Демократе спровелe истраживање у области екологије
1 min read
Упркос дугогодишњем декларисању Црне Горе као еколошке државе стварно стање је далеко од формалног опредјељења. Очување животне средине је још сасвим ниско на листи државних приоритета, сматра чланица Главног одбора Демократа Светлана Томић.
Она је казала су Младе демократе спровеле мини истраживање из области екологије и били су изненађени резултатима. Тачније проучавајући воде дошли су до информација да постоје огромни проблеми када се говори о систему за дистрибуцију воде. У поређењу са доступним ресурсима нивои потрошње воде су превисоки посебно током љета када су водни ресурси ограничени.
„Овај недостатак воде је погоршан лошим стањем мреже за дистрибуцију у којој се губи половина воде за пиће прије него дође до потрошача. Поред тога у Црној Гори постоје одређена жаришта загађеног ваздуха у индустријским областима посебно у близини КАП-а и Жељезаре Никшић. У овим областима сумпор диоксид и круте честице увелико превазилазе националне стандарде квалитета ваздуха што доводи до респираторних проблема код популације. Енергетски сектор такође емитује угљен-моноксид (ЦО), сумпор-оксид…Главни емитер је термоелектрана у Пљевљима смјештена 3 км од центра града, која користи лигнит из површинског копа у Пљевљима (лигнит садржи значајну количину сумпора). Још један значајан извор загађења ваздуха је употреба оловног бензина и високосумпорног дизела за моторна возила„, истиче Томић.
Индустријски и комунални отпад се према истраживању Демократа одлаже на неадекватним мјестима што представља потенцијалну опасност по здравље грађана. Рециклажа скоро да и не постоји, док је опрема за скупљање отпада прилично стара.
„Црна Гора представља жаристе биодиверзитета са мноштвом опасности за биодиверзитет. Основни разлози за опадање биодиверзитета спадају у неколико широких категорија: деградација станишта, незаконито коришћење природних ресурса, криволов и загађење. Држава тежи заштити свог природног наслеђа али је питање у којој мјери то ради ако данас трпимо последице немарно донесених одлука. Почетак новог друштвеног односа према животној средини, према простору и природним богатствима нам је неопходан. Међутим овај закон остаје само слово на папиру баш као и већ поменута декларација. Интереси привилегованих група појединаца изнад су друштвене потребе за очувањем екосистема. Неефикасан систем мониторинга слаби подстицаје да се води рачуна о заштити животне средине„, казала је Томић.
Изреволтирани постојећим стањем Демократе нуде здраворазумно решење. Наводе васпитање и образовање као незаобилазан сегмент сваког система. Измедју еко едукације и еко културе постоји узајаман однос са узрочно посљедичним везама.
„Еколошка едукација код људи ствара нове вриједности које ће их упутити на промјене у понашању, сходно томе постоји потреба за едукацијом људи од најраније доби. Други механизам за јачање јавне свијести је адекватно спровођење закона односно његових казнених одредби за почињене прекршаје. У том смислу потребна је повезаност надлежних органа за спровођење закона и лица за спровођење кампање које такодје имају за циљ да помогну у успостављању одрживог система. Закључак истраживања је да уколико желимо унаприједити постојеће стање у држави по овом питању, морамо почети са промјенама„, закључила је Томић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Demokrate sprovele …
E, sad mi je laknulo!
Vise nece da nas truju.
Nece … vise!
A nece ni …