Доктор фајтер
1 min read
Фото: ИН4С
Пише: Мишо Вујовић
Био је левичар у младости десничар у зрелом добу. Черчил је рекао “ ко у младости није био левичар тај нема срца, ко у старости није био десничар тај нема памети”.
Важио је за једног од стубова Милошевићеве епохе.
Министар здравља и потпредседник владе као потпредседник не баш популарног ЈУЛ-а.
У два наврата именован је за директора КБЦ Дедиње, био је најуспешнији менаџер здравства у СР Југославији. Као “негативац” из предходне власти прогањан је у време ДОС-а. Не само он, није му поштеђена ни породица. Кћерка у школи брутално малтретирана. Тај исфрустрирани реваншизам није га обесхрабрио.
Политичке санкције у подељеном друштву производе социјално – економске и друге проблеме. Приморан на одступницу склања се у Црну Гору.
“Мило спашава Милошевићевог министра”, коментарисали су неки.
Окрепљен на огњишту, као српски ратник на Крфу, враћа се и у контра нападу, отвара на Вождовцу престижну болницу “Острог”, која под хипотеком искушења из прошлости њеног власника и поред вансеријске услуге,тима врхунских стручњака на челу са професором Јованом Стриковићем није успела да опстане.
Ово је само део биографије професора Милована.
Бојића, спаковане у триста страна занимљивог и питко исписаног штива под насловом “Није било узалудно”.
Револуционарна идеја о трансплатацији органа, у чему је пионир на нашим просторима, као младог лекара, сукобљава га са ауторитетима струке. Професор Лалевић му прети избацивањем из чланства лекарске коморе, а народни херој професор Исидор Папо на државној телевизији критикује Бојића и његов експеримент.

Преживео је прогон и погром. Лечио бесплатно сиротињу, изградио Дедиње 2 а у родном Липову две цркве. Основао болницу “Острог” у којој је уточиште нашао Момир Булатовић у исто време Бојић лечио мајку Момировог љутог противника Мила Ђукановића.
Прогон Милована Бојића илуструје нашу склоност да човека посматрамо кроз призму предрасуда и острашћености. Мало је личности чије је дело адекватно валоризовано за живота. Када се измери и разгрне све остаје дело као трајно одело човека. И тај кантар нико не може порећи.
Потврда тог живог дела је невероватно интересовање читалачке публике и јавности за промоцију Бојићеве исповести пред собом и светом.
Још од средине осамдесетих велика сала Коларца није била пунија на промоцији једне књиге као аутобиографије Милована Бојића, по многима најбољег српског менаџера не само у здравственом систему. Осим масовности и сликовитог беседништва говорника и самог аутора, Коларац ће ту ноћ памтити и по разноликости публике, по мноштву познатог света од патријарха Порфирија, Лазара Ристовског, Џајића, Зорице Брунцлик, Војислава Шешеља….
Живот буран а исповест интригантна и надахнута.
Бојићева борба са животом почиње још у утроби мајке која због немаштине одлази да абортира у Колашин, где јој дају анестезију у исчекивању доктора који се запио у неком селу и заборавио а анастезија престала да делује, мајка то схвати као божји знак и враћа се кући. То сазнање добија поводом доктората у духовитој телеграм честитки чудесно- нестварног колеге Маја, који и данас у колашинском крају, обитава у својим анегдотама:
“Да се ја нијесам запио ти се не би родио”,.
Живот на првој линије живота је сам по себи драматичан и неизвестан, али богат и изазован.
Бојићев клинч од првог – чобанског задатка. Он је и ђак пешак који гази сметове од куће до школе, студент медицине коме отац није дозволио да упише књижевност. Комуналац у туђини. Недовољна стипендија на усавршавању у Норвешкој није га обесхрабрила да одустане већ је физикалисао да би преживео. Радио је као лекар у Дубровнику и Београду, а деведесетих година прошлог века је именован за директора тада отписаног института КБЦ Дедиње где је након деценије враћен да је обнови и изгради нови блок.
Куђен и оспораван, хваљен и уважаван – горштак холивудске харизме, успео је да оствари своје дечачке снове потврђујући Његошеву мудрост: “прегаоцу Бог даје махове”.
Сећам се деведесетих година прошлог века, обавештења излепљених по чекаоницама КБЦ Дедиње:
“Сви који немате везу ја сам ваша веза! Др Милован Бојић”.

После промоције, његов пријатељ и комшија из Липова, Ратко Булатовић, којему је др Бојић финансирао прве скупе протезе у Немачкој, након губитка ногу од НАТО- бомби 1999. године, ми рече:
„Ја сам му захвалан до неба, али мало би било и сто оволиких сала да прими све оне којима је др Бојић нешто помогао и учинио.
Он се тиме не хвали, нити о томе јавно говори, али Бог све види и све зна“, узбуђеним гласом ми рече Ратко.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Е мој Војо
Пиши ћирилицом, ако умеш
Сви смо ми клицали комунизму, сви пензоси смо деца рата и комунизма.
Какве везе има комунизам са здрављем. Била је изградња разрушене државе и земље, расположење.
Више од данашнјих Мами Мани, мани се ћорава посла.
Не бацај се балегом на било какву прошлост, гледај напред, очи нису позади.
Прави комунисти су били радничка класа, а врхушка као и свака друга.
Стаљин – Тито, победа је наша, мин нет и слично… шта нам би да преживимо?
Уместо књига и акција, младост јури патике и мобилне, да се покрену!
Niski poklon i postovanje dr Bojicu
Geni, volja i znanje zamajac uspèha. Za primer svima da oru i sade. Takvi da vode kroz trnje do zvezda
Niski poklon i postovanje dr Bojicu
Geni, volja i znanje zamajac uspèha. Za primer svima da oru i sade. Takve da vode kroz trnje do zvezda
Komunjara o komunjari
Vojo, Vojo,
baš si siromašan duhom.
Kakve su ti to otrcane fraze?!
Knjiga sjajnao svedočanstvo
o vremenima, ljudima i naravima našim…
Dr. Bojic darovit.
Lekar, orator i pisac – divljenja dostojan.
Mogao bi nešto da napišeš o sebi
Bilo bi interesantno da čujemo jednog
od „onih drugih“ – da saznamo što
si ti stvorio u zivotu.
Tek toliko da uporedimo…
Knjige se i pišu da pokrenu,
ono „izvesno nešto u nama“
– da pogledamo u sebe, izmedju ostalog.
P.S. Nebi me iznenadilo da si
„komunjarama“ i onima posle…
bio tajni saradnik – u najgorem slislu te riječi.
P.S.S. Dr. Bojića ne poznajem lično i srećna
sam što je ova knjiga napisana.
„Volim sve domaće, osim izdajnika“,
piše ovaj IZUZETNI ČOVJEK !
E pa ja sam kod tog fajtera dolazio 2000 godine u njegovu rezidenciju na Dedinju i dok sam ga čekao srne su trčkarale kroz dvorište.Voli čovek lepo,pa to ti je…