DF: Nismo glasali za dil DPS-a i zakupca Svetog Stefana, kako to pojedini mediji navode!
1 min read
,,Naime, dosadašnja praksa Vlade kod svih ugovaranja sa stranim investitorima je bila da se građanima prezentuju višemilionske cifre i hvalospjevi o ugovoru i stranim partnerima, a da nikad nijesu određeni rokovi u kojima se investicije moraju realizovati, niti zaštitne mjere ako do investicije ne dođe”, navodi se u saopštenju poslanika Demokratskog fronta Veljka Vasiljevića i Emila Labudovića.
Saopštenje prenosimo integralno.
Demokratski front nije glasao za dil DPS-a i zakupca Svetog Stefana, kako to pojedini mediji navode.Naš stav na Zakonodavnom odboru je imao sasvim suprotan smisao, a u interesu Crne Gore i njenih građana.Mi ne znamo da li će sporni Aneks ugovora sa AMAN-om proći glasanje u Skupštini, pa je bilo neophodno da se u taj Aneks uključe dodatne klauzule koje ce osigurati da se investicija realizuje. Naime, dosadašnja praksa Vlade kod svih ugovaranja sa stranim investitorima je bila da se građanima prezentuju višemilionske cifre i hvalospjevi o ugovoru i stranim partnerima, a da nikad nijesu određeni rokovi u kojima se investicije moraju realizovati, niti zaštitne mjere ako do investicije ne dođe.
Tako je bilo i sa AMAN-om, kao i sa investitorom u Perazića dolu, Hercegnovskom rivijerom, Elektroprivredom, Željezarom Nikšić, i svim drugim Vladinim ugovaračkim projektima. Naša intencija je da svi ugovori sa stranim partnerima moraju da sadrže odredbe kojima se garantuje investicija u strogo određenom roku. Samo na taj način možemo biti ubijeđeni u ozbiljnost investitora i brzinu realizacije ugovora čiji bi efekti trebalo da idu u korist građana Crne Gore. Ukoliko neko traži veće garancije mi ćemo i to podržati. U ovom trenutku, prethodni Vladin ugovor sa AMAN-om nije donio značajne rezultate, jer Vlada i lokalna uprava Budve nijesu ispunili zakonske preduslove koji bi AMAN-u omogucili nastavak investicija.Takva neozbiljnost može skupo da košta Crnu Goru, pa je zbog toga neophodno definisanje rokova i odgovornosti.
U normalnim državama podrazumijeva se da Vlada, a personalno premijer i ministri, odgovaraju za realizaciju svih investicija, kao i za ozbiljnost stranih investitora kojima povjeravaju državnu imovinu. Kod nas to nije slučaj. Zato je sa stanovišta ustavnosti i zakonitosti opravdano da na Zakonodavnom odboru ne mogu proći ugovori koji ne sadrže rokove u kojima će investicija biti realizovana, kao i druge oblike garancije.
Što se tiče prihvatanja ili neprihvatanja Aneksa o tome će raspravljati Odbor za ekonomiju, finansije i budžet, koji će procijeniti ekonomsku opravdanost. Sigurno je da poslanici Demokratskog fronta nikada neće glasati protiv interesa Crne Gore i njenih građana. Moramo napomenuti, jer mediji to nijesu primijetili, da se potenciranjem spornog Aneksa o kojem se još nije glasalo, kroz Skupštinu provlače dva zakona koja se direktno tiču imovinskih i ljudskih prava građana, a radi se o Predlogu Zakona o morskom dobru i Predlogu zakona o uzimanju i presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja.