ИН4С

ИН4С портал

Црна Гора добија Агенцију за сајбер безбједност

1 min read

Црна Гора ове године добија Агенцију за сајбер безбједност, а уз то кроз формирање и стављање у функцију Владиног тима за одбрану од сајбер пријетњи и напада подићи ће се капацитет за сајбер одбрану, наводи се у Програму рада Владе Црне Горе у 2023. години. Како се истиче, усвајањем новог Закона о информационој безбједности утврдиће се надлежности Агенције за сајбер безбједност и Владиног тима.

Како се наводи, успостављање Агенције за сајбер безбједност у циљу је ефикасног одговора на поменути изазов и потпуног усклађивања са Директивом Европске уније о мрежној и информационој безбједности.

Из Владе истичу да ће се на нормативном плану, усвајањем новог Закона о информационој безбједности утврдиће се надлежности Агенције за сајбер безбједност и Владиног ЦИРТ тима.

У програму рада Владе Црне Горе наводи се да ће се истовремено дефинисати национална критична и важна информатичка инсфраструктура, као и мјере њене заштите и контроле чиме ће, како се истиче, бити омогућена регулаторна функција над власницима критичне и важне информатичке инфраструктуре, а све у складу са Директивом ЕУ о мрежној и информационој безбједности.

“Како бисмо дошли до дигиталне трасформације Црне Горе, те испунили стратешке циљеве, неопходно је покренути капиталне пројекте из области дигиталне инфраструктуре, превасходно успостављање државног Дата центра који ће омогућити све инфраструктурне и безбједосне услове за имплементацију електронских сервиса”, истиче се у Програму рада Владе Црне Горе у 2023. години.

Наводи се да је “предуслов дигиталне трансформације примарно задовољење потреба кроз повећање покривености и модернизације ИКТ инфраструктуре, развоја и унапређења дигиталних вјештина, подизање свијести грађана и привреде о важности дигиталног развоја, унапређење квалитета, количине и употребе е-услуга”.

Истичу да иако омогућавање приступа информационо-комуникационим технологијама и услугама може дати једнаке шансе свим грађанима, то није једини гарант искоришћености технологија и бенефита које појединац и друштво у цјелини могу остварити.

“Потребно је стога радити на едукацији и подизању свијести свих друштвених група о могућностима које ове технологије пружају у свакодневном животу. Покретањем процеса успостављања Дигиталне академије – платформе за едукацију и повезивање свих релевантних актера који раде на грађењу дигиталних и лидерских вјештина јавних службеника, студената и рањивих група је од стратешког значаја”, наводи се у Програму рада Владе Црне Горе у 2023.

Подсјетимо, Црна Гора је у протеклој години била подложена сајбер нападима, а између осталог један период није радила ни интернет страница Владе- преноси Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<