ИН4С

ИН4С портал

Директорица ЦНП Милица Томовић поднијела оставку из личних разлога

1 min read

Црногорско народно позориште

Директорица Црногорског народног позоришта Милица Томовић поднијела је оставку на ту функцију. То је јуче у кратком телефонском разговору потврдила и Побједи. Како је казала, оставку је поднијела из личних разлога, али није жељела детаљније да коментарише своју одлуку.

Томовић је на мјесто директорице националног театра дошла претходне године, а одлуку о њеном именовању, на предлог претходног Министарства културе, усвојила је Влада на сједници 19. марта.

На јучерашњој сједници Владе, како сазнаје Побједа, није разматрана оставка Томовић, а именовање новог директора, тврди извор Побједе, могло би да услиједи сљедећег четвртка.

Предсједник Савјета ЦНП-а Васко Раичевић казао је да ће данас бити одржана сједница овог тијела, на којој ће се, поред осталих тачака, расправљати и о новонасталој ситуацији изазваној оставком директорице.

Постоје бројна документа која је требало да буду усвојена, као и финансијски извјештаји, за чију је верификацију потребан пословни директор. То изазива компликације, нарочито јер, колико сам схватио из текста оставке госпође Томовић, а што ми је потврђено из позоришта, оставка одмах ступа на снагу, без отказног рока. То из практичних разлога може да буде проблем, уколико Влада брзо не реагује и постави неког на њено мјесто”, објаснио је Раичевић и додао да ће након данашње сједнице Савјета бити јасније како даље реаговати.

Раичевић је такође подсјетио на недавни извјештај омбудсмана, у ком је наведено да је било пропуста у недавном запошљавању глумаца.

Ја сам инсистирао на томе и та питања су већ постављена на претходној сједници. Јер је, и према мом мишљењу, то било неправедно запошљавање. Међутим, правно то нијесмо могли да докажемо, будући да директор има дискреционо право да прими кога хоће. Ми као Савјет можемо само да дамо коментар да ли је нешто добро и сугеришемо”, казао је Раичевић.

Институција заштитника људских права и слобода је, наиме, реаговала на притужбу која је поднијета због два запослења у ЦНП-у, на позицији глумца/це.

Фото: Побједа

Подносилац притужбе је казао да је ЦНП кандидате који нијесу прошли обавијестио о исходу у форми обавјештења, али да нијесу добили писану одлуку која садржи образложење и правну поуку, нити је она јавно објављена.

Такође, не постоје докази да је ЦНП по назначеном огласу формирало комисију која је спровела поступак провјере пријављених кандидата, нити је познато на који начин су цијењене референце кандидата и како су бодовани.

Заштитник указује да постојање дискреционог овлашћења директорице приликом избора кандидата не значи да се то овлашћење може арбитрарно употребљавати, већ је његова употреба ограничена интересом установе”, наводи се у мишљењу замјенице заштитника Снежане Арменко.

Она је додала и да је заштитник Синиша Бјековић у мају донио мишљење и утврдио да је ЦНП у другом случају повриједило ова права. Тада је директорица обећала да ће убудуће, између осталог, одлуке садржати образложење са јасним разлозима за одлуку.

Такво поступање ЦНП представља свјесно непоштовање и игнорисање институције заштитника, што је неприхватљиво и недопустиво и за шта нема оправдања. Утврђено поступање, односно непоступање, дефинитивно доводи у питање професионалност и правичност рада управе ЦНП, јер указује на сумњу у арбитрарност и пристрасност код одлучивања, те неједнаког поступања према странкама, које, могуће, траје дужи временски период, што у питање доводи и законитост рада управе”, констатовала је Арменко.

Ангажман Милице Томовић на челу ЦНП-а био је изузетно турбулентан. Подсјетимо, још у августу претходне године, већи дио ансамбла националног театра јавно је тражио њено и разрјешење умјетничког директора Жељка Сошића.

Како је тада наведено, иако је постојао труд, добра воља и неупитна тенденција да проблеме ријеше унутар куће и струке, а више пута су се обраћали писаним и усменим захтјевима и Управи и Савјету Црногорског народног позоришта, чак и ресорном министарству, то није показало помаке.

Као најдрастичније примјере поступака наведених у апелу, навели су, између осталог, покушај отпуштања четворо глумаца усред епидемије корона вируса и то глумаца који су својим претходним уговорима стекли право на трансформацију уговора на неодређено, покушај отпуштања глумице која је у ЦНП запослена шест година и чија трансформација уговора на неодређено није извршена, запошљавање кадрова без конкретног ангажмана и визије…

У међувремену је дошло и до измјена у Савјету ЦНП, будући да су претходни предсједник Благота Ераковић и члан Савјета Един Јашаревић поднијели оставке, а на њихова мјеста дошли су Васко Раичевић и Сенад Шахмановић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *