Десет најмањих држава на свијету
1 min read
Погодите ко има пасош са редним бројем 1 у Ватикану?
Иако нису велике, неке од ових земаља су познате по богатству, развоју, бројним туристичким атракцијама, очаравајућој природи…
Укупна површина пет најмањих држава на планети износи 110,62 квадратна километара, а ако би се сви њихови становници нашли на једном мјесту, видјели бисмо 86.930-оро људи. Само у Пекингу живи више од 21,5 милиона људи, и то на површини од 16.410,54 квадратних километара.
10. Гренада (344 км²)
У овој острвској држави на југоистоку Карипског мора још увијек се осјећа снажан утицај француске културе и традиције, што ни не чуди ако узмете у обзир да је била француска колонија од 1649. до 1763. године. Гренада је веома популарна дестинација, а на њој ћете наићи на много примјера предивне архитектуре и уопште умјетности.
9. Малта (316 км²)
Републику Малту чине острва Гозо, Комино и Малта, а на њима укупно живи до 450.000 људи, што Малту чини једном од најгушће насељених земаља на планети. Поред тога, она је, такође, популарна међу туристима због прелијепих плажа, богате историје, културе, атмосфере…
8. Малдивска Република (300 км²)
Једна од најпопуларнијих дестинација у Индијском океану је најмања држава Азије, и у погледу површине коју заузима и када је ријеч о броју становника. Малдиви су били колонија португалске, холандске и британске империје, а независна је од 1965. године.
7. Сент Китс и Невис (261 км²)
Ова два острва била су међу првима која су Европљани населили по доласку у Нови свијет. Колумбо је веће острво 1493. године назвао по свом свецу заштитнику Светом Кристоферу, а мање је назвао Невис (шпанска ријеч којом се означава снијег). Током XВИИ и XВИИИ вијека, наизмјенично су падала под британску и француску власт, а пуну самосталност су стекла 1983. године. Позната су као велики извозник шећера и богатој туристичкој понуди.
6. Лихтенштајн (160 км²)
Једина држава чија цијела површина припада Алпима налази се између Швајцарске и Аустрије, а често је на листама најбогатијих земаља на свијету, односно по бруто домаћем производу по глави становника.