ИН4С

ИН4С портал

Добросављевић за ИН4С: Неопходна је партиципација аутентичних политичких представника нашег народа, доказаних на изборима, кроз све структуре државе и власти

1 min read

Владимир Добросављевић, политички консултант

Мањинска Влада може бити само прелазно решење, са ограниченим мандатом и кратким списком циљева које треба да оствари. Све друго би носило у себи клицу даље дестабилизације политичких прилика у Црној Гори. Комплексно друштво, попут црногорског, захтева минимални консензус свих доминантних снага које га сачињавају, како би опстало као функционално. По дефиницији, мањински концепт извршне власти, не пружа гаранције за тако нешто, јер подразумева вишак опортунизма и компромиса око утилитарних ствари, а не стратешких циљева„, рекао је у разговор за ИН4С Владимир Добросављевић, политички консултант.

Он је сигуран да би теоретски, то требало да буде само привремени механизам за краткорочно превазилажење нагомиланих политичких, економских и социјалних проблема, све док се што хитније не створе предуслови за поновно уважавање фундаменталних демократских принципа и стандарда.

„У политици, увек је највећа одговорност на оном ко је у својим рукама имао прилику да контролише најснажније механизме управљања државним апаратом, дакле субјектима који су чинили извршну власт. Ипак, објективности ради треба истаћи да они у свом послу нису били аутономни, већ су били још од свог избора подложни утицају неколико паралелних центара моћи. При том не мислим на оне институционалне, оличене у парламентарној већини која је подржала изгласавање Кривокапићеве тзв. “експертске владе“. Пре свих, ту су појединци лоцирани у деловима институција попут, државног универзитета и цркве, затим амбициозна финансијско-медијска групација која је желела прилагођавање политичког амбијента сопственим интересима, те скоро недирнуте структуре бившег режима у јавном сектору, које се са правом могу третирати као један вид “дубоке државе“ „, сматра Добросављевић.

Он је такође додао да је на крају, али и не најмање важан вектор утицаја су странци, који нису пропустили да наметну своје интересе, када су већ представници нове власти почели да их уплићу око сваког потеза, покушавајући на тај начин да појачају сопствени ауторитет у одноду на политичку конкуренцију.

„Ако позовете вука у тор мислећи да ће он боље да се стара о стаду од вас, онда нема места чуђењу када се све то на крају заврши лоше“, пошалицом је анализирао тренутну политичку сцену у Црној Гори Добросављевић.

„Уместо да своју снагу црпи од парламентарне већине која стоји иза ње, те да је постигнут минимални консензус о највжнијим потезима која треба учинити како би се детоксиковало црногорско друштво од погубне симбиозе државне организације са партијским, личним и картелским интересима, Влада је постала полигон борбе за превласт ванинституционалних центара моћи, као и реализације партикуларних амбиција појединих субјеката унутар ње“, сматра Добросављевић и додаје да су на жалост, актери споразума од 4. 9. 2020., показали су драматичан недостатак капацитета, вештина и знања за бављење државничким пословима, и својом неодговорношћу, у приличној мери угрозили потенцијале за неопходне и очекиване промене у Црној Гори.

Одржавање парламентарних избора у Црној Гори су све чешћа тема, а Добросављевић сматра да су избори најелегантније решење за излаз из тренутно потпуног апсурдног стања, где како наводи, „имате отворени сукоб између две струје министара унутар Владе, као и вишемесечни антагонизам између извршне власти и парламентарне већине која је изабрала. То ни краткорочно није одржива ситуација, а узгред, изузетно је опасна за нормално функционисање државе, чије последице могу бити несагледиве“.

Наравно, још боље би било, када би политичке групације које су победиле на изборима 30. 9. 2020., смогле снаге и одговорности, да се на темељу програма због којих су им грађани и дали поверење да воде Црну Гору, постигне минимални консензус о наставку заједничке сарадње и изабере нова Влада са снажним и одлучним упориштем унутар законодавне власти. На тај начин би се најлакше санирали многобројни негативни трендови, које Кривокапићева влада оставља својим наследницим и поново добила прилика за трасирање пута за неопходне реформе у држави. На жалост, како време пролази, све мањи су изгледи за овакву опцију“, сматра Добросављевић.

Такође, Добросављевић сматра да упркос великим амбицијама, Кривокапић и структуре које га подржавају, нису у капацитету да направе значајан продор у бирачком телу, као и то да у овом тренутку, његова политичка будућност не изгледа као пут обасијан светлошћу.

Свесни чињенице да српски народ у Црној Гори и даље није задовољан својим положајем, обзиром да, како наводе, Влада није испунила њихова очекивања, Добросављевић сматра да враћањем на принципе који су омогућили победу на парламентарним изборима, а то је Црна Гора као земља равноправних грађана и аутохтоних идентитетских зајединица, најбоље исказана кроз формулацију “сва права свима“.

„Неоспорно да је сада положај наших сународника релаксиранији него што је то био за време владавине ДПС-а и њених савезника, али и даље недостају нормативна и институционална решења и механизми, која би онемогућавала сваки примисао мајоризације или асимилације. То се остварује само преко партиципације аутентичних политичких представника нашег народа, доказаних на изборима, кроз све структуре државе и власти. Дакле, недопустив и неваспитан је, било какав идеолошки или геополитички изговор, којим се ускраћује такво право нашим легитимним политичким заступницима. Шта више, тиме се нескривено манифестује злоћудни карактер шовинизма, из којег могу да се развију далеко трагичније последице„, закључио је Добросављевић за ИН4С.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Добросављевић за ИН4С: Неопходна је партиципација аутентичних политичких представника нашег народа, доказаних на изборима, кроз све структуре државе и власти

    1. Iz pouzdanih izvora saznajem da su Demokrate i osnivači Demohrišćanske stranke koja će se uskoro registrovati, dogovorili zajednički nastup na lokalnim izborima u Podgorici…
      To je dobra stvar. Njima bi trebalo da se pridruži i Milačićeva Prava Crna Gora, dočim Danilovićeva UCG može sa njima ili sa Frontom… Najbolje je ići u dvije kolone, kako ne bi dolazilo do rasipanja glasova, a i da u slučaju da bude jedna lista doslo do gubljenja glasova zbog toga što jedni ne bi glasal za tu jedinstvenu koaliciju zbog Mandića, drugi zbog Bečića, treći zbog Krivog, četvrti zbog pravog… et cetera, et cetera.

      8
      1
  1. Е тебе ћемо питат и твој СНС који спашава преко ДФ и СНП са Уром ДПС да се клупко корупције не одмота до Бг. Неће вас ни Ескобар ни Гренел спасит овај пут.. ајде тутањ

    9
    6
    1. Malo se zaustavite s komentarisanjem Beograda i SNS. Dok neprestano prozivate vlast u Srbiji, ne vidite da vam se sve dešava kod vas i od vas. Ako neko iznese svoje mišljenje i ako se s tim ne slažete bilo bi dobro da vam prvo na pamet ne pada Beograd već Podgorica, vaše dvorište, vaši ljudi, vi kao ljudi, kakvi ste i šta radite. Koliko se vidi, u Crnoj Gori svako je svakog izdao, (svaka čast jedinom Frontu koji to nije uradio), a vi krivite Beograd. Pogledajte sebe, to je najkorisnije uvek.

      7
      7
  2. Мањинска влада је противуставни чин и отимачина власти без избора. И тачка. Све остало је навођење воде на воденицу Ескобара и Ђукановића.

    14
    1. Gospodine Nikoliću, u pravu ste…
      Ustav Crne Gore jedino u poglavlju „IZBOR (VLADE)“, član 103, stav prvi, propisuje kako se bira Vlada…
      „Predsjednik Crne Gore predlaže mandatara U ROKU OD 30 DANA OD DANA KONSTITUISANJA“! Samo u tom članu se govori o izboru Vlade, i nigdje drugdje, i ne postoji član Ustava CG koji propisuje da predsjednik države može predložiti drugog mandatara u jednom izbornom ciklusu, odnosno, u jednom te istom skupštinskom savezu…
      Pozdravljam Vas…

  3. Уважени ауторе, консултанте! Добро би било да се много не консултујемо, јер су неке истине прилично просте. Кривокапићева влада је имала сто мана, али је била максимум у окупационим условима у којима живимо. Највише су је нападали они који су по „дубини“ од ње имали највише користи. Прозивали су је и најпримитивније свакодневно вријеђали, заборављајући намјерно да је носилац изборне побједе био управо тај Кривокапић, а да су неки од њих у тој побједи добили што ни сањати не би могли у демократским условима. Колико год прозивали Кривокапића за то да нема легитимитет ваљало би се запитати ко је то из редова повједничких коалиција сигуран у сопствени легитимитет и легалитет. Да ли неко стварно мисли да Медојевићев проусташки ПЗП заслужује пет посланика и то у доминантно српској коалицији? Да ли то исто заслужује готово упокојени СНП? Да ли толики углед и моћ заслужује странка Милана Кнежевића која никад и нигдје није изашла самостално на изборе? Па онда разни Демоси, Цивиси, Уједињене, Праве, Радничке и слична политичка боранија… Па онда искомпромитовани лидери без трунке одговорности који се са првог помичу на осамдесет прво мјесто, глумећи жртву, а уствари кријући кукавичлук и право стање ствари. На жалост, данас се овдје ради о отвореном нападу на Србе кроз вратакоја је широм отворио ДФ који се данас крије иза СНПа. А сва прича о мањинској влади је најобичнија превара и увреда за здрав мозак.

    15
    2
  4. Ja nisam politički konsultant ali nisam ni glupa. Manjinska vlada nije tehnička vlada i ne poturajte nam je kao takvu. Ovo se zove izdaja Srba i počelo je 30. Avgusta.

    22

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *