Дамјановић: Морамо бити опрезни и сачувати животни стандард просјечног грађанина Црне Горе
1 min read
Александар Дамјановић (Фото: Влада Црне Горе)
Министар финансија у Влади Црне Горе Александар Дамјановић коментарисао је гостујући у Слободној зони са Драженом Живковићем на Првој телевизији буџет за 2023. годину.
„Црна Гора још увијек не може да функционише искључиво од унутрашњих прихода. Држава ће наредне године недостајућа средства надомјестити из кредитних извора или постојећих деопзита. Ми смо предвидели задужење до 600 милиона евра, али је то на Парламенту. Због страховања каква ће бити наредна година и Црна Гора мора бити опрезна. Ако се десе даље инфлације, морамо имати могућности да кроз кредитне ангажмане припремимо наредну годину“, казао је Дамјановић.
Социјална давања морају пратити и стопу инфлације, каже Дамјановић и додаје да је за накнаде за дјецу и за мајке потребно 100 милона евра само за те двије ставке.
„Ми немамо до краја прецизно циљану социјалну политику. Још увијек није заживио социјални картон. Година ће свакако бити неизвјесна а имајући у виду да смо држава социјалне правде по Уставу, морамо задовољити све потребе које су засноване на донијетим законима. 2023. година није година социјалне заштите. Морамо бити опрезни и сачувати животни стандард просјечног грађанина Црне Горе“, појашњава Дамјановић.
На питање је ли ово предизорни маркетнг, Дамјановић тврди да су ово само постојећи закони који су усвојени ранијих година.
„Бивши министри су лагали кад су донијели закључак на влади да ће се средства исплатити а то сад наша Влада спроводи. Заборавили су и на Парламент“, каже Дамјановић.
30 година је ДПС био на власти а ова Влада је 30 недјеља каже Дамјановић и додаје да нису сви који су запослени у јавном сектору гласачи ДПСа.
„Имамо гломазан јавни сектор са 50.000 запослених укључујући и локалне самоуправе. Нећемо правити резове јер 2023. године није за то. Инфлација је направила своје. Негдје смо покушали да будемо социјално одговорни и да размишљамо о повећању зарада макар да би реалне зараде заштитили од пада. Грански колективни уговори би требали да буду реализовани до краја мјесеца. Социјално одговорно понашање се показује сад а многи критикују. Неким структурама је криво што смо испланирали све ово и што смо прецизно реализовали нашу политику. Са једне стране се говори да је нереално повећање које жели да спроведе Влада, а исти ти данас обећавају 1000 евра просјечне плате“, тврди он.
Ових дана се заокружује прича о одузимању нелегално стечене имовине и он ће се наћи у Парламенту до краја текуће године.
„Имајући у виду један дио поступака који се морају спровести, иако је терет доказивања на онима који су ту имовину стекли, надам се да ћемо имати наредне године прве ефекте. Потребно је јачање пореске администрације, инспекцијски надзор и идентификација пореских евазија. Такође је потребно и провјерити и грађевинску индустрију која озбиљно ради у сивој зони а инспекција је спремна да се то претресе. Такође ће се провјерити и туристичка сезона гдје се не плаћа порез на плажни мобилијар и на туристичке апартмане. Или ће се плаћати порез или ћемо се задуживати. Ни фискализација не може да успије ако очекујемо да 120-130 пореских инспектора да носе гро посла. Сваки грађанин треба бити својеврсни инспектор и морамо бити свјесни да кад се не изда фискални рачуна да смо покрадени. Када то пресјечемо, полако ће се створити свијест“, казао је Дамјановић.
На питање како коментарише јемство дато за ослобађање једног високог полицијског службеника (Лазовића), Дамјановић каже да је потребно елементарно спровести одакле је тај новац дошао.
„АСК и полиција само требају провјерити поријекло тог новца, и онда нема никаквог проблема за јемство. Оно се може прикупити и породично“, казао је Дамјановић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

