Додик и Цвијановић о 30 година Дејтона: Неке нове поруке из Вашингтона

Додик, Фото: РТРС
Босна и Херцеговина на бази слова Дејтонског споразума је прихватљива, као и неке мале модификације, али не и наметања, изјавио је председник Републике Српске Милорад Додик.
Он је рекао да дефинитивно мора да оде свака наметнута одлука Кристијана Шмита, што је услов за било какав разговор.
„Не бежим од разговора. Република Српска има своје представнике и они ће у њено име говорити. Уставно сам обавезан да представљам Српску, а они нека договарају са Шмитом шта год хоће, са нама неће договорити те будалаштине“, рекао је Додик.
У Дејтону, у Охају се одржава самит НАТО поводом 30 година од доношења споразума који је зауставио рат, али који данас многи, а посебно Сарајево, тумаче погрешно и покушавају да га сруше.
Заменик америчког државног секретара Кристофер Ландау рекао је да је САД „спремна да слуша и сарађује са свим укљученим странама“.
„Споразуми морају бити чврсти да би опстали, али истовремено морате бити флексибилни да бисте се прилагодили новом времену“, истакао је.
Председник Српске је рекао да му је драго што у „тим реченицама има то да не треба ништа да се намеће без обзира колико то њима у ФБиХ било глупо“.
„Сад се чује став нове политике САД који каже да се њихова политика мења и да се мора прилагодити времену. Наша политика се не мења. Мислим да је једини начин да се преговара, разговара. На дневни ред треба ставити све што је наметнуто од изворног Дејтона до данас, све преиспитати, не у смислу да све мора да буде укинуто него прилагођено неком будућем времену“, казао је Додик.
Додик је изјавио да верује да је то могућа варијанта, али ако они то неће, то је њихов проблем.
„Нећу намерно да улазим у полемике са њима. Мој позив који сам изрекао на Народној скупштини остаје баш онакав – да разговарамо, да ограничимо време да видимо може ли ова земља без наметања и силе да постоји. Морају се обезбедити три конститутивна народа, што јесте суштина Дејтона, а то се могло и чути“, казао је Додик, а преноси РТРС.
Он је рекао да је Република Српска усвојила у парламенту Дејтонски мировни споразум, а они то никада нису, да је верификовала граничну линију између ентитета, док они то нису желели да ураде, али причају да је то „лудачка кошуља“ коју треба мењатипску страну оптужују да руши Дејтон.
Српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић изјавила је за РТРС да је промена у начину обраћања САД, у садржини поруке, евидентна у односу на претходну Бајденову администрацију, поготово у синоћњем говору Ландуа у Дејтону.
Цвијановићева је истакла да је став САД да их интересује очување мира у БиХ и у региону, али јасно су рекли – у друге ствари се не мешају.
„Ваша је држава, сами кроз договор решавајте своје проблеме. Спољна политика нове администрације на челу са председником САД Доналдом Трампом је усмерена на економску сарадњу. Јасна је порука – САД не желе да више играју улогу светског полицајца и не желе да учествују у изградњи нација по иностранству“, рекла је Цвијановићева.
Нагласила је да је то све охрабрујуће и у колизији с оним што очекује политичко Сарајево – да им неко из САД испоручује решења која ће задовољити њихове политичке апетите.
„Све што кажете другачије од оног што су смернице нове администрације не звони и не чује се. Тако да је, осим оног што очекује политичко Сарајево и Шмитова прича о потреби да странци управљају БиХ, супротна оном што заговара нова администрација САД“, рекла је Цвијановићева.
Додала је да није веровала да ће доживети да од највиших америчких функционера чује било шта осим бруталних претњи и захтева, али да се то десило и да је то музика за уши сваког нормалног човека.
„Ми смо то у Републици Српској одлично препознали и ту смо да сарађујемо са свима ко дели вредности истинске демократије, а не туторства, стране диктатуре или страних нон пејпера који само продубљују кризу. Ове поруке смо препознали и током обраћања замјеника државног секретара Кристофера Ланудуа у Дејтону, а и током састанка са њим“, изјавила је Цвијановићева.
Споразум којим је завршен рат у Југославији 1995. године потписали су тадашњи председници Србије Слободан Милошевић, Босне и Херцеговине Алија Изетбеговић и Хрватске Фрањо Туђман.
РТ Балкан

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

