ИН4С

ИН4С портал

Добросављевић: Увлачење странаца у политичку сцену Црне Горе је посљедица жеље политичара да буду јачи од конкуренције

Политички аналитичар Владимир Добросављевић је гостујући на Јутарњем програму ТВ Хепи одбацио тврдње да је Мило Ђукановић јачи него икада и казао да он просто јаше на таласу мањинске Владе.

Владимир Добросављевић

Политички аналитичар Владимир Добросављевић је гостујући на Јутарњем програму ТВ Хепи одбацио тврдње да је Мило Ђукановић јачи него икада и казао да он просто јаше на таласу мањинске Владе.

„Он је увијек имао сензибилитет ка свјетским процесима. Он је био сензибилизован за промјене у међународним односима, то је разлог и зашто је владао 30 година. Њему су догађаји ушли на руку, али је и он знао да се прилагођава. Он је, као већина локалних аутократа претјерао са одређеним пословима за које велики играчи не воле да им се мијешају мали.“, казао је Добросављевић.

Добросављевић је казао да се и у августу 2020. године није доводио у питање спољнополитички курс Црне Горе.

„Генерално се није мијењао спољнополитички курс Црне Горе. Земља је чланица НАТО пакта, тако да то није било могуће. То стварно нико није доводио у питање, али је исто тако јасно да је у том периоду постојао простор да се створи аутономнија политика која би на неки начин била релаксиранија према Србији и која више уважава права Срба у Црној Гори и да ријеши проблеме које наши сународници тамо имају. Оно што јесте проблем је да наши политичари воле да позову странце да арбитрирају у међусобним односима да би добили подршку и били успјешнији у односу на своје ривале. То се догодило у Црној Гори. Увлачење странаца у процесе у црногорској политичкој сцени нису толико били на захтјев самих Британаца и Американаца колико жеља политичара да постану супериорнији у односу на своју конкуренцију.“, саопштио је Добросављевић.

Добросављевић је направио паралелу и са увлачењем вука у тор и како не би требали да се чудимо ако овце буду поклане после тога, преноси Борба.

„То се догодило и у овом случају. Ако за сваку одлуку питате америчку или британску амбасадорку онда ће они само доћи до тога да ако их већ за ове ствари питате, онда ћемо и ово друго да вам одређујемо. Постао је простор који није искориштен. Постојала је шанса која није искориштена.“, нагласио је он.

Добросављевић наглашава да тековине литија неће бити срушене и образложио је ову тезу тако да је положај Срба у Црној Гори колико толико релаксиран али и да још то није добро.

Украјинска криза

Добросављевић је коментаришући украјинску кризу, али и историјат односа казао да су кроз историју руска царевина и СССР еманциповао један дио племена, савеза, или држава на свом простору, поготово у централној Азији и извршио друштвену еманципацију.

„Сада и сада постоји једна врста сензибилитета и према садашњој Руској федерацији. Са Украјином је то другачије. Она је била на граници додира између Пољске, Литванске краљевине, Аустроугарске и Руске империје. То је била једна флуидна територија која никад није била, у том смислу, компактна односно није имала своју државност и тако је потпадала под разне врсте утицаја.“ казао је Добросављевић.

Он наглашава да је највећи проблем у садашњем тренутку стварање вјештачког украјинског индентитета који је базиран на галицијском менталитету који није доминантан на простору цијеле Украјине.

„Владимир Путин у својим говорима од 2004. па наовамо Владимир Путин је ипак много промијенио свој приступ Украјини. Наравно, разумијемо и 2014. након Мајдана и свега што се догодило, ствари су отишле у сасвим погрешном правцу. Падом Јануковича, односно његове неспособности да у том тренутку спроведе ванредно стање или затражи помоћ од Русије да би спријечио преврат у земљи, ствари су отишле у потпуно другом правцу и радикализовале су се. Антируски сензибилитет у Украјини се радикализовао. Треба подсјетити и да Украјина није баш држава у којој је идеализована демократија. Лидер опозиције је од априла 2020. године у притвору. Сви русофилски опозициони медији су забрањени.“

Добросављевић каже да суштина све ове приче није идентитетска него геополитичка.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Добросављевић: Увлачење странаца у политичку сцену Црне Горе је посљедица жеље политичара да буду јачи од конкуренције

  1. stara narkomančina Milo Đukanovic sa prvom familijom je zavrsio karijeru u Cg.pitanje samo dana kada će hapsiti njega i njegove bandite i lopove

    8
    4
  2. Добросављевићу, у Србији и српском народу је ситуација и однос према Русији већ стотину година идентична оној у Украјини.

    Сам Лавров је изјавио да од Србије не очекује ништа, знајући да санкције Русији нису уведене само због избора у априлу.

    Проруском већином зомбираног народа деценијама влада прикривено антируска власт. Погледајте антируске и проукрајинске наслове СНС таблоида ових дана.

    Вучић је наш неспособни лажни русофил Јанукович који наставља да афирмише западни утицај у свим сферама друштва, а Зеленски ће бити неки сличан кловн, рецимо комичар Иван Ивановић уколико и ту улогу Зеленског не одигра Вучић.

    Током етапног руског чишћења Нато из земаља Источне Европе, Босфора и Балкана, Србија и српски народ ће доживјети потпуну катастрофу и судбину Украјине уколико Европа не направи отклон од САД и мирним путем постигне деамериканизацију.

    А ти си једна обична стока која млати глупости за режимске паре.

    8
    5
    1. Врло добро знате и то успјешно кријете од народа, да се самопрокламована „војна неутралност“ Србије у ситуацији када она има Нато базу Бондстил на својој територији и потписане Ипап и Софа споразуме са Нато којима се законски регулише њен статус, односи заправо на Русију.

      Једина војска против које ви планирате да ратујете под командом ваших генерала који су годинама сједали у Нато у Бриселу је руска војска, што ћете пред народом правдати вашим упорним лажима бранећи овакву „неутралност“ Србије.

      То је одложени Брозов рат против Русије који је одложио СССР због стратешке процјене да би страдао српски народ традиционално окренут Русији. Овај пут Руси неће имати таквих илузија, као ни у Украјини.

      Ви сте коначни сахранитељи српског народа.

      7
      3
      1. Најбоља епизода режима и његовог српског пријатељства са Русијом била је са „русофилом“ Лазанским а уствари Нато шпијуном којега послаше у Москву за амбасадора па му Руси искључипе струју два дана у амбасади ето ко је наша власт и колико јој Руси вјерују.. Вјероватно да поставе прислушне уређаје у амбасаду док су им поправљали инсталације..

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy