ИН4С

ИН4С портал

ЦГО: Јачати капацитете локалних самоуправа у борби против корупције (ВИДЕО)

„Кључни разлог развоја корупције је у њеној некажњивости односно нефункционалном систему процесуирања идентификованих случајева корупције“, нагласила је Уљаревић.

Фото: ПР Центар

Систем борбе против корупције на локалном нивоу, као кључне подржавајуће полуге мора имати Владу одговорну грађанима са једнаким односом према свим општинама, кредибилну Агенцију за спречавање корупције и јако Тужилаштво, поручено је на националој конференцији Центра за грађанско образовање (ЦГО), саопштено је из ПР Центра.

Конференција „Мисли локално – дјелуј локално! – Борба против корупције на локалном нивоу!“, је одржана у оквиру истоименог пројекта у сарадњи са невладиним организацијом (НВО) Бонум из Пљеваља, Инкубатор из Котора и Центар за истраживачко новинарство из Подгорице, а уз финансијску подршку Европске уније.

Уљаревић: 63% грађана препознаје корумпираност локалних власти

Извршна директорка ЦГО, Далиборка Уљаревић, указала је да 63 одсто грађана и грађанки, по налазима истраживања те организације, препознаје корумпираност локалних власти, а доминантно цијене и да је, како је навела, иста штетност корупције која се одиграва на високом нивоу, као и оној нижим нивоима, попут локалног.

„Кључни разлог развоја корупције је у њеној некажњивости односно нефункционалном систему процесуирања идентификованих случајева корупције којег карактерише исполитизирани и селективни приступ надлежних органа, а што свакако није подстицајно за већи степен активизма грађана и пријављивање корупције“, истакла је Уљаревић.

Она сматра да је неопходна посвећеност свих – како националних власти у дијелу подржавајућег оквира, тако и самих локалних власти које, како је казала, морају раскинути са политиком „незамјерања” и „ослушкивати глас грађана и грађанки, а не партије“.

„Зато систем борбе против корупције на локалном нивоу, као кључне подржавајуће полуге мора, имати Владу одговорну грађанима са једнаким односом према општинама независно ко у њима спроводи власт, кредибилну Агенцију за спречавање корупције и јако Тужилаштво које даје печат борби против корупције необојен непримјереним политичким притиском, недостатком интегритета, стручности и храбрости“, поручила је Уљаревић.

Орав: Локална самоуправа није имуна од корупције

Шеф Делегације Европске уније у Црној Гори, Аиво Орав, сматра да је Црна Гора постигла одређени ниво припреме за борбу против корупције, када је почела процес преговарања, оцијењујући да је потребнмо много више урадити да би се постигли резултати на плану истраге, осуђења и инкриминације случајева високе корупције.

„У већини случајева, корупција која се пријављује на свим нивоима говори о томе да локална самоуправа није имуна од тога. Случај ‘Кошљун’ и други који укључују локалну самоуправу у Будви заправо су илустрација тога и то је нешто што се налази у рукама првосудних органа за рјешавање“, навео је Орав.

Зато, како је истакао, локалне самоуправе морају да ојачају своје капацитете везано за борбу против корупције.

„То значи да се морају створити веће прилике да развој локалне самоуправе и унапређење њихових сервиса према грађанима у сваком смислу. Развој локалних заједница да активно учествује у борби против корупције је нешто што је неопходно да би се десиле праве промјене. Једини начин да се боримо против корупције јесте да се сви субјекти удруже у тој борби – релевантна министарства, локалне самоурпаве, правосуђе и цивилно друштво“, поручио је Орав.

Прибиловић: Један од механизама је израда Плана интегритета

Министар јавне управе Сузана Прибиловић подсјетила је да је Влада донијела Оперативни документ за спрјечавање корупције у областима од посебног ризика – као Анекс Акционог плана за Поглавље 23 – Правосуђе и темељна права, који како је навела, међу седам области посебно ризичних за настанак корупције обухвата и област локалне самоуправе.

Како је казала, један од механизама за остваривање начела етичности и интегритета локалних службеника и намјештеника је израда Плана интегритета.

„Овај акт је значајан са аспекта борбе против корупције на локалном нивоу, јер представља интерни антикорупцијски документ чија сврха је да преко скупа мјера правне и практичне природе утиче на спречавање и отклањање могућности за настанак и развој различитих облика коруптивног понашања у оквиру органа, организационих јединица и на нивоу сваког појединачног радног мјеста“, навела је Прибиловић.

Она је истакла да су обуке службеника и намјештеника у директној вези са борбом против корупције на свим нивоима, као и на локалном нивоу, оцијењујући да подизање њиховог знања и вјештина, представља темељ у превенцији те појаве.

Ненезић: Један од проблема је невршење унутрашње ревизије

Коодинатор програма у ЦГО, Ана Ненезић, казала је да је највећи проблем који је та организација уочила приликом анализе Извјештаја локалних самоуправа представља то што доста њих није успоставило јединицу за унутрашњу ревизију.

„Међу проблемима које смо уочили су и невршење унутрашње ревизије када постоје кадровски капацитети за то, недовољна транспарентност процеса у локалним управама и самоуправама, поготово у области финансија и буџета, непостојане Етичке комисије или у случајевима гдје она постоји неспровођење анализе рада исте“, навела је Ненезић.

Уочени су проблеми, како је додала, који се односе и на неадекватно евидентирање пријава корупције, поготово кад, како је навела, 11 општина није усвојило интерно упутство за евиденцију пријава корупције и поступање по тим пријавама, „нити је омогућило заштиту идентитета лица која би поднијела пријаву“.

Ђурнић: Само 7 од 23 општине има јединицу за управљање људским ресурсима

Истраживач јавних политика у Институту алтернатива, Ана Ђурнић, казала је да само седам од 23 општине има јединицу за управљање људских ресурсима, наводећи да тај недостатак доприноси корупцији у запошљавању.

„Нацрт закона о локалној самоуправи покушава да ријеши проблеме који се тичу корупције али није у потпуности промишљено како ће се рјешења у пракси спровести“, навела је Ђурнић.

Томовић: АСК урадила модел плана интегритета за локалне самоуправе

Начелник Сектора за превенцију корупције, интегритет, лобирање и примјену међународних стандарда у Агенцији за спрјечавање корупције (АСК), Младен Томовић, казао је да је Агенција урадила модел плана интегритета за локалне самоуправе и доставила их свим јединицама локалне самоуправе.

Он је најавио да ће почетком идуће године све јединице локалне самоуправе морати да уђу у процес ревизије одређених докумената, наводећи да је то прилика да се уочени недостаци отклоне.

Тадић Мијовић: Највише кривичних пријава поднијето против бившег градоначелника Подгорице

Извршна директорица Центра за истраживачко новинарство Црне Горе, Милка Тадић Мијовић, казала је да су током пројекта за потребе текстова урађена истраживања у којима је учествовало више од 100 различитих саговорника локалне самоуправе, представника правосудних органа, политичких партија, цивилног друштва, стручњака и обичних грађана.

„Пројекат смо отворили серијалом из Колашина. Колашинска власт користила је јавна средства у личне сврхе, злоупотребљавала је запослене, награђивала је покорне трасакцијама са јавним земљиштем које су општинске власти приватизовале и продавале испод цијене на сумњивим тендерима, општина је претрпјела милионске штете“, навела је Тадић Мијовић.

Она је казала да је највише кривичних пријава, када је у питању корупција на локалном нивоу поднешено против бившег градоначелника Подгорице.

„Објавили смо више текстова о случајвима ‘Базар’, ‘Царине’, ‘Комбинат алуминијума Подгорица’, ‘Дувански комбинат’ и ту је утврђено да су огромне штете нанијете грађанима и локалној управи, да се ради о десетинама милиона. Многи од ових случајева нису имали судски епилог“, рекла је Тадић Мијовић.

Конференција “Мисли локално – дјелуј локално! – Борба против корупције на локалном нивоу!”, је одржана у оквиру истоименог пројекта у сарадњи са невладиним организацијом (НВО) Бонум из Пељваља, Инкубатор из Котора и Центар за истраживачко новинарство из Подгорице, а уз финансијску подршку Европске уније, у оквиру Инструмента за претприступну помоћ (ИПА) 2015, и уз кофинансирање од стране Министарства вањских послова Краљевине Холандије, нагласили су из ПР Центра.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *