Дан кад је експлодирао Чернобиљ
1 min read
© SPUTNIK / В. ЧИСТЯКОВ / Чернобиљска нуклеарна електрана - реактор број четири на којем се догодила експлозија
Приредио: Миомир Ђуришић
На данашњи дан, 26. априла 1986 – Експлодирао је четврти блок нуклеарне централе у Чернобиљу у Украјини. Радиоактивни облаци прекрили су готово цијелу Европу, а посљедице те до сада највеће нуклеарне катастрофе, још се испитују. Нуклеарна централа трајно је затворена 15. децембра 2000. године.
Чернобиљска катастрофа је нуклеарна несрећа која се догодила у нуклеарној електрани Лењин у близини града Припјат у Украјини. Сматра се је то највећа еколошка катастрофа у историји нуклеарне енергије.
Електрана се састојала од 4 реактора а сва четири реактора су заједно производили око 10% укупне електричне енергије трошене у Украјини. Прва експлозија на четвртом реактору је проузроковала даље експлозије које су праћене ослобађањем велике количине радиоактивног отпада у атмосферу. Радиоактивни облаци прекрили готово целу Европу. Из области је евакуисано преко 100.000 становника. Припјат је данас напуштен и налази се у центру забрањене зоне.
До несреће у електрани је дошло услед теста на реактору. Тестом је требало да се утврди да ли електрични генератор, у случају да се турбогенератор угаси, може у наредних 40-50 секунди да обезбеди довољно електричне енергије за систем хлађења реактора док се не укључе дизел-агрегати (тестирао се случај када би дошло до прекида спољашњег напајања електричном енергијом).
Постоје две званичне верзије о узроцима катастрофе. По првој, објављеној током августа 1986. године, узрок несреће је искључиво грешка оператера, по другој, објављеној 1991. године, узрок су грешке у дизајну самог реактора, тачније у вертикалним шипкама које контролишу рад реактора.
Међу факторима који су допринели несрећи је свакако и неадекватно обучено особље. Директор је пре трансфера у чернобиљску нуклеарну електрану радио у термоелектрани на угаљ. Главни инжењер је такође имао искуства само на конвенционалним електранама. заменик главног инжењера, је имао искуства, али на нуклеарним реакторима у подморницама.
Da su promenili naziv, možda ne bi eksplodirala.