ИН4С

ИН4С портал

Да ли и Украјина са По(т)рошенком иде у историју?

1 min read

Уредник „Новог стандарда“, Душан Пророковић, преиначио је наслов и новоизабраног предсједника Украјине „прекрстио“ у – Потрошенко. Тако је прије осам мјесеци Порошенко постао Потрошенко.

porosenko

И до данас је у потпуности оправдао надимак који му је надјенут у Србији. Таман када помислите да га савјетници (или уцјењивачи!) из САД не могу навести на већу глупост, Порошенко спремно крене даље. У сопствену пропаст! Таман када помислите да код њега нема више материјала за трошење, он сам почне да тврди како га има.

Својим одлукама унесрећује и сљедеће генерације. Непосредно послије предсједничких избора сам констатовао: „Уколико би успио да почне са реализацијом својих кључних предизборних обећања, отвори разговоре о федерализацији земље и стабилизује односе са Москвом, Порошенко је могао постати херој цијеле источне Европе. Украјинска криза би тако ушла у сасвим нову фазу, а њено кључно обиљежје би била постепена деескалација. Међутим, Порошенко је кренуо у сасвим другачијем смјеру. Или, тачније речено, упућен је другим смјером“.

p1-ukraine

Сада се, нажалост, може констатовати како Порошенко не показује никакву намјеру да са таквог курса скрене. Прво, тактика стани-крени у преговорима са представницима ДНР и ЛНР је прочитана. Руси су, очигледно, добро изанализирали такав амерички приступ током распада СФРЈ, помогли су Доњецку и Луганску, и тако спријечили да повремена примирја буду искоришћена за постепено напредовање снага из Кијева. Друго, стратешки план Кијева о заузимању Доњецка, тако што ће овај град најприје бити „одсјечен“ од границе са Русијом је прочитан (можда и у буквалном смилсу ријечи) још у јуну 2014. године, а каснијом контраофанзивом је не само потпуно осујећен, већ се у Иловајску за Украјинце претворио у трагедију епских размјера.

Треће, покушаји да се преко западних медија створи утисак о „руским злочинима“ није донио никакав резултат на терену, чак напротив. О обарању малезијског авиона, гађању аутобуса у Волновахи и гранатирању Маријупоља тек ће бити ријечи када се сукоб једанпут заврши.

Novorusija-Donjeck

Превише је мањкавости било током реализације ових „специјалних операција“, које указују да их руска страна није нити планирала, нити извела. Такође, глобални монопол западних медија је одавно разбијен, па је тиме теже са покушајима да се пласира „конструисана истина“ која би помогла циљевима власти у Кијеву. Четврто, вјеровање како ће САД и ЕУ уважити Украјину и помоћи јој да преброди економско-енергетску кризу у коју је запала, било је више него наивно. Шта кога на Западу брига да ли ће Украјинци и Руси поцркати од глади!? Не треба Порошенко Вашингтону (и пратећем Бриселу који је до сада показао како је само пуко средство у америчким рукама) да би од Украјине направио уређену и стабилну државу, већ да би продужавао сукоб докле год може. Тиме се одржава оправдање за примјену постојећих и евентуално увођење нових санкција Русији, усљед чега би, како то очекују у САД, за годину-двије могао и да се организује „московски евромајдан“ против Путина.

Оно, почетни план Вашингтона је био нешто другачији, припадници „Десног сектора“ су већ требали да патролирају Луганском, а Путин је требало већ да буде испраћен у историју, али су се ствари промијениле. Али, тако је како је, па ако не може Путин да се руши за годину-двије, могу пробати за три-четири… Ту је Порошенко да одржава кризу, ако треба и до последњег Украјинца. Зато ће Порошенко у наредним недјељама наставити да (зло)употребљава Леонида Кучму у Минским преговорима, симулирајући „крени-стани“ преговоре. Наставиће да инсистира на спровођењу војне стратегије (која се показала промашеном још љетос), све док му се код Дебаљцева не понови „нови Иловајск“ и не изгине још неколико хиљада голобрадих младића. Смишљаће нову провокацију која би могла бити искоришћена као оптужница против „руске стране“, међу којима је свакако најопаснија могућност акцидента на нуклеарки у Запорожју. Лагаће преко средстава јавног информисања и обећавати широким народним масама да милијарде из Вашингтона и Брисела, неопходне за заустављање економског суноврата, само што нису стигле. Порошенко нема другог излаза, осим да се и даље троши, као да је у пуној снази. Барем се тако њему чини.

ukrajinski vojnici 08

Посматрано из другачијег угла, може се закључити како је он већ потрошен. Даљим трошењем само ће правити још већу кризу и уводити Украјину у све безизлазнију ситуацију. Због тога се већ сада отвара питање не шта ће се даље дешавати са Порошенком, јер је ту одговор јасан, већ: шта ће у Кијеву настати после Порошенка? Шта је резултат тога што је Порошенко пребрзо отишао у историју као Потрошенко? Да ли се отвара пут доласку на власт екстремне деснице, неофашистичких група, које ће покушати да заведу терор свуда гдје могу? Да ли ће то изазвати потпуни слом Украјине као државе и довести до промјене и њене западне границе? Да ли нам због свега тога слиједи значајна дестабилизација у цијелој источној Европи? Од почетка ескалације сукоба у Украјини, Кијев није имао претјеране шансе да из њега изађе као побједник. Почетно несналажење устаника у Донбасу и Луганшчини, као и недоумице Русије око тога како наступити, биле су ипак само тактичког карактера. Порошенко је пропуштао те кратке тренутке слабости устаника и несналажења Москве да започне преговоре, понуди рјешење, оконча рат и како-тако одржи Украјину као државу.

Попуштао је под америчким притисцима и данас је ту где јесте. Он је потрошен, чини се таквом брзином, као нико никада у историји, а Украјина је пред страшним и крвавим распадом, који ће све мање имати везе са Доњецком и Луганском, а све више личити на обрачуне локалних ратних заповиједника по афричким државама. Порошенко је завршио своју каријеру. Одлази у историју као Потрошенко. Да ли са њим и Украјина одлази у историју?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *