ИН4С

ИН4С портал

Чувена Косовка дјевојка после 80 година „излази“ из подрума Музеја Града Београда

Дело Уроша Предића "Косовка девојка" чува се у депоу Музеја Града Београда и љубитељи уметности могу да је виде само у књигама уметности или на фотографијама, али не и уживо и тако већ 80 година.

Косовка дјевојка

Дело Уроша Предића „Косовка девојка“ чува се у депоу Музеја Града Београда и љубитељи уметности могу да је виде само у књигама уметности или на фотографијама, али не и уживо и тако већ 80 година.

Директорка Музеја Јелена Медаковић објаснила је да је слика тамо зато што Музеј града Београда нема место за своју сталну поставку.

„Једно од најзначајнијих дела за које се наши грађани емотивно везују првенствено је под најстрожијим условима чувано у депоу који се не налази у подруму и под условима који су конзерваторски, дело је прописно упаковано, прописно чувано свих ових година“, каже за ТВ Прва Медаковић.

Слика ће данас бити пребачена у Стари двор где ће бити до Видовдана 28. јуна. Она вреди пола милиона евра и има високу стопу осигурања.

„Слика ће на иницијативу и под управом Старог Града бити на Старом двору. Надамо се великој посећености. Импонује нам интересовање грађана да виде све оно што је у депоима Музеја Београда“.

Прочитајте ЈОШ:

Више одељења за талентоване спортисте него за математичаре

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Чувена Косовка дјевојка после 80 година „излази“ из подрума Музеја Града Београда

    1. ZA Kosljun

      Daj napisi strucno misljenje (mora da si izucio bravarski zanat pa mislis da znas sve) duze od 10 recenica pa da ti poverujem><

  1. свака част на оштром оку. орао на себи има штит са оцилима тако да није. могу бити два објашњења. прво је да је предић насликао верзију српског грба из фојничког грбовника. тамо је орао црн. друго објашњење ми се чини вероватнијим. постоји прича тврдња да је грб био бео у миру а црн у рату. чини ми се да је предић чуо за ту причу.

    7
    1
  2. колико ја знам у комунизму слика је била изложена у сталној поставци народног музеја.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *