ИН4С

ИН4С портал

„Дојче веле“: Кинези фасцинирани Трампом због дрског језика

kina

Кина

И поред свог антикинеског става, републикански кандидат за председника САД Доналд Трамп има у Кини своје обожаваоце, јавља из Пекинга колумниста „Дојче велеа“ Франк Сирен.

Он наводи да што се више приближавају председнички избори у САД, ближе је и суочавање остатка света са кандидатом републиканаца Доналдом Трампом. Могло би се помислити да је он себи у многим деловима света направио већ много непријатеља.

На пример, у Мексику, својим планом да на граници са Мексиком подигне зид – и да за то плате Мексиканци. Или – у Кини, земљи коју је оптужио да „силује“ САД, узима Американцима радна места и да „манипулише“ својом валутом. И заиста, нама Американца који је у Мексику тако омражен као Трамп. У Кини су осећања према њему помешана. Има и позитивних.

У анкети коју је спровео кинески дневни лист „Глобал тајмс“, још крајем маја је 54 одсто Кинеза било за Трампа – тада је то било чак 15 одсто више него и у САД. Отада се његова популарност повећала. Због свог дрског језика и привидне искрености као и једноставних формула које заступа, постао је омиљен и у Кини. Кинези су фасцинирани Трампом.

Управо зато што је друкчији од њихове владе која дела непрозирно и закопчано. Код Трампа се увек зна шта мисли о некој теми – јер то одмах гласно каже. То што сутра мисли нешто супротно, очигледно не шкоди његовој популарности.

Због тога је Трамп омиљен не само међу људима слабијег образовања. Читаоци „Глобал тајмса“ који су учествовали у анкети су припадници образованог градског становништва. Такви му праштају чак и када назове Кину „највећим крадљивцем у светској историји“. Трамп је бренд, а Кинези воле брендове.

Он у Кини важи као успешан пословни човек који уме да буде забаван, што је особина коју немају кинески политичари. На интернету га виде као бизнисмена са лепом супругом; на свом налогу на Твитеру Трамп негује имиџ победника.

Неки предузимачи покушавају да направе посао служећи се његовим именом. Свуда у Кини се појављују фирме које продају луксузне тоалете, некретнине или пречистаче ваздуха којима је у назив додата реч Трамп – иако немају баш ништа са његовим фирмама.

Републикански председнички кандидат је сазнао да је популаран у Азији и отада „вози на два колосека“. С једне стране, Кина је опака економска сила. С друге, ту су богати Кинези који пуне својом новцем америчке касе.

Највећа кинеска банка је изнајмила један од његових небодера на Менхетну. Његов ланац хотела „Трамп хотел конекшн“ је у јужној Азији посебно омиљен међу кинеским гостима. Трамп понекад заборавља ко добрим делом финансира његова предузећа, па онда мало „спушта лопту“.

Али, као да је свеједно шта он прича, јер то је тако код харизматичних вођа, и то их и чини тако опасним. Због фасцинације, његови следбеници често заборављају на последице у стварности. А куда то може да одведе – види се тренутно у Турској на примеру Реџепа Тајипа Ердогана.

Кинески инвеститори очигледно потцењују ризик. Само у прошлих шест месеци, они су инвестирали 29 милијарди долара у америчку привреду и тако за само пола године уложили више него у читавој 2014, која је била рекордна са 18 милијарди долара. И кинеска влада све ређе указује на то да је Трамп опасан.

Пекинг се већ спрема за сваки случај. Пре неколико месеци, министар финансија Лу Ђивеи је рекао да је Трамп „ирационалан и неразуман“. Пекинг се нада да ће се са бизнисменом Трампом лакше споразумети него са Хилари Клинтон, коју сматра идеологом спољне политике. И да ће, ако САД буду за неки компромис, до њега лакше доћи са Трампом него са Клинтоновом.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *