Dačić: Savjet bezbjednosti UN jedinstven – Priština da ukine takse
1 min read
Ivica Dačić
U sjedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku održana je sjednica Savjeta bezbjednosti o situaciji na Kosovu i Metohiji, a stavove Srbije zastupao je šef diplomatije Ivica Dačić.
Ministar spoljnih poslova je ocijenio da je sjednica SB UN bila jedna od najpozitivnijih za Srbiju, budući da su sve članice Savjeta bezbjednosti jednoglasno osudile takse od 100 odsto koje je Priština uvela na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine i pozvale na momentalno ukidanje te mjere.
On je poručio je da Srbija smatra da su sjednice SB posvećene Kosovu i Unmiku potrebne i izrazio zadovoljstvo i zahvalnost članicama Savjeta što je postignut dogovor da se i dalje kontinuirano raspravlja o KiM.
“Najvažnije je da će SB i dalje kontinuirano raspravljati o izvještajima generalnog sekretara UN-a o situaciji na KiM i radu UNMIK-a“, rekao je on u sjedištu UN na sjednici čije je održavanje bilo neizvjesno zbog protivljenja četiri članice koje smatraju da nema potrebe da SB raspravlja o KiM svaka tri mjeseca.
Ocijenio je da je prisustvo i djelovanje UNMIK-a na KiM od ključnog značaja i zahvalio Ekvatorijalnoj Gvineji, koja je uvrstila ovaj sastanak u dnevni red Savjeta bezbjednosti.
“Mi ne tražimo sjednice da bi se sa nekim sukobljavali, već kako bismo doprinijeli stabilizaciji situacije na KiM i miru u regionu. Srbija je konstruktivan, kredibilan i predvidiv partner. Zato smo i inicirali dogovor o dinamici održavanja sednica Saveta bezbednosti“, kaže Dačić.
Srbija, istakao je on, nikada nije povlačila jednostrane poteze – ni zbog ZSO ni zbog jednostrane odluke Prištine da konfiskuje imovinu Trepče, a dijalog Beograda i Prištine, blokiran zbog odluke o uvođenju stoprocentnih taksi na srpsku robu, može biti nastavljen tek kad je Priština povuče
“Nadam se da će Priština ukinuti nametnute takse, jer bi to bilo razumno i otvorilo bi vrata razgovorima. Međutim, ukoliko to ne učine, biće jasno da ne žele razgovor, ne žele dogovore, ne žele da prave kompromise, već žele politiku ucjene“, rekao je Dačić.
On je podsjetio je da se razgovori Beograda i Prištine vode već 6-7 godina, i da je tokom tog perioda bilo pomaka, nekada većih, nekada manjih, ali se razgovaralo.
“Ja sam, kao tadašnji premijer, potpisao Briselski sporazum. Nažalost, taj sporazum ni danas nije u potpunosti primijenjen, a sada smo u fazi da razgovora u Briselu nema i svi ste vrlo svjesni zbog čega“, kaže Dačić.
Kako je dodao, zna da će mnogi od prisutnih opet apelovati na obe strane da se uzdrže od jednostranih poteza i posvete dijalogu i pronalaženju trajnog rješenja.
“Mogu vam samo reći da se Srbija uzdržava od jednostranih poteza koje nijesmo povlačili ni zbog Zajednice srspkih opština koja, kao najvažniji deo Briselskog sporazuma, ni nakon više od pet godina nije formirana, ni pre dva dana kada je Priština donijela jednostranu odluku da konfiskuje imovinu rudnika Trepča“, istakao je on.