Делегација Амбасаде Народне Републике Кине посјетила Универзитет Црне Горе
1 min read
фото: УЦГ
Ректор Универзитета Црне Горе проф. др Владимир Божовић, проректорка за интернационализацију проф. др Сања Пековић и проректорка за науку проф. др Ирена Оровић примили су данас у Ректорату Универзитета Црне Горе делегацију Амбасаде Народне Републике Кине.
Делегацију је предводио амбасадор Народне Републике Кине, Њ. Е. Цхен Xуфенг, а у њеном саставу били су и госпођа Зхонг Фангфанг, супруга амбасадора и друга секретарка задужена за образовну сарадњу, Су Тонг, други секретар и директор за билатералне односе, као и аташеи Јин Схан и Хуа Лиангwен.
Током састанка разговарано је о унапређењу сарадње између Универзитета Црне Горе и институција високог образовања и научно-истраживачких центара у Народној Републици Кини, са посебним акцентом на мобилност студената и наставног особља, заједничке истраживачке пројекте и размјену искустава у области образовања и науке. Посебно је истакнут значај Института Конфуције као важног моста сарадње у промоцији кинеског језика и културе.
Ректор Божовић је указао на важност јачања међународне сарадње Универзитета Црне Горе и изразио спремност за даље развијање партнерских односа са кинеским академским и образовним институцијама и унапређење институционалне сарадње и дијалога са циљем реализације заједничких иницијатива.
„Важна компонента будућег развоја мора бити симбиоза између универзитета и привреде, због тога смо веома заинтересовани да интензивирамо сарадњу са кинеским компанијама из ИТ сектора, електромобилности, односно производње електричних аутомобила као и вјештачке интелигенције. Ово би било веома значајно за наш универзитет“, казао је ректор Божовић.
Осврнувши се на значајан јубилеј – 20 година од успостављања дипломатских односа између Црне Горе и Народне Републике Кине, Амбасадор Xуфенг захвалио је на пријему и исказао задовољство досадашњим нивоом сарадње али и показао интерес за њено даље унапређење, наглашавајући да образовање и наука представљају један од важних стубова укупних билатералних односа двије државе.
Амбасадор је посебно указао на значај програма стипендија које Кина обезбјеђује студентима из Црне Горе, истичући да они представљају важну прилику за усавршавање младих људи и јачање академских и културних веза између двије земље. Такође је поручио да ће Амбасада Народне Републике Кине у Црној Гори и убудуће бити отворена за пружање конкретне подршке заједничким иницијативама, пројектима и облицима сарадње који могу допринијети даљем развоју односа у области високог образовања и науке.







