ИН4С

ИН4С портал

Дамјановићев извјештај на пленуму наредне седмице

1 min read

Анкетни одбор Скупштине, чији је пресједник Александар Дамјановић, још од друге половине прошле године прикупља информације и испитује поступање надлежних органа у заштити имовине и јавног интереса приликом продаје Дуванског комбината у стечају усвојио је данас Извјештај о раду који је предложио Дамјановић крајем 2015.

Према ријечима Дамјановића текст извјештаја са предложене четири мјере наћи ће се, већ следеће седмице на пленуму гдје ће о њему расправљати сви посланици.

Он није крио задовољство што је ово први извјештај једног Анкетног одбора о којем ће расправљати Скупштина.

Текст предлога извјештаја поред Дамјановића подржали су посланици Данко Шаранчић, Велизар Калуђеровић, Изет Бралић, Коча Павловић, Владислав Бојовић и Ник Ђељошај, чији је глас био пресудан за усвајање извјештаја који су подржали представници опозиције.

Претходно је Ђељошај повукао свој потпис са Техничког извјештаја о раду Анкетног одбора који су 16. фебруара 2016, предложили посланици ДПС-а Бранко Чавор, Предраг Секулић, Милорад Вулетић и Алмер Калач (БС).

Против Техничког извјештаја посланика владајућих странака данас се изјаснило пет од седам присутних посланика, а посланици Ђељошај и Бралић били су уздржани.

Поред три посланика ДПС-а и Алмера Калача, сједници Анкетног одбора није присуствовао ни посланик Позитивне ЦГ Горан Тупоња.

Према предлогу Извјештаја Анкетног одбора, упућеног Скупштини на разматрање, “поступак продаје ДКП-а обављен је незаконито, на штету имовине компаније, јавног и интереса мањинских акционара и запослених”.

Првом мјером предложено је да се позову надлежни органи и предузму активности да се Уговор о продаји непокретности ДКП-а компанији Зетатрагња, закључен 21. јуна 2010., “прогласи ништавим”. Другом мјером би Скупштина требало да спроведе мјере из своје надлежности за утврђивање одговорностии државних функционера, потписника споразума о условима продаје и потписника уговора о продаји са пратећим анексима.

Као трећа мјера предложено је да “Скупштина инсистира да Уставом овлашћени предлагачи закона, у најкраћем могућем року утврде и донесу посебан закон којим би се на свеобухватан начин заштитила дуванска индустрија и јавни интерес државе и грађана ЦГ, као и уредила сва питања која се односе на приватизацију дуванске индустрије”.

Четвртом мјером, предложено је да Скупштина достави ВДТ-у на даље поступање документацију којом је Анкетни одбор располагао приликом спровођења парламентарне истраге, као и детаљне записнике са сједница.

Пред Анкетним одбором који је одржао 12 сједница саслушано је 13 лица, током пуних 20 часова рада. Два позвана лица се нијесу одазвала позиву за саслушање.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *