ИН4С

ИН4С портал

Циклон у Бангладешу однио најмање девет живота

Циклон Ситранг који је погодио на обалу Бангладеша, усмртио је најмање девет људи, преноси Ројтерс. Невријеме је уништило куц́е, чупало дрвец́е и оштетило путеве, струју и комуникације, саопштили су тамошњи званичници.

Истичу да је масовна евакуација прије него што је циклон погодио западну обалу, помогла да се спасу животи те да ц́е пуни обим жртава и штете, бити накнадно познат.

Циклон је дошао из смјера Бенгалског залива, уз ударе вјетра до 88 километара на час, праћеног таласима висине око 3 метра, који је поплавио ниска обална подручја.

Електричне и телефонске везе су углавном прекинуте, а приобална подручја су уроњена у мрак.

Оштец́ено је око 2.000 електричних стубова, због чега је 8 милиона људи остало без струје, рекао је Насрул Хамид, млађи министар за енергију, енергију и минералне ресурсе. „У току су напори да се што пре врати струја“, казао је он.

Вец́ина страдалих су згњечени палим дрвец́ем, док је оштећено око 10.000 домова и 6.000 хектара обрадиве земље. Обилна киша пала је и на улице главног града Даке, због чега су настале поплаве.

Електричне и телефонске везе су углавном прекинуте, а приобална подручја су уроњена у мрак. Док је циклон захватио и источну индијску државу, Западни Бенгал.

Упозорења су стигла и од еколога, који упозоравају да би климатске промјене могле довести до још катастрофа, посебно у мјестима као што је густо насељени Бангладеш.

Фарах Кабир, директор групе АцтионАид у Бангладешу, рекао је да је ова година имала климатске ванредне ситуације, као што су поплаве и суше „у размјерама која није раније виђена”.

„Климатска криза је све већа, а у Бангладешу осјец́амо њену жестину“, рекао је он.

„Када ударе екстремни и догађаји као што је циклон Ситранг, цијеле заједнице остају девастиране“, закључио је Кабир.

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy