ИН4С

ИН4С портал

Да ли тунел откривен у Пољској води право у чувену Ћилибарску собу?

1 min read
Ремек дјело умјетности осамнаестог вијека Ћилибарска соба сматра се изгубљеном у Другом свјетском рату. Њемачка војска однијела ју је 1941. године из дворца у Царском селу и пребацила у Кенигзберг
Carsko selo

фото: Ћилибарска соба, Катаринин дворац, Пушкин (некада Царско Село) покрај Санкт Петербурга, "Getty Images"

Музејски радници у Пољској открили су улаз у тунел на подручју комплекса њемачких бункера у мјесту Мамерки на југозападу ове земље, у коме би могла да буде сакривена чувена Ћилибарска соба, рекао је Бартоломеј Плебанчук. директор Музеја Другог свјетског рата.

Користећи професионални георадар лоцирали смо подземни тунел, а после копања на лицу мјеста открили смо отвор, који је по свој прилици затворен још у Другом свјетском рату, и до дан-данас недирнут, рекао је Плебенчук, пренијели су руски медији.

О димензијама тунела засад се ништа не говори, али се напомиње да је улаз намјерно скривен великом количином земље. Тако је да би се ушло унутра потребно склонити са улаза сто килограма тешку бетонску плочу и извадити дрво које је ту порасло.

Пољски музејски радници верују да ће у тунел моћи да се уђе већ крајем овог мјесеца. Раније су њемачки научници изнијели претпоставку да би Ћилибарска соба могла да буде сакривена у пећини Принца у Рударским планинама на југу Саксоније, недалеко од Дрездена.

Ремек дјело умјетности осамнаестог вијека Ћилибарска соба сматра се изгубљеном у Другом свјетском рату. Њемачка војска однијела ју је 1941. године из дворца у Царском селу и пребацила у Кенигзберг. Ћилибарски пано смјештен је тада у Краљевском замку у престоници Источне Пруске. Међутим, приликом повлачења Вермахта у прољеће 1945. године нестала је без трага.
Као мјеста на којима би овај драгуљ могао да буде скривен помињу се Калињинградска област, Немачка, Пољска и Чешка.

Извор: https://rs.rbth.com/istorija-rusije/86145-da-li-tunel-u-poljskoj-vodi-u-cilibarsku-sobu

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *