Најбољи тенисер свијета Новак Ђоковић обишао је по први пут Цркву успења пресвете Богородице у Ници
Српска заједница са Новаком, фото: Савез Срба у Француској
Српска заједница са Новаком, фото: Савез Срба у Француској
Најбољи тенисер свијета Новак Ђоковић обишао је по први пут Цркву успења пресвете Богородице у Ници.
Он ће помоћи Савезу Срба Француске да капела коју користе буде стално мјесто молитве и окупљања наших људи, посебно дјеце, у овом граду на Азурној обали, сазнаје Спутњик.
Када су као избјеглице 1920. године дошле из Русије у Ницу, чланови породице Ковалевски изнајмили су простор у приземљу једне зграде у коме је формирана православна капела.
Осликали су је руски фрескописци, а у новије вријеме користили православни Французи који живе у том граду.
Недавно су епископу западно-европском Луки понудили да Српска православна црква користи капелу, па се Французи на литургији окупљају суботом, а Срби недељом.
Савез Срба Француске организовао је у овом молитвеном простору и радионице за дјецу и школу српског језика, а јучерашње окупљање увеличао је најпознатији Србин на свијету, који живи у комшилуку, Новак Ђоковић.
После свете литургије Ђоковић се задржао у разговору са децом, причао им о свом дјетињству и првим тениским данима. Надам се да ће црква убудуће бити отворена сваког дана како би могли овде чешће да долазимо, да се окупљамо, пренио им је Новак.
Новак са сином Стефаном, фото: Савез Срба у Француској
„Дивно је видјети оволико дјеце која се веселе, цртају, друже, имају представе. Култура је вјероватно најбољи начин да очувамо нашу баштину и наш идентитет“, рекао је Ђоковић.
Он је посебно надахнуто говорио о томе колико је важно да се међусобно упознају и друже Срби који живе у расејању.
„Захваљујем вам што вјерујете у наш народ, у нашу земљу Србију. Што се трудите да свако на свој начин у различитим дјеловима свијета организује оваква окупљања, да створе наше заједнице.
Гдје год да се нађем, потрудићу се да обиђем сваку нашу заједницу. Увијек кажем: свуда прођи, својој кући дођи.
Кад год слетим у Србију просто оживим нека сјећања, а носталгија је увијек присутна. Кадгод сам у Србији, иако сам јако заузет, увек је посебан осећај бити са својим народом, користити свој језик. Некако, човек се врати у свој завичај и онда је све на свом мјесту“, признао је први рекет свијета, преноси Спутњик.
Велики српски спортиста је казао да је, без обзира колико смо недаћа прошли као народ, јако лијепо видети како се сви заједно окупљамо:„Ево, и ова мала заједница, далеко од домовине његује културу, заједништво и пријатељство, другарства се рађају међу децом. То је оно најбитније, да се држимо заједно, а не да чекамо неке недаће и несрећне тренутке да би се ујединили. То нас је обиљежавало у последњих неколико деценија. Али оно што нас чини јединственим је борбени дух, позитивни инат, да се никада не предајемо. И са јако мало средстава ми смо у стању не само да преживимо него да живимо стварно надахнути“.
<
Како је за Спутњик рекао предсједник Савеза Срба Француске Ђуро Ћетковић, Новак Ђоковић значајно доприноси очувању заједнице Срба у тој земљи. Он је посебно истакао захвалност породици Ђоковић за помоћ у настојању да нова Црква пресвете Богородице буде мјесто окупљања Срба.
Простор у коме се налази капела има неколико власника, а Фондација Новака Ђоковића и његова породица, уз благослов владике Луке, спремни су да помогну да се ријеше правни проблеми и простор откупи, како би Срби имали трајно мјесто за молитву и окупљања на Азурној обали.
„Ђоковић је човек који је допринио да се наша затворена заједница, после свих трагичних догађаја деведесетих година, када смо проглашени агресором, поново отвори. Сада много помаже да црква буде мјесто окупљања Срба и на томе му хвала. Допринио је да будемо поносни што смо Срби“, каже Ћетковић.
Црква пресвете Богородице је трећи православни храм у граду смјештеном између Кана и Монака. Прва православна капела подигнута је на мјесту на коме је умро царевић Николај Александрович Романов.
Након што је 1896. године императорка Марија Фјодоровна стигла на Азурну обалу, општина је упутила званични захтјев да она и њен син, император Николај Други, буду покровитељи изградње нове руске цркве, данашњег Николајевског сабора у Ници.