ИН4С

ИН4С портал

Династија

Династија Изетбеговић испала је тако најдуговјечнија владарска лоза на подручју бивше Југославије.

Пише: Салих Селимовић

Звао ме некидан у два иза поноћи Кожо да исприча виц. Сјећаш се, каже, кад је оно прије четири године Бакир Изетбеговић доживио саобраћајну несрећу на Караули, па новине објавиле како је несрећу скривио возач из службене пратње, а Бакир се одмах након судара удаљио с мјеста удеса? Елем, довели Бакира у болницу Кошево цијелога поломљеног, а медицинска сестра на шалтеру Ургентног упитала га име и презиме.

„Бакир Изетбеговић”, одговорио он с муком, једва језиком држећи два раскована зуба, а сестра ће даље: „Ожењени?”

„Не”, одговорио он, „саобраћајна несрећа.”

У приватној саобраћајној несрећи, у најкраћему, и члан Предсједништва може завршити у кошевској болници као и сватко други: разлика је што у државној несрећи супруга из кошевске болнице заврши у Предсједништву БиХ.

Себија Изетбеговић, директорица Клиничког центра Кошево, по занимању супруга Бакира Изетбеговића и снаха Алије Изетбеговића, некидан се тако изненада појавила као кандидат за бошњачког члана Предсједништва БиХ, мјесто које ће остати упражњено када ускоро истекне други узастопни мандат њеног супруга Бакира. Кандидирао ју је Извршни опћински одбор СДА сарајевског Новог Града, највећа страначка организација у земљи, кандидатуру је подржало још четрдесетак опћинских одбора и – након што је већ виђени Бакиров насљедник у Предсједништву Денис Звиздић најавио могућност одустајања од кандидатуре – одједном је госпођа Супруга, свега двадесетак дана прије страначке конвенције, постала најозбиљнији СДА кандидат за бошњачког члана Предсједништва.

Елем, доћи ће на крају Себија Изетбеговић у зграду Предсједништва БиХ, госпођа на шалтеру уљудно ће је питати име и презиме, „Себија Изетбеговић”, одговорит ће ова, а службеница записати па подигнути поглед: „Удата?” „Не”, одговорит ће она, „члан Предсједништва.”

Династија Изетбеговић испала је тако најдуговјечнија владарска лоза на подручју бивше Југославије. Синова, кћерки, снаха, зетова, нећака и унука Алијиних колега из раних деведесетих одавно се више нитко и не сјећа – Милошевићева супруга Мирјана са дјецом Марком и Маријом живи у Русији и не смију се ни вратити у Србију, а најдаље се пласирао Туђманов син Мирослав, који се прије неколико година чак амбициозно пријавио за предсједничке изборе и добио једва четири посто гласова, па се сиромах још копрца по Сабору – само је славна лоза Изетбеговића, ето, надживјела Алију и преживјела Бакира.

Избор бошњачког члана Предсједништва БиХ постала је тако обитељска ствар Изетбеговићевих: и док се предсједници држава или чланови Предсједништва другдје по Балкану и Босни бирају на предсједничким изборима, дотле се бошњачки члан Предсједништва БиХ бира на недјељном ручку код бабе Бакира.

„Јасмина, сине”, отпочне глава обитељи након ручка, „сад је на тебе ред”, „јоој бабо тебе, рекла сам ти да хоћу ако могу да останем у Холандији”, одговори онда кћерка, па погледа у бабину сестру, „а што не би могла тетка Сабина?”, „нема потребе, Сабина се добро удала”, добаци у то зет Јасминко, „али би могла, рецимо, моја Лејла”, „немој мене, мајке ти”, одмахне Лејла окрећући се потом брату, „а што се ти не би кандидово и трећи пут?”, „не могу трећи пут, шта ти је, не смијем”, одговори Бакир, „ко каже?”, зачуди се други зет Брацо, „каже закон”, овај ће на то, „да питамо ми Себију, она се разумије у законе”, зовне онда Брацо према кухињи, „шогорице, можел Бакир три пута?”, “не може”, довикне она отамо, “два пута је максимум”, па се сви око стола смију.

И све тако, може ли Бакир три пута, не може ли Бакир три пута, „закон је закон, ал’ трипут је трипут”, добаци зет Јасминко, па се опет сви око стола смију, па хоће ли сестра Сабина, па хоће ли сестра Лејла, па хоће ли кћерка Јасмина, напети су и ријетко узбудљиви избори око стола у дому Изетбеговићевих, ова неће, ова не може, овај не смије, све док се на концу из кухиње право љута не појави Бакирова Себија.

„Добро, ја ћу. У овој кући све ја морам.”

И тако ће, да скратим, пуних тридесет година након крунидбе рахметли Алије династија Изетбеговић остати на власти. А Босном ће, кажу упућени, коначно владати чврста, мушка рука.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Династија

  1. Neka je , ona ka neko iz Tuzi ima moje simpatije, pa tako Tuzi nece dobiti samo Opcinu, nego i Predsjednicu (sultaniju).

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *