ИН4С

ИН4С портал

Да се не заборави: Грчки официр одбио да бомбардује Србе, па осуђен на затворску казну

1 min read
"Као православац не могу да учествујем у нападу на братски народ", рекао је Маринос Ритсоудис, капетан брода, за време НАТО бомбардованја СРЈ.

Маринос Рицудис

НАТО бомбардовање Југославије 1999. године оставило је неизбрисив траг у сећањима и тугу у срцима свих оних који су се тада затекли у нашој држави, али је за гест једног грчког капетана, који је одбио да својим бродом крене на Србе, мало ко чуо.

Година 1999. остаће у српском народу упамћена као година бомбардовања, страдања невиних цивила, наношења велике материјалне штете Србији. Грчка, иако чланица НАТО-а, из политичких разлога није учествовала у ваздушним нападима на СРЈ. Ипак, упутила је у јадранске воде свој ратни брод „Темистоклис“.

У кратком документарном видеу која је Српска научна телевизија објавила на својој страници на Фејсбуку објашњено је да је посада била разочарана таквом одлуком своје владе. Стога, капетан брода, потпоручник ратне морнарице, одбија да бомбардује СРЈ, окрећући свој брод „Темистоклис“ и враћајући га назад у луку.

„Као православац не могу да учествујем у нападу на братски народ“, рекао је Маринос Ритсоудис, капетан брода, а његову одлуку подржала је и готово цела грчка јавност.

Многи грчки морнари стали су уз свог капетана, народ га је подржао, али га је ипак војни суд 1999. године осудио на две и по године затвора.

Извор: Искра, Блиц

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Да се не заборави: Грчки официр одбио да бомбардује Србе, па осуђен на затворску казну

  1. Za to vreme predsednik C. Gore g. Milo Đukanović, član visokog saveta odbrane SRJ, je vojne planove i planove strategijskog borbenog rasporeda VJ, predavao CIA, preko njihovog rezidenta za Balkan, inače rođenog brata današnjeg ambasadora SAD u Srbiji, K. Hila koji se nalazio u jednoj od vila na Cavtatu. Za to vreme takođe su operativci crnogorskog DB, današnje ANB, postavljali radio lokatore na infrastrukturnim i izmeštenim vojnim objektima po Srbiji i C. Gori, za račun NATO agresora. Pa se posle čude braća iz C. Gore, zašto Srbi doživljavaju Grke kao braću. Od 1941-ve do danas, ne računajući običnog čoveka Srbina iz C. Gore i Momira Bulatovića, od braće iz C. Gore je uglavnom dolazilo zlo za Srbe i Srbiju, dok smo ih dočekivali i puštali u kuću kao braću.

    14
  2. Е то је православац, официр, људина!!!! Вјечна ти хвала и теби и посади брода!!!!

    55

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *