Danas je Dan pobjede nad fašizmom
1 min read
Na današnji dan prije 78 godine nacistička Njemačka kapitulirala je u Drugom svjetskom ratu. Od tada se 9. maj širom svijeta slavi kao Dan pobjede nad fašizmom.
Najveći oružani sukob u istoriji trajao je šest godina i odnio preko 70 miliona života i na strani Savezničkih sila i na strani Osovine.
S jedne strane Staljin, Ruzvelt i Truman, a sa druge Hitler, Musolini i car Hirohito obilježili su najvažniji događaj u istoriji koji i danas iza sebe ostavlja niz pitanja.
Nacistička Njemačka je u svoje pohode krenula 1939. godine i brzo je u tome napredovala. Svaki pokušaj saveznika da se obračuna završavao se bezuspješno što se vidjelo kada je bombardovana Jugoslavija, još jedna od saveznica, aprila 1941. godine.
Ključna prekretnica bila je bitka za Staljingrad. Iako su borbe trajale skoro šest mjeseci, Crvena armija je uspjela da opkoli naciste i povrati ovaj grad.
Poraz Njemaca kod Staljingarada natjerao ih je na povlačenje preko Kavkaza, ali je imao i duboke vojne posledice po Berlin.
Ipak, konačan preokret uslijedio je 1944. godine. U junu su Savezničke snage krenule da se iskrcavaju u Normandiju, odakle je trebalo da krenu u oslobađanje Evrope od nacista.
Bitka za Normandiju je trajala dva mjeseca, a na strani Saveznika učestvovali su i SAD, Kanada i Velika Britanija, a okončana je 30. avgusta 1944. godine.
Krajem 1944. godine Njemačka je ostala bez saveznika, a i njena teritorija je bila načeta, ali je Hitler i dalje vjerovao u pobjedu. Međutim, gubici koje je Hitler pretrpio u Ardenima omogućili su saveznicima prodiranje u srce Njemačke.
Već u aprilu 1945. sovjetske i američke trupe presjekle su Njemačku na pola, počinje „Berlinska bitka“, Hitler je izvšio samoubistvo, a Berlin je pao 2. maja.
U Remsu, glavnom gradu francuske oblasti Šampanje, 7. maja 1945. potpisan je dokument o bezuslovnoj kapitulaciji Njemačke, a njemački feldmaršal potpisao je 8. maja (9. maja po moskovskom vremenu) u Berlinu završni dokument o okončanju Drugog svjetskog rata.
Iako su borbe trajale i nekoliko dana nakon što je potpisan mir, veći sukobi i razaranja nijesu se ponovili.
Drugi svjetski rat je sa sobom donio neke nove riječi, genocid, holokaust, atomske bombe, ali 70 godina nakon toga, 9. maj se širom svijeta proslavlja nizom manifestacija.
Oči javnosti uprte se u Rusiju, koja će Dan pobjede obilježiti velikom vojnom paradom.
Kapitulirala je fasisticka Njemacka, ali su njeni finansijeri i inspiratori ostali nekaznjeno pa sada imamo povampireni nacizam.
Slava antifasistima na celu sa SSSR i Rusijom!