ИН4С

ИН4С портал

ЦГО: Министарство културе обмањује јавност

"Радној групи је наметнута обавеза да припреми Предлог Закона о медијима до 10. априла 2018. године, при чему је надлежно Министарство културе у овај процес ушло без икакве претходно припремљене анализе стања."

Илустрација

Из Центра за грађанско образовање (ЦГО) оцијењено је да Министарство културе обмањује јавност Црне Горе тврдњом да „Влада Црне Горе не жели да Закон о медијима, као ни остале законске текстове утврђује без претходних препорука, односно експертских оцјена садржаних, како у анализи Савјета Европе, тако и неопходних експертских мишљења од стране Европске комисије у процедурама хармонизације”, рекла је данас Ана Ненезић, координаторка програма и чланица РГ за израду Предлога Закона о медијима.

Ненезић је нагласила да управо притисак на Радну групу за израду Предлога Закона о медијима, да свој посао заврши кроз један брз и интензиван процес, а без јасне стратегије, демантује наводе Министарства културе.

„Ако је онако како то Министарство културе јавно тврди, чему журба да се, на уштрб квалитета, ван очију јавности, рад на законском тексту који није мијењан дуже од 15 година, сада заврши за мање од два мјесеца, а могуће и прије објављивања анализе Европске комисије и Савјета Европе?“, рекла је Ненезић.

Она је навела да је радној групи наметнута обавеза да припреми Предлог Закона о медијима до 10. априла 2018. године, при чему је надлежно Министарство културе у овај процес ушло без икакве претходно припремљене анализе стања која би указала на проблеме у примјени важећег Закона, без дефинисане методологије рада и без понуђених предлога рјешења за унапређење постојећег стања.

У саоптењу се наводи да је са друге стране, на захтјев Владе, ЕУ кроз заједнички пројекат са Савјетом Европе финансирала израду независне свеобухватне анализе иза које стоје реномирани међународни експерти.

Та анализа би могла да буде и основ израде медијске стратегије коју је премијер Душко Марковић најавио у свом експозеу, а на којој ни послије годину и по ништа још није урађено„, казала је координаторка.

Ненезић је додала да је Министарству културе позната чињеница да ће та анализа бити јавно представљена у првој половини априла, као и да она треба да служи као упут у којем правцу треба ићи и којим принципима се треба водити како би добили најбоља законска рјешења, усклађена са међународним стандардима.

„Јасно је да је након 15 година примјене важећег Закона, приликом припреме новог Закона о медијима, требало претходно детаљно и координирано преиспитати све законе који утичу на медијски сектор, припремити Медијску стратегију са пратећим акционим планом, коју је још премијер Марковић у свом експозеу најавио, затим одредити одговорности а тек након тога кренути у измјене медијских закона“, рекла је она.

Досадашње поступање Министарства културе не иду у том правцу. Напротив, прибјегава се рјешењима која неће донијети ништа ново и значајно за медијску заједницу, нити ће унаприједити оквир у којем медији дјелују, а изражавамо забринутост и да нека до сада предложених рјешења пријете и да угрозе медијске слободе, закључила је Ненезић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *