ИН4С

ИН4С портал

Дармановић: Грађани гласали за НАТО онда кад су гласали за отцјепљење

1 min read

Срђан Дармановић

Црна Гора у Русији нема узор за демократски систем, а мит о традиционалном пријатељству везан је за даљу прошлост, оцијенио је министар вањских послова Срђан Дармановић.

Не прецизирајући о којим се митовима децидно ради, он је политикантским маниром поручио да се Русије и даље треба чувати, те да некадашњи противници црногорске независности и западних вриједности заправо само промијенили лик вође:

„С тим што им се чини да данас имају много снажнијег савезника и могло би се рећи да заправо у Путину виде Милошевића, само много јачег и моћнијег, јер је много моћнија земља у питању.“

Држава – то сам ја: НАТО није хир политичара већ „државно опредјељење“

Он је поручио да чланство у Европској унији (ЕУ) и НАТО-у није хир политичара, већ државно опредјељење, иако по овом питању није орагнизован референдум, а већинска воља грађана изневјерена „државним опредјељењем“.

„Чланство ЕУ и НАТО није хир гарнитуре политичара из посљедњих пар година, већ трајно опредјељење записано у Декларацији независности, кад су грађани 21. маја гласајући за независност истовремено гласали и за будуће чланство Црне Горе у ЕУ и НАТО “, навео је Дармановић, преносе црногорски портали.

Дармановић је оцијенио да у Црној Гори подјеле постоје одавно и да су се некад кретале другим линијама, а да су у новијој политичкој историји највише биле изражене кроз подјелу око државног статуса.

„То је имало рефлексије и на питање идентитета, тако да су то стари друштвени расцјепи исказани на новом питању, а то је овога пута чланство у НАТО. Ово питање, заправо, засијеца много дубље него што је обично чланство у једној војно-политичкој организацији“, рекао је Дармановић у интервјуу агенцији МИНА који преноси РТЦГ.

Како је казао, ради се о подјелама које симболизују опредјељење за традиционалистички курс ка истоку и модернизаторски курс ка вриједностима западних демократија.

„Исти или слични друштвени и политички расцјепи раније су били изражени кроз питање етничког идентитета (црногорство – српство), и кроз виђење државног статуса (индепендизам – федерализам). У овом моменту, у основи исти противници сукобили су се на опредјељењу за или против НАТО-а, што је заправо само нова битка старих историјских и политичких ривала. При томе су се мијењали спољни учесници. Противљење вриједностима савремених демократских друштава је крајем прошлог стољећа у Црној Гори имало покровитеље у Србији, нарочито под Милошевићевим режимом, а данас је ту улогу преузела Русија“, рекао је Дармановић.

Односи с Москвом у силазној путањи

Кад су у питању односи са Русијом, шеф дипломатије је оцијенио да су политички односи Подгорице и Москве у силазној путањи у посљедње двије или три године, односно, како је рекао, откад је Русија почела активно да се мијеша у питање црногорског чланства у НАТО-у.

„Не желим да кажем да смо мета били првенствено ми, Русија нема разлога да с бави тако малом земљом на Балкану из угла њеног чланства у НАТО, него се ради о политичком правцу који је Москва заузела посљедњих година и који се исказује тиме да настоји да попуни геополитички вакуум свуда гдје се за то укаже прилика“, рекао је Дармановић.

Поштовалац руске културе, али не и традиционалних пријатељских односа

„Истини за вољу, иако сам велики поштовалац културе, литературе, стваралаштва руског народа и његовог хероизма у борби против фашизма, затим њихове шаховске школе чијој доминацији није било равне у историји древне игре, морам да кажем да је прича о традиционалном пријатељству прилично везана за митове, па можда и неке чињенице, из 19. вијека или раније, док моја генерација нема никакве посебне везаности за то“, каже Дармановић.

То, како је рекао, води до максиме да у политици нама вјечних пријатеља, само вјечних интереса.

„Не можемо рећи ни да у Русији имамо узор за демократски систем, тако да су наше орјентације усмјерене према евроатлантским интеграцијама, казао је Дармановић.

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

11 thoughts on “Дармановић: Грађани гласали за НАТО онда кад су гласали за отцјепљење

  1. OVA POLTRONCINA I NAKAZA U POLULJUDSKOM LIKU ,DA NE NOSI DJOZLUKE ZAMIJENILI BI GA ZA .RMKA PRICA KOMUNJARSKE NEBULOZE KOJE SA REAL PLITIKOM NEMAJU BAS NISTA.OBICNA .ODGUZNA MUHA KOJA JE SAMO ZA JEDNU UPOTREBU!

  2. Kakve su ovo neznalice oni samo plasiraju ono što im zapad naredi i misle da su oni država a narod samo lažu sabrani bože sa kakvim kadrom raspolaže ova lijepa naša.

  3. U pravu je Darmanovic, njegova generacija je generacija komunista i titoista i svakako nema nikakve veze sa Crnom Gorom Petrovica i rusko-crnogorskom tradicijom.

  4. Obična poltrončina i kreten. Kad ga potroše bačiće ga na smetištekao sve što se bača nepotrebno i istrošeno.Sada misli da je mnogo važan i značajan.

  5. Преједена свиња одлучује у име других и њој је то нормално!

  6. darmanoviću, rusija je na području balkana prisutna nekih 1.000 godina a amerika je nastala kao država prije nekih 200 godina. darmanoviću ko neće brata za brata hoće tuđina za gospodara. darmanoviću vi ste crnu goru gurnuli u američko-albansko ralje i sada samo možete režati na doskorašnju braću jer ste jedino za to i potrebni ali koga je briga kada vi od toga dobro živite

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *