ЦИА подметнула доказе у Ирану?

Та процена, пише „Блумберг“ базирана је на обавештајним подацима који би могли да наводе на погрешан закључак.
Тако се поставља питање да ли је ЦИА имала намеру да Међународну агенцију за атомску енергију наведе на погрешан закључак
Агенција УН са седиштем у Бечу има задатак да испита да ли влада у Техерану покушава да развије нуклеарно оружје и њен закључак би могао да утиче на евентуално укидање сакнција против Ирана.
Детаљи операције ЦИА из 2000. године обелодањени су током судског процеса у случају Џефрија Стерлинга, агента који је у јануару осуђен за неовлашћено објављивање информација о шпијунским активностима ЦИА у Ирану.
„Ова прича указује на могућност да су непријатељске обавештајне агенције могле да да „подметну“ крунске доказе о активностима у Ирану како би их ИАЕА пронашла“, каже Питер Џенкинс, бивши британски изасланик при ИАЕА.
Док ирански званичници константно критикују ИАЕА да њихов случај заснива на лажираним документима, агенција УН никад није признала да је добила манипулисане доказе, наводи „Блумберг“.
Инспектори ИАЕА не ослањају се само на податке обавештајних служби, каже један од дипломата који истиче да се процена агенције о иранском војном комплексу Парчин где је Техеран наводно тестирао експлозив велике разорне моћи, заснива и на анализи сателитских снимака и других података.
Са друге стране, активности ЦИА показују какву тактику користе САД и његови савезници против Ирана, сматра Ден Џојнер, професор права на универзитету у Алабами.
Он упозрава да ИАЕА не сме да се ослони да податке које јој доставе агенције држава чије су политичке агенде у супротности са Ираном.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

