Dodik: Interese Srbije ću uvijek žestoko braniti!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rakao je da je važno da vlast i opozicija u Srbiji imaju jedinstven stav da je Republika Srpska garant zaštite srpskih nacionalnih interesa u Bosni i Hercegovini i, ističući da je u odličnim odnosima sa vlašću i sa opozicijom rekao je: ,,Protiv zvanične politike Beograda nikada neću ići, a interese Srbije, koji su i interesi RS, uvijek ću žestoko braniti.“
Govoreći o potpredsjedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću kazao je: ,,Kod njega sam naišao na veliko razumijevanje za rješavanje naših problema, jer Vučić gaji veliku emociju prema RS, između ostalog i zbog porijekla svoje porodice. Naravno, odličnu saradnju imam i sa predsjednikom Tomislavom Nikolićem i premijerom Srbije Ivicom Dačićem, ali i sa opozicionim liderima jer je to važno za budućnost RS“.
Povodom naznaka koje su nedavno stigle iz Njemačke, da bi Srbija trebala da dovede u pitanje status Republike Srpske na svom putu ka EU, Dodik je rekao: ,,Naš odnos sa rukovodstvom Srbije je prijateljski, bratski. Za Brisel Srbija je garant Dejtonskog sporazuma. Stav Srbije je da će prihvatiti ono što se mi ovdje dogovorimo. Srpsko rukovodstvo nas ničim ne uslovljava. Nije moguće da to dođe iz Srbije.“
Komentarišući potencijalni zahtjev Njemačke da se Srbija odrekne Dejtona izjavio je: ,,Problem je to što grade BiH rušeći Dejtonski sporazum, a od nas traže da tome aplaudiramo. Naravno da nećemo aplaudirati. Ja sam uvjeren da ni rukovodstvo Srbije to neće raditi i da nema namjeru da bude transfer tih raznih pritisaka moći prema RS. Nijednog trenutka nisam osjetio da to postoji, a ukoliko neko eventualno misli da je to moguće, bio on iz Srbije, RS ili međunarodne zajednice, moram ga uputiti na proces kojim smo prošli, u teškim uslovima pregovarali i očuvali našu autonomiju“.