ИН4С

ИН4С портал

Дела младих уметника чије цене на аукцијама одузимају дах

1 min read

Швајцарски уметник Николас Парти (40) био је сликар у успону, познат по надреалистичким пејзажима и мртвим природама, када се у јуну 2018. први пут појавио на аукцији. Његов цртеж “Stil Life No 97” достигао је респектабилну цену од 11.128 долара на аукцији куће “Кристи” у Лондону. Само годину и по дана касније његов пастел “Роцкс” продат за 1,1 милион долара на „Кристијевој“ акуцији у Хонг Конгу.

Последњих година приметан је талас савремених уметника млађих од 40 година, чији су радови достигли невероватне цене убрзо након њиховог првог појављивања код великих аукцијских кућа – у неким случајевима и пре него што су имали самосталну изложбу, пише “Њујорк тајмс”.

Аукцијска каријера Метјуа Вонга, америчког сликара који је преминуо у октобру 2019. у 35. години, почела је постхумно у мају, када је његов акварел без назива из 2018, процењене вредности између 10.000 и 15.000 долара, достигао цифру од 62.500 долара на онлајн аукцији куће “Сотби”.

Отприлике шест недеља касније његов рад из 2018. “The Realm of Appeatances” продат је за невероватних 1,8 милиона долара на њујоршкој акцији “Сотбија”.

Француска уметница Џули Кертис такође је имала наглу узлазну путању на аукцијама. Њено прво дело на аукцији било је “Princess” (2016), процењено на између 6.000 и 8.000 долара, а продато је за 106.250 долара на Филипсовој аукцији у Њујорку у пролеће 2019. Шест месеци касније, њено уље на платну “Pas de Trois” (2018) достигло је цифру од 423.000 долара на њујоршкој аукцији куће “Кристи”.

Неким уметницима чак нису потребна два појављивања на аукцијама да би заблистали. Тридесетшестогодишњи кенијски сликар Мајкл Армитеџ дебитовао је новембра 2019. са уљем “The Conservationists” (2018). Од првобитне процене која се кретала између 50.00 и 70.000 долара, достигло је цену од 1,52 милиона долара.

Уметник Амоако Боафа (36) из Гане још један је од стваралаца који су првим појављивам постигли велики успех на аукцији – његов рад “The Lemon Bathing Suit” продат је за 880.000 долара у фебруару 2019. на аукцији куће “Филипс” у Лондону, а процењена вредност се кретала између 39.000 и 65.000 долара.

Чак и неки много познатији савремени уметници нису постигли тако високе цене за своја дела. На пример, Мел Бокнер (80), признати концептуални уметник, присутан је на аукцијама последњих 30 година и његов рекорд на аукцијама је 187.500 долара.

Према речима Дејвида Галперина, који је задужен за аукције савремених уметничких дела куће “Сотби”, није им страно да нова имена привуку пажњу и подсетио на развој каријере Жана Мишела Баскијата осамдесетих година.

Оно што је сада другачије, примећује Галперин, јесте што има више купаца са више новца. “Тржиште уметнина је много веће и купци долазе из читавог света”, појашњава Галперин.

“Потребно је само да се два понуђача надмећу да би цена скочила, а аукције су непредвидљиве”, каже уметничка саветница Лиз Клајн из компаније “Reiss Klein Partners”.

За “The Realm of Appearances” владало је велико интересовање – регистровано је чак 59 понуђача, а љубитељи дела Метјуа Вонга имаће још једну прилику да набаве неко његово дело 7. октобра, када ће његов “Shangri-La” (2017) бити на аукцији куће “Кристи”. Процењена цена је између 500.000 до 700.000 долара, наводи “Њујорк тајмс”.

На скок цене на аукцијама може утицати и ограничен број дела неког уметника, као последница његове смрти, напомиње Емили Каплан, виши специјалиста за послератну и савремену уметност у кући “Кристи”.

То је можда, примећује, био разлог пораста вредности Вонгових дела, а могло би утицати и на продају радова сликара Ное Дејвиса који је умро 2015. године у 32. години.

У мају 2019. године, његово дело “Буст 3” (2010) продато је за 47.500 долара, што је троструко више од процене, а у марту ове године рад “In Search of Gallerius Maximumianus” (2009) достигао је цифру 400.000 долара, пет пута већу од процењене.

Емили Каплан из “Кристија” наглашава да не постоји неки универзални модел којим би се објаснило функционисање тржишта, али запажа једну заједничку естетску линија која повезује нова имена на уметничкој сцени – оријентацију ка фигурацији.

“Аукцијски систем је врло демократски – ако имате новац, платите и играте”, подвлачи Лиз Клајн, док Жан-Пол Енгелен, заменик председника аукцијске куће “Филипс”, примећује читаву групу колекционара који обраћају пажњу само на дела чија је цена висока.

“Људи неће погледати дело Џули Кертис када кошта 5.000 долара, али хоће ако стоји цена 100.000 долара. То значи да су галерије добро обавиле свој посао промоције свог уметника”, истиче Енгелен и додаје да је сјајно када неко дело достигне велику вредност, али то има и негативан аспект, јер “оно што је по укусу купаца овог месеца, за два месеца можда не буде”.

Уметница Џули Кертис, која је постала позната по вртоглавим ценама за које су продаване њене слике на аукцијама, има своје виђење: “Људи кажу: ‘Добро вам иде’. Ја кажем: ‘Не тако добро као што мислите’. Више бих волела да медији пишу о мом раду, него о ценама на аукцијама”.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *