Девет ствари које треба да радимо сваког дана за здравље мозга
1 min read
Када размишљамо о здрављу, већина нас фокусира се на тежину, индекс тјелесне масе или одраз у огледалу. Међутим, ти бројеви немају никакве везе са здрављем мозга, а заправо ни са стварним здравственим стањем уопштено.
Добра вијест је да постоје једноставне, научно поткријепљене навике које можете увести у свакодневни живот како бисте побољшали здравље свог мозга, а да притом не морате да размишљате о калоријама или о изгледу.
Ево шта можете да учините сваки дан како бисте одржали мозак у врхунској форми.
1. Хидратација је кључна
Ако пијете довољно воде, ваш урин би требао да буде свијетложуте или прозирне боје – то значи да бубрези раде како треба. Ако примијетите тамнији урин, то је знак да треба попити чашу воде што пре. Мозгу треба вода како би правилно функционисао, а дехидратација може да смањи концентрацију и повећа умор.
2. Обратите пажњу на свој циклус
Ако сте жена, ваш менструални циклус може бити важан показатељ општег здравља, укључујући и здравље мозга. Хормоналне промјене током мјесеца утичу на расположење, енергију и менталне способности.
Студија објављена у часопису NPJ Women‘s Health показала је да праћење циклуса може помоћи у бољем разумијевању властитог расположења и способности суочавања са стресом.
3. Препознајте своје емоције
Стрес често води до тога да аутоматски реагујемо без свјесног промишљања. Препознавање сопствених емоција и начина на који реагујемо на ситуације може знатно да побољша ментално здравље.
Терапеут може да помогне у управљању емоцијама, али и саморефлексија и вођење дневника осјећања могу бити корисни.
4. Његујте кожу
Кожа је највећи орган тијела и често може да показује знакове унутрашњих проблема. Хормонални дисбаланси, стрес и нездрава исхрана могу се одразити на кожи.
Осим естетског аспекта, брига о кожи, попут умивања лица сваке вечери, може дјеловати умирујуће и смањити анксиозност. Истраживања показују да физичка брига о себи може смањити негативне емоције и побољшати слику о себи.
5. Крећите се сваки дан
Није важно да ли тренирате у теретани, шетате пса или радите јутарње истезање – битно је да се крећете. Физичка активност побољшава циркулацију и доток кисеоника у мозак, смањује стрес и побољшава расположење. Чак и десет минута лаганог истезања може направити велику разлику.
6. Слушајте своје тијело кад је ријеч о храни
Интуитивно једење не значи нужно строгу дијету, већ ослушкивање властитог тијела – једите када сте гладни, станите када сте сити и бирајте нутритивно богате намирнице. Здрава исхрана, богата влакнима, витаминима и здравим мастима, може много да побољша когнитивне функције.
7. Његујте пријатељства
Друштвени живот има огроман утицај на здравље мозга. Истраживања показују да људи који одржавају снажне друштвене везе имају боље когнитивне способности и мањи ризик од депресије. Пронађите времена за дружење с људима који вас чине срећнима – чак и кратак разговор с пријатељем може побољшати расположење.
8. Слушајте своје тијело
Сасвим је нормално да се повремено прехладите, али ако стално имате здравствене проблеме, то може бити знак ослабљеног имунитета. Ако сте ретко болесни, то значи да ваш начин живота подржава здрав имунитет – наставите тако!
9. Спавајте довољно
Сан је кључан за здравље мозга. Ако немате проблема с успављивањем и спавате квалитетно, то је одличан знак. Нередован сан може бити повезан с несаницом, анксиозношћу или чак с пробавним проблемима.
Студија Универзитета Јуте показала је да сан не само да побољшава функцију мозга већ и игра кључну улогу у учењу, памћењу и регулацији емоција.
ДАН

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

