ИН4С

ИН4С портал

Додик: Шмит не може да укине закон о имовини РС

1 min read
Наиме, Скупштина РС усвојила је 10. фебруара Закон о непокретној имовини која се користи за функционисање јавне власти.

Милорад Додик (Фото: РТРС)

„Председница Републике Српске Жељка Цвијановић потписала је законе који се односе на имовину на територији тог ентитета и упутила их на објављивање у Службени гласник РС”, рекао је Милорад Додик, члан Председништва БиХ из РС. Из Канцеларије високог представника (ОХР) у БиХ одмах потом су навели како је тај закон, то јест Закон о непокретној имовини која се користи за функционисање јавне власти, 5. априла објављен у Службеном гласнику РС, али тврде да он „не решава питање расподеле државне имовине”, о чему, како наводе у саопштењу, треба постићи договор на нивоу БиХ.

Наиме, Скупштина РС усвојила је 10. фебруара Закон о непокретној имовини која се користи за функционисање јавне власти. Реч је о једном од корака које власти тог ентитета описују као повратак на дејтонски Устав БиХ. Проблем у вези с расподелом имовине постоји већ две деценије – од кад је бивши супервизор Педи Ешдаун наметнуо три закона (за РС, ФБиХ и БиХ) о забрани располагања поједином имовином, којима је прописано да о расподели имовине треба да се постигне договор између ентитета. То, међутим, вођама три народа није пошло за руком већ десетак и више година, јер за то није било интереса у Сарајеву, али и зато што су се бошњачки политичари повукли из договора потписаног пре десет година којим су дефинисани принципи расподеле имовине. Милорад Додик каже да је на бази опште приче о универзалној кривици Срба покушано одузимање имовине Српске, која је, како је истакао, решена Уставом БиХ.

„Женевским споразумом, који је претходио Дејтонском споразуму, написано је да БиХ чине Република Српска, која има 49 одсто, и ФБиХ с 51 одсто територије. На тај начин оне су територијално дефинисане”, рекао је Додик.

Таква територијална организација наведена је и у Дејтонском споразуму, то јест Уставу БиХ. „У Уставу БиХ се наводи да све оно што није директно дато заједничком нивоу припада ентитетима”, рекао је Додик, док правници у РС подсећају да је по Уставу РС надлежност за регулисање својинских и имовинскоправних односа у искључивој ингеренцији ентитета, у чијој су надлежности и катастарски послови.

„Ниједном речју, ни словом, ни зарезом, нигде не постоји да је ико наговестио да БиХ располаже било каквом имовином”, подсетио је Додик уз опаску да „непостојећи Шмит прети неким санкцијама или да би он могао да укине те законе”.

„Не може их укинути. Ништа што он донесе нећемо објавити у Службеном гласнику. Може да ради шта хоће”, рекао је Додик на конференцији за новинаре у Бањалуци.

Закон су претходно проблематизовали Бошњаци у Скупштини РС, али је Уставни суд РС оценио да он не угрожава национални интерес тог народа. Револт у Бањалуци у вези с имовином изазвале су претходне одлуке Уставног суда БиХ, који је Српској оспорио право да регулише питање власништва над шумама и пољопривредним земљиштем на властитој територији. Судије су процениле како се договор три народа и два ентитета мора постићи и за ту имовину, а не само за ону коју је користила некадашња СР БиХ, како се до тада веровало, будући да Српска већ газдује шумама и земљиштем.

Додикова најава да закон ускоро ступа на снагу изазвала је узбуну у Сарајеву, одакле траже интервенцију Кристијана Шмита, кога РС не прихвата као високог представника јер тврде да је његово именовање непотпуно без одлуке Савета безбедности УН. Шмит, с друге стране, каже како „питање расподеле државне имовине и даље остаје нерешено до доношења закона на нивоу БиХ”, те наводи како је закон који је усвојила Скупштина РС „ништаван и не утиче на правоснажност забране располагања државном имовином” и самим тим не мења постојеће законско стање. Шмит је рекао како је Уставни суд БиХ пре десет година одлучио да је БиХ титулар целокупне државне имовине, укључујући имовину бивше СФРЈ и бивше СР БиХ, али и јавних добара, те да је БиХ у вршењу надлежности у вези с државном имовином дужна да узме у обзир интересе и потребе ентитета.

Како је саопштено из ОХР-а, Шмит је позвао власти у РС да закон усвојен у Скупштини РС ставе ван снаге. Сарајевски медији, пак, у свему виде Шмитову обману, јер закон карактерише као ништаван, али га не укида.

Питањем имовине бавио се и бечки „Стандард”, који пише како је овог пута Италија кочница за коришћење бонских овлашћења, јер се дипломате те земље у Савету за спровођење мира (ПИК) противе наметању решења. Током јучерашње посете Бањалуци амерички амбасадор у БиХ Мајкл Марфи изјавио је да Америка подржава територијални интегритет, суверенитет и мултиетнички карактер БиХ и додао да „САД нису ту како би укидале ентитете”.

Како су пренели медији, Марфи је изјавио новинарима да постоји забринутост САД због изјава и поступака власти у РС, појаснивши да конкретно мисли на одлуке о повлачењу из рада државних институција, као и успостављање паралелних институција у РС. Марфи је рекао да „нису пресрећни због тога што је дошло до усвајања закона о државној имовини”.

Политика

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Вучић: Важно да УН адекватно реагује на провокације Приштине

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Додик: Шмит не може да укине закон о имовини РС

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *