ИН4С

ИН4С портал

Дамјановић: Формирати привремени парламентарни одбор за израду новог изборног законодавства

1 min read
„То јасно говори коме одговара постојећи модел и козметичке промјене које би требало да ради такозвана радна група“
Damjanović

Александар Дамјановић

У Скупштини, умјесто радне групе, требало би формирати привремени парламентарни одбор за израду новог изборног законодавства и његово континуирано праћење, са јасно дефинисаним циљем, начином рада и одговорностима, сматра независни посланик Александар Дамјановић.

Он је казао да су постојећи пропорционални изборни модел са затвореним листама и донтовом формулом, важећа правила о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, укључујући и прописе о пребивалишту и бирачком списку у функцији „замрзавања политичких односа етаблиране власти и опозиције више од двадесет година“.

„Зато сваки разговор о промјени изборног законодавства и начину његове примјене мора у старту дефинисати промјену изборног модела у правцу отворених листа, могуће и комбинације пропорционалног и већинског изборног модела, уз могућност индивидуалних кандидатура, како и налаже уставно начело непосредног избора представника грађана Црне Горе“, рекао је Дамјановић агенцији МИНА.

Позив у радну групу, са недефинисаним питањима о којима ће се расправљати, према његовим ријечима, само је навлачење опозиције за давање легитимитета сљедећим локалним и парламентарним изборима, били они редовни и пријевремени.

„Сматрам да умјесто радне групе у Скупштини, сходно Пословнику, треба формирати привремени скупштински одбор за израду новог изборног законодавства и његово континуирано праћење, са јасно дефинисаним циљем, начином рада и одговорностима“, рекао је Дамјановић.

Како је објаснио, тај одбор бирао би парламент, умјесто што би радну групу бирао скупштински колегијум по предлогу Демократске партије социјалиста (ДПС). „А која своје резултате рада показује начином како припрема и дефинише скупштинска засиједања и закулисано одлучује о свим сегментима рада Скупштине унижавајући њен мукострпно стицани углед и контролну функцију осталих грана власти“.

Дамјановић је подсјетио да је у скупштинску процедуру, као покушај отварања дијалога о овим кључним питањима, још прољтос поднио предлог измјена изборног закона, који парламентарна већина три пут одбија да стави на дневни ред.

„То јасно говори коме одговара постојећи модел и козметичке промјене које би требало да ради такозвана радна група“, казао је Дамјановић.

Он је подсјетио и да је мисија ОЕБС/ОДИР у свом коначном извјештају са предсједничких избора дала јасне оцјене о институционалним предностима представника власти и велики број препорука, што је, како је рекао, додатни аргумент да се прича не сведе на радну групу, њен састав и колика ће бити накнада за учешће у том „својеврсном замајавању јавности“.

Дамјановић је нагласио да се озбиљан дијалог се не може свести само на чланове парламента у радној групи, већ да мора укључити и остале политичке субјекте од којих неки имају одборнике на локалном нивоу, затим домаће и стране експерте за изборно законодавство, као и представнике невладиног сектора који се баве изборном проблематиком.

„Сви досадашњи јалови покушаји радних група од којих су поједине и довеле до садашњег изборног законодавства које је у темељу недемократског и нефер изборног амбијента треба да буду својеврсна опомена онима који се гурају у ДПС-ову радну групу како би се још једном потрошило вријеме и новац пореских обвезника, а кључни елементи постојећег изборног система остали нетакнути“, закључио је Дамјановић.

Извор: Мина, Вијести.ме

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<