ИН4С

ИН4С портал

Да ли ће Перковић бити испоручен Немачкој?

1 min read

Josip-PerkovicНи трећи дан од хапшења бивших челника југословенске, односно хрватске Удбе, Јосип Перковић и његов тада надређени Здравко Мустач, није извесно да ће они бити испоручени Немачкој која их потражује због сумње да су учествовали у ликвидацији емигранта Стјепана Ђурековића 1983. године недалеко од Минхена.

Перковић и Мустач одлуку чекају у загребачком затвору на Реметинецу, коју треба да донесе Врховни суд, а уколико она буде неприхватљива за Перковића и Мустача, они имају право жалбе Уставном суду. Цео тај поступак, тврде медији, не би требало да траје дуже од петнаестак дана.

У очекивању изручења ухапшених по Европском налогу за хапшење који је у Хрватској ступио на снагу 1. јануара, а уручен је дан након њеног прикључења ЕУ, 1. јула прошле године, хрватски медији откривају да у европској потерници пише да је Перковић означен као помагач непознатим особама у убиству Ђурековића, а Мустач за подстицање на политички мотивисано убиство.

Европска потерница је издата и за Иваном Ласићем који се терети да је био помагач у убиству Ђурековића, али је он недоступан немачком правосуђу јер се, како тврди део медија, налази у Босни и Херцеговини.

Ђурековић је био директор маркетинга нафтне компаније ИНА, а у Немачку је побегао годину дана пре убиства због, како пишу поједини медији, финансијских малверзација. Део хрватских медија, међуитм, тврди да се Перковић у Немачкој прикључио усташкој емиграчији. Судбина Перковић, чији син је иначе саветник за безбедност бившег и актуелног председника Хрватске, Стјепана Месића и Иве Јосиповића, у рукама правосуђа.

Загребачки “Јутарњи лист”, међутим, примећује да је у правној процедури око немачког захтева за изручење превише непознаница, па је у овом тренутку потпуно немогуће прогнозирати каква ће бити коначна одлука. Као разлог се наводи то што Хрватска нема развијену судску праксу када је у питању Европски налог за хапшење на коју би се, како се наводи, са сигурношћу могло позвати.

Кључно неразјашњено питање у случају Перковића је да ли је настала застарелост предмета везаног за случај убиства Ђурековића. То је питање о којима се људи од струке већ месецима препуцавају.

У случају да Врховни суд одлучи да Перковић и Мустач буду изручени немачком правосуђу, њихови адвокати имају право жалбе Уставном суду. Адвокат Анте Нобило се, пак, нада да би Врховни суд могао да одбије изручење и да би, како каже, Немачка требало да има разумевања за такву одлуку.

С друге стране Европска комисија је поручила да ће пажљиво пратити спровођење закона о европској потерници. Хрватска је, наиме, управо под притиском Европске комисије јесенас морала да поклекне и поменути закон измени тако што је из њега избрисано временско ограничење за изручење осумњичених за тешка кривична дела почињена у земљама чланицама ЕУ.

Хрватска је три дана уочи прикључења ЕУ у тај закон унела одредницу којом се изручење по европској потерниции није односило на особе које тешка кривична дела починили пре 7. августа 2002. године. Опозиција и део стручне јавности тврдили су да је измена са временским ограничењем донета управо да би се од изручења заштитио Перковић, па је и закон колоквијано назван “lex Perković”.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *