Да ли сте под дигиталним стресом? Ево шта је он и како да га се ријешите
1 min read
Фото: REUTERS/Henry Nicholls/File Photo
Нема сумње да је технологија у великој мјери унаприједила многе аспекте наших живота – било да желимо да се дружимо са пријатељима, да се опустимо уз омиљену серију, наручимо оброк или истражимо неку тему, све нам је доступно са само неколико кликова.
Међутим, са напретком технологије суочили смо се и са многим проблемима, а они су често повезани са утицајем превише информација на наше ментално здравље.
Интернет, посебно друштвене мреже, извор је бескрајне забаве и информација. Али сигурни смо да сте се бар једном нашли у ситуацији у којој вас је бескрајно скроловање оставило са осјећањем анксиозности и стреса.
Када комбинујемо ову бескрајну доступност информација са чињеницом да многи од нас такође користе технологију у свом раду, често се сусрећемо са дигиталним стресом. Шта је дигитални стрес?
Дигитални стрес је нови термин који описује осјећања стреса, анксиозности и преоптерећења који могу настати услед све већег ослањања на дигиталну технологију, како објашњава психолог Лиза Строман за портал Mind Body Green
Јасно је да је дигитални стрес узрокован претјераним окружењем технологије, али постоји неколико кључних фактора који могу изазвати анксиозност и осјећај исцрпљености.
Први је константан проток огромне количине информација, до те мјере да може изгледати немогуће пратити то. Ту је и ФОМО, страх од пропуштања, који се често јавља због друштвених медија, гдје се чини да је свима боље од нас.
Прекомјерна употреба технологије, посебно друштвених медија, доводи до осјећаја искључености из стварног живота, што има негативне последице по ментално здравље и међуљудске односе.