ИН4С

ИН4С портал

Дан Архитектонског факултета Универзитета Црне Горе обиљежен кроз низ активности

1 min read
Приликом отварања Павиљона, ректор Универзитета Црне Горе проф. др Владимир Божовић, исказао је изузетну част поводом отварања једног интерактивног простора за који је навео да је директан израз врхунске креативности студената Универзитета Црне Горе

Фото: Универзитет Црне Горе

У кампусу Универзитета Црне Горе, свечано је отворен Павиљон за интеракцију који су пројектовали студенти треће године овог Факултета, док су у Ректорату УЦГ додијељене дипломе свршеним студентима и одржан је семинар под називом: „Трендови у архитектури заснованој на концептима енергетске ефикасности и пасивне куће”.

Деканка Архитектонског факултета проф др. Светлана Перовић казала је да Факултет ове године обиљежава 19 година постојања студијског програма, те да ће свако имати прилику да се упозна са постигнутим резултатима АТФ-а, путем публикације под називом „Архитектонски факултет УЦГ 2016-2020“.

„Желим указати да смо, од ступања на дужност деканке Факултета, од децембра мјесеца, отворили бројна питања и правце даљег дјеловања, партнерских ангажмана, међународних пројеката и пратећих активности и вјерујем да ће ти напори имати пуни ефекат у скорије вријеме. У ситуацији смо да у следећој години скоро половину наставничког кадра испраћамо у пензију, али истовремено Факултет добија нове докторе наука, који ће спремно дочекати преузимање улоге предавача“, објаснила је она.

Приликом отварања Павиљона, ректор Универзитета Црне Горе проф. др Владимир Божовић, исказао је изузетну част поводом отварања једног интерактивног простора за који је навео да је директан израз врхунске креативности студената Универзитета Црне Горе.

„Сматрам да за разлику од неких дисциплина, којима и сам припадам, а у којима је креативност запретана у неким формулама, папирима или најчешће нечитљивим облицима, овдје свима бива јасно и видљиво да креативност студената Атхитектонског факултета очитује у пуном обиму и пуној снази и љепоти“, казао је он.

„Није на мени да тумачим симболику простора, али рећи ћу оно што прво осјећам и видим. Имамо сунца, имамо вјетра, видимо једра и Универзитет Црне Горе пуним једрима, чини ми се, иде напријед, а ово је један од кључних доказа“, закључио је ректор Божовић.

Деканица Перовић казала је да се репутација и снага школе најбоље огледа кроз кроз резултате које остварују студенти, а то су данас Анђела Бубања, Марија Лазовић, Јана Драгаш и Јово Чепрнић, којима је уручила признања.

„Пројектовани павиљон има могућност мултиплицирања, односно троугаони структурни елемент који је у основи концепта, умножава се и у зависности од броја мултипликованих геометријских елемената, могуће је стварати структуре у простору различите величине и форме“, казала је она и додала да је ово рјешење изабрано за даљу реализацију и разраду у конкуренцији од 16 предлога.

Деканица Перовић захвалила се на финансијској подршци Министарства екологије просторног планирања и урбанизма, Главном граду, Студију К, УНДП-у, извођачу радова АННИ Енгинееринг, Ректорату УЦГ, а посебну захвалност изразила је проф. др Милени Савић из Аустрије која је учествовала у улози менторке на овом задатку, без икакве накнаде и ректору Универзитета Црне Горе проф. др Владимиру Божовићу којем је уручена захвалница.

Допринос едукацији и популарисању архитектуре

Семинар под називом: „Трендови у архитектури заснованој на концептима енергетске ефикасности и пасивне куће” који је отворила деканица проф. др Светлана Перовић, још једна је од активности Архитектонског факултета одржана данас.

Редовни професор Архитектонског факултета Универзитета Црне Горе проф. др Душан Вуксановић говорио је о перцепцији енергетске ефикасности зграда у Црној Гори и консеквенцама.

На тему исходишта и циљева енергетске одрживости у архитектури говорила је проф. др Саја Косановић са Факултета техничких наука у Косовској Митровици. Проф. др Душан Игњатовић са Архитектонског факултета, Универзитета у Београду подијело је искуства у процесу припреме услова за енергетску сертификацију зграда у Србији, док је искуства Републике Хрватске у енергетској обнови зграда и градњи нових зграда готово нулте енергије са присутнима подијелила Жељка Хрс Борковић (САЕПТУМ, Загреб). На семинару је, на тему “Пасивна кућа – енергетски оптимална кућа”, говорила проф. др Мартина Збашник Сенегачник са Архитектонског факултета Универзитета у Љубљани, саопштено је из Универзитета Црне Горе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *