Црногорци и рад у Њемачкој: Гастарбајтери, ипак, само са визом

Фото: Н. Фифић
Тврдње дела невладиног сектора, али и вест коју је објавила немачка медијска кућа Дојче веле, по којима од првог јануара грађани Црне Горе више не морају да иду у немачку амбасаду у Подгорицу да би добили радне визе, већ да ће моћи да оду директно у Немачку – нису истините. Заинтересовани грађани Црне Горе обрадовали су се да ће у Немачкој сами моћи да плаћају смештај и храну, а да у међувремену траже посао легалним путем.
И амбасада Немачке у Подгорици саопштила је да су информације од 1. јануара 2018. да на снагу треба да ступи нови закон који омогућава да се држављани земаља које нису чланице у државама Европске уније запошљавају под истим условима као ЕУ држављани – нетачне.
– Молимо да се на интернет страници Амбасаде СР Немачке информишете о условима и предвиђеном временском периоду чекања за издавање радних виза – наводи се у саопштењу амбасаде Немачке.
Из невладиног сектора и немачких медија пре реакције амбасаде Немачке у Подгорици могло се чути да ће они чија плата буде довољно велика да се издржавају без помоћи државе, моћи да траже и добију радну визу, на лицу места у Немачкој.
Према подацима извршног директора НВО “Еуромост” из Бијелог Поља Лемера Мекића, немачка амбасада је у 2015. години издала 51 радну визу, да би у 2016. тај број скочио на чак 683.
– У сваком случају ми очекујемо масовније исељавање са севера Црне Горе након Нове године. Да интересовање за радне визе постоји, потврђују ранији подаци које смо добили од немачке амбасаде у Подгорици – каже Мекић.
Скривени подаци?
– Поводом реаговања немачке амбасаде у Подгорици, позивамо их да јавно објаве колико су издали радних виза црногорским грађанима у 2017. години, јер не видимо разлог да те информације крију од јавности. Све информације које објавимо добијамо у комуникацији са грађанима и добро нам је познато да се радне визе за црногорске грађане одмах завршавају, да могу након шест месеци да се продуже у Немачкој, такође све ће брже ићи након Нове године – уверени су из НВО Еуромост.
Азил
– У последње три године готово 6.000 грађана са севера Црне Горе потражило је спас у Немачкој. То показују и подаци немачке Федералне агенције за миграције и расељена лица. Реч је претежно о Бошњацима који у Немачкој траже азил. Мање од два одсто њих је добило неку врсту заштите, док је остатак морао да се врати – каже Лемер Мекић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

