ИН4С

ИН4С портал

Да ли човјечанство треба да се припреми за евентуални напад?

Астероидима је много теже да експлодирају да би се спасла Земља него што се до сада мислило, упозоравају научници и откривају како би човечанство могло да се припреми за евентуални катастрофалан напад
Planeta-zemlja, Zemlju

Илустрација

Астероидима је много теже да експлодирају да би се спасла Земља него што се до сада мислило, упозоравају научници и откривају како би човечанство могло да се припреми за евентуални катастрофалан напад.

Иако се у филмовима представља једноставан, али високотехнолошки одговор: лансирање хероја у свемир да би га разнели пре него што дође у додир са Земљом, у стварном животу, међутим, те астероиде је много теже уништити, сматрају научници Универзитета Џон Хопкинс, који су симулирали начине на које би могло доћи до судара астероида и његовог распада.

Како преноси Индепендент, човечанство би требало боље припремити за потенцијално опасне астероиде.

Сваки велики астероид који иде према Земљи могао би да буде смртоносан за велики део популације. Научници су се надали да би њихова величина могла да се искористити против њих, показује нова студија.

„Некада смо веровали да што је објекат вец́и, лакше ће се сломити, јер је вец́а вероватноц́а да се вец́им објектима пронађу мане. Наши налази, међутим, показују да су астероиди јачи него што смо мислили и да је потребно више енергије да би се потпуно разбили“, рекао је Чарлс Ел Мир са Универзитета Џон Хопкинс.

Истраживачи знају о стенама у мери у којој се оне могу проучавати у лабораторији – отприлике величине људске шаке. Међутим, сва таква сазнања се тешко могу применити ако је стена величине града, попут астероида.

„Наше питање је било – колико енергије је потребно да се уништи астероид и разбије га на комаде?“, каже Ел Мир.

Научници су открили да су се после почетног удара формирали и пуцали милиони пукотина у астероиду. То је омогуц́ило да делови излазе као песак и оставе кратер на његовој површини. Међутим, с обзиром на то да гравитација делује на оне разбијене делове, научници су открили да ц́е огромна оштец́ена језгра и даље повлачити делове око њега.

То је значило да је астероид задржао своју снагу јер није потпуно напукао, а оштец́ени делови су се расули по средини језгра. Тако да свако ко жели да уништи опасан астероид мора да користи више енергије.

„Можда звучи као научна фантастика, али многа истраживања разматрају сударе астероида. На пример, ако се ка Земљи креће астероид, да ли нам је боље да га разбијемо на мале делове или да га усмеримо у други правац? И колико јако би требало да га ударимо да бисмо га померили, а да га не разбијемо? Све су то актуелна питања која се разматрају”, каже Ел Мир.

Директор института за екстремне материјале К. Т. Рамеш, оценио је да је само питање времена пре него што ова питања пређу са академског нивоа на дефинисање нашег одговора на велику претњу.

„Морамо имати добру идеју о томе шта треба да радимо када дође време – и научни напори као што је овај су кључни за помоћ у доношењу одлука“, рекао је он.

Извор: б92

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Да ли човјечанство треба да се припреми за евентуални напад?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *