ИН4С

ИН4С портал

Дајковић: Заслужни културни радници – најзаслужнији за пропаст културе

1 min read
За ову прилику, каже он, издвајамо такозване заслужне културне раднике попут Радмиле Војводић, њеног супруга Бранислава Мићуновића...

Укинуте социјалне надокнаде мајкама са троје и више дјеце, десетине затворених фабрика, хиљаде отпуштених радника, неколико десетина хиљада незапослених на бироу рада, вишеструко увећан јавни дуг, пропаст националног авио превозника и баснословно скуп ауто пут – нису били довољан разлог да се коначно укину дискутабилно стечене и безобразно високе националне пензије “заслужним“ културним радницима у Црној Гори, те макар мало растерети државни буџетсматра Владислав Дајковић, члан ГО ДЕМОС-а.

Како је саопштио, та пракса, осим што је непозната (или бар укинута) у развијеном свијету, наш буџет оптерећује са 300.000 евра годишње.

За ову прилику, каже он, издвајамо такозване заслужне културне раднике попут Радмиле Војводић, њеног супруга Бранислава Мићуновића, или, пак, бивше министре, Јанка Љумовића и Павла Горановића, који приходују сваког мјесеца око 1000 евра (!) поред својих плата, због наводних заслуга у црногорској култури.

Сходно образложењу власти да су: “националне пензије уставна категорија и не могу се ретроактивно укинути“, Дајковић поставља питања:

1. Чиме су ови умјетници – осим што су задужили ДПС – задужили и црногорску културу, да би доживотно (поред својих плата) примали дрско високе пензије, а да, парадоксално, нису испунили озбиљне критеријуме за статус културне елите на који претендују, али ни старосни услов?

2. Зашто је држава – кршећи принцип ретроактивности – укинула мајкама Уставом загарантоване надокнаде, а ткз. заслужним радницима није укинула националне пензије?
Но, земљи у којој седмоструки премијер назива посланике битангама, у земљи у којој су вриједности које су је некад красиле анулиране, у земљи у којој нас на сваких “минут-два“ затрпавају са 5-6 лажи, и у земљи у којој некадашња директорка Јавног сервиса чека да се са боловања врати на обећану функцију па да “оздрави“ – наивно је очекивати смислен одговор власти.

„Ипак, имајући у виду да је култура у Црној Гори одавно дотакла дно и да су том чину геноцида над културом највише допринијели културни радници попут неких од горепоменутих – који су својевремено екстазирано наздрављали у Сплендиду (не)осуђеним убицама и дилерима дроге – стиче се утисак да су заслужни (и преплаћени) културни радници управо најзаслужнији за пропаст културе у Црној Гори. То, нажалост, потврђује и недавни национални скандал са покраденим експонатима из државних музеја, који, како видимо, пролази без ичије одговорности. Због свега наведеног, Демос остаје при раније прокламованом ставу и инсистира на оштром заокрету у културној политици, апелујући још једном да националне пензије усмјерене ка такозваним заслужним културним радницима – треба укинути, а тај не мали новац преусмјерити ка социјално најугроженијим категоријама друштва“, закључује Дајковић у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *