Демократе: Монопол од стране увозничког лобија довео пољопривреднике у тежак положај
1 min read
Демократска Црна Гора одржала је данас прес-конференцију на којој су Штјефан Цамај, предсједник Демократског савјета Демократске Црне Горе, Џенан Колић, посланик и потпредсједник Демократа и Лука Крстовић, потпредсједник Младих Демократа и пољопривредни произвођач из Зете говорили о континуираним проблемима пољопривредних произвођача, како по питању пољопривредне производње, тако и по питању самог пласмана пољопривредних производа.
Штјефан Цамај је казао да пољопривредна производња представља „лутрију“, јер произвођач више није сигуран да ли уопште може да прода свој производ, па макар по било којој цијени, како би само вратио оно што је уложио.
„Имамо једну тужну реалност да данас од пољопривреде, као једне од кључних грана развоја наше привреде, пољопривредни произвођач од свог мукотрпног рада тешко живи,“ казао је Цамај и истакао:
„Осмишљени монопол на тржишту од стране увозничког лобија, те недовољна заштита од стране државе, довела је пољопривредног произвођача у изузетно тежак положај. Ово стање траје годинама, а ресорно Министарство не чини ништа по том питању. Уколико се неко од пољопривредника и одважи да се побуни против оваквог стања, Министарство наложи откуп вишка производа од стране ланаца супермаркета по ниским и понизним цијенама, па се на тај начин угуши тај ‘пламичак незадовољства’.“
Он је позвао ресорно Министарство да се овим озбиљним проблемом коначно озбиљно позабави, и да почне да ради у корист пољопривредних произвођача, а не на њихову штету.
„Такође, апелујем на ресорно Министарство да проблеме не рјешава по партијској линији и подобности, да помоћ не пружају само појединцима лојалним партији на власти, него да то раде на начин да сваки пољопривредник буде подједнако заштићен,“ напоменуо је Цамај.
Колић: На списак основних људских намирница ставити и јаја
Џенан Колић је указао на ситуацију у вези са тржиштем јаја у Црној Гори, и том приликом је навео да је на домаћем тржишту јаја у последње вријеме повећана конкуренција у пласману ових производа, а и код потрошача не постоји лојалност домаћем производу.
„И поред повећане конкуренције на домаћем тржишту јаја, домаћа производња једва да снабдјева половину потреба црногорског становништва,“ казао је он и подсјетио да је у Црној Гори, измјенама Закона о ПДВ-у уведена нижа стопа од 7% на млијеко, хљеб, маст, уље и шећер.
„Ми у Демократској Црној Гори мишљења смо да би овај списак основних људских намирница требало проширити и јајима, и да би и њих требало обрачунавати по нижој тарифи, да је среће ово би до сад већ било учињено.“
Крстовић: У сарадњи са Министарством морају се пронаћи могућности пласмана на ино подручја
„Налазимо се у најактивнијем периоду када је у питању пољопривредна производња у Црној Гори, међутим, планирање производње не прати и планирање откупа и пласмана оног што се произведе,“ казао је Лука Крстовић и додао:
„Након проблема са пласманом кромпира, паприке, зелене салате, наговјештава се и проблем пласмана лубенице која је економски једна од најзначајнијих култура у периоду јуна у јула. Берба је већ започела из ране производње у ниским тунелима и на њивама се налази преко 20 хиљада тона лубенице која чека свог купца.“
Он је нагласио да је то количина коју не може апсорбовати домаће тржиште, те се морају тражити могућности за пласман на ино подручја.
„Произвођач сам не може организовати извоз, па је неопходна сарадња самих произвођача, посредника у продаји, односно трговаца и Министарства пољопривреде и руралног развоја како би овај ресурс искористили, претворили га у шансу, а не у проблем, како се знало десити претходних сезона, напомиње Крстовић и напоменуо:
„Тиме долази до пада цијена и откупљивачима се отвара простор да остваре профит много већи од пољопривредника који са производом морају изаћи директно на тржиште након бербе.
Зато се сарадњом морају пронаћи механизми пласмана, како би произвођач зарадио и био у могућности да заснује садњу и идуће године, трговци да остваре примјерену стопу профита за ову културу, а држава буде заштићена од додатних издатака уколико дође до блокаде тржишта када ће сама држава бити означена као кривац за неповољан сценарио.
Потребно је тражити пласман на тржишта БиХ, Хрватске, Србије, гдје је берба каснија него код нас,“ закључио је потпредсједник Младих Демократа.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Koje je ovo saopstenje danas ovo je stvarno prevrsilo svaku mjeru.