio razum ljudski , a Princ Đorđe je bio obasjan umom i svjetlošću Božijom . Zato mu na kraju krajeva ni svi nepomenikovi kapetani nisu mogli nauditi a svima je bio u domenu njihovog trozubca i Hitleru i Staljinu i Brozu . Umro je priroodnom smrću u komunističkoj Jugoslaviji , kao jedini Karađorđević koji ni pred kim nije uzmakao i pobjegao . Za Krst Časni i slobodu zlatnu !!!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *