ИН4С

ИН4С портал

Датум одржавања локалних избора у једном дану кад се о њему договоре лидери партија

Датум одржавања локалних избора у једном дану биће познат када се о њему договоре лидери политичких партија.

То је на данашњој сједници Одбора за свеобухватну изборну реформу казао један од копредсједавајућих Василије Чарапић.

На засједању је на дневном реду упознавање са Нацртом закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, али и упознавање са Нацртом закона о измјенама и допунама Закона о избору одборника и посланика, пишу Вијести.

На почетку излагања, копредсједавајући Никола Ракочевић из Демократске партије социјалиста (ДПС) је казао да ће се, у склопу текућих питања, расправљати и о захтјеву Одбора за родну равноправност о измјени квота за жене на изборним листама.

Он је истакао да изборна реформа има пет стубова – постизање консензуса око избора у једном дану, професионализација органа за спровођење избора, отворене листе, директан избор предсједника општина и два градоначелника и динансирање политичких субјеката и кампања.

Ракочевић је саопштио да су, у складу са договором, покушали да реализују три стуба – професионализацију Државне изборне комисије (ДИК), изборе у једном дану и измјене закона о финансирању.

Други копредсједавајући, Василије Чарапић (Покрет Европа сад – ПЕС) је додао да измјене закона о којма су постигли договор прописују одговарајуће новчане санкције за кршења закона, прије свега за функционерску кампању.

Он је истакао да се, локалним изборима у једном дану, обезбјеђује стабилност локалне самоуправе, те да се на свим локалним изборима у претходној и овој години причало о „судбини Владе“, а не локалним темама.

„Што се тиче конкретног дана, то је политичко питање. Потрудили смо се да лидерима партија дамо довољно простора да се договоре око датума“, саопштио је.

Чарапић је објаснио да Државна изборна комисија постаје Централна изборна комисија, чији ће се чланови бирати на конкурсу, а да ће у комисији која ће оцјењивати пријаве бити представници Удружење судија, невладине организације, Универзитет Црне Горе, те по један представник из редова валсти и опозиције.

 

Како је додао, предсједници општинских изборних комисија ће, након тога, такође бити професионалци, а осим њега, имаће по једног члана из најјаче владајуће и најјаче опозиционе странке.

Посланик Социјалдемократа (СД) Никола Зиројевић је саопштио да би могућност уплата од приватних и правних лица требала бити смањена, с обзиром да се подижу уплаћивања и државног буџета.

„Мислим да је ипак 10.000 за физичко лице и 20.000 за правно лице превише… И у кампањи за предсједника бих за физичко лице смањио са 5.000 на 2.000“, казао је.

<

Он је додао да се, кад је у питању плаћено рекламирање, мора осврнути на „онлајн блогове, шоуове и слично“, јер се мора ићи у „корак са временом“.

Зиројевић је истакао да они не подржавају да локални избори буду у истом дану као и парламентарни, јер би се на тај начин кампања свела на актере са државног нивоа.

„Чудно ми је око представника Удружења судија у изборној комисији. Нисам сигуран да ли постоји нека врста конфликта интереса и да ли судску грану власти долазимо у незгодан положај. И мислим да је троје људи у општинским изборним комисијама мало“, рекао је посланик СД-а.

Посланик Бошњачке странке (БС) Адмир Адровић је казао да подржавају захтјев Одбора за родну равноправност.

Представник Албанског форума (АФ) Никола Цамај је указао да се мора додатно позабавити питањем гарантованог мандата.

Адровић је додао да његова странка подржава све законске одредбе у вези заступања мањина, али и истакао да ће се залагати да РОми имају представника у парламенту.

Лидер и посланик Хрватске грађанске иницијативе (ХГИ) Адријан Вуксановић је поручио да његова странка, али и Демократска унија Албанаца (ДУА) подржавају све законе који се тичу мањина и подсјетио да представник италијанске мањине у хрватском Сабору може то постати ако добије један глас.

Доценткиња на Универзитету Доња Горица Николета Ђукановић, која је у одбору као дио академске заједнице, је казала да јој није јасно зашто се закони мијењају сад, а онда ће бити потребно за неколико мјесеци поново. Она је додала да је урађен важан, али не довршен посао, али и да подржава повећање женске квоте.

Ракочевић је одговорио да су сматрали да, уколико постоји сагласност око избора у једном дану и деполитизације органа за спровођење избора, треба урадити у првом полугодишту, али и да их је у томе подржала Европска комисија (ЕК).

Он је истакао да, још увијек, не постоји сагласност око директног избора предсједника општине и градоначелника и отворених листа.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *