Долари уместо ракета

Џон Кери донео економску подршку Кијеву, али не и очекивано ново, моћно оружје. Са новом мировном иницијативом, Оланд и Меркелова у петак у Москви.
Амерички државни секретар Џон Кери, који је упркос лошем времену у четвртак долетео у Кијев и разговарао са украјинским председником Петром Порошенком, разочарао је оне из редова његових домаћина који су поверовали да ће добити ново моћно оружје. Уместо траженог „летећег наоружања“ Кери је саопштио домаћинима да им је додељења хуманитарна помоћ од 16,4 милиона долара! Почетком недеље из Њујорка је стигла вест да Обамина администрација размишља да Украјини пошаље противтенковске ракете, али председник САД о томе још није донео одлуку.
Домаћинима у Кијеву је сигурно било непријатно што је Кери у разговору подсетио Порошенка на дато обећање да ће Донбасу бити додељен посебан статус, да ће се спровести уставне реформе, а касније и изборе. И у четвртак је Порошенко казао да подржава закон о посебном статусу и ширењу политичких права грађанима Доњецке и Луганске области.Проблем је што он мења свој став често, па је тако недавно говорио да Украјина може бити само унитарна и да никакве уставне реформе не долазе у обзир.
Амерички државни секретар је нагласио да морају да се реализују договори из Минска, али и да Русија треба да престане да помаже побуњеницима у Донбасу. Истовремено је Кери изјавио и да САД неће сукоб са Русијом, већ да желе дипломатско решење за украјинску кризу.
– Ми не тражимо сукоб са Русијом, а то не тражи ни председник Порошенко, ни европска заједница – рекао је Кери.
У четвртак увече у Кијев је на преговоре требало да стигну председник Француске Франсоа Оланд и немачка канцеларка Ангела Меркел. Најављено је да они имају нову мировну иницијативу о којој ће у петак разговарати у Москви са председником Русије Владимиром Путином. Засад се спекулише да Оланд и Меркелова предлажу да се без постављања услова тренутно заустави ратовање у источној Украјини. Кијеву тај предлог сада, због ситуације на терену, која није најповољнија за њих, више одговара али побуњеници траже да њихове границе буду оне које су некада имале административне области.
Оланд је у четвртак јавно поновио да Француска не подржава идеју да се Украјина прикључи НАТО. И већина званичника НАТО сматра како Украјина није спремна да приступи овом блоку. Један високи званичник САД је у децембру изјавио како Алијанса не разматра украјинско чланство у НАТО.
У руском министарству спољних послова не искључују могућност да се у зони сукоба у источној Украјини на линији разграничења доведе контингент миротвораца ОУН, иако је раније представник Русије у СБ ОУН Виталиј Ћуркин говорио да је слање миротвораца „мало вероватно“.
Уз то, сукоб Украјину кошта сваким даном све више. Дан рата на истоку земље Кијев кошта од пет до седам милиона евра, разрушена је готово комплетна инфраструктура, производња је пала за 20 одсто.
О слању оружја у Украјину ускоро ће у Вашингтону разговарати председник Обама и немачка канцеларка Ангела Меркел, која тамо стиже већ наредне недеље. Меркелова је већ изјавила да Немачка не намерава да шаље оружје у Украјину јер се залаже за мирно решење конфликта. Исти став заузима и Италија, али и Велика Британија, Мађарска и Француска. На другој страни, Литванија и Естонија су за то да се Украјини што пре пошаље оружје.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

