ИН4С

ИН4С портал

Центaр за социјални рад „савјетодавaц“, али не и заштитник интереса дјеце

1 min read
Само Суд може да одреди обавезно лијечење особе која је евидентирана као зависник од алкохола или опијата док стручни радници центра за социјални рад имају савјетодавну улогу.
czs

Центар за социјални рад Подгорица

Тренд пораста броја развода у Црној Гори, нажалост, није новина и изгледа као да се и „та прича“ свела на пуко набрајање бројки. У прошлој години сваки четврти брак завршен је разводом, од којих је чак 62 одсто оних у којима бивши супружници имају потомство.

Објављују се поразни статистички подаци уз неизбјежне оцјене стручњака да су брак као институција и породица као основна ћелија друштва запали у кризу.

Изазови са којима се сријећу самохрани родитељи су многобројни, али ипак су најтеже оне битке које треба водити због добробити дјетета. Ова прича односи се на бивше супружнике који су, по одлуци Суда обавезани да, због дјеце, контакт са другим родитељем остварују у Центру за социјални рад у Подгорици.

Притужбе на рад и однос социјалних радника у овој институцији у Подгорици стигле су са неколико адреса, а односе се на немар запослених службеника и на безбједносне услове у којим се одвија контакт једног од родитеља са дјететом.

Овдје је важно истаћи да је у већини случајева у којима се одређују овакве мјере ријеч о једном од родитеља који је, осумњичен за породично насиље или је зависник од алкохола или опијата уз обавезну мјеру лијечења. Папир све трпи, али не и живот. 

Нашем порталу обратио се Подгоричанин, чији је идентитет познат редакцији, а који се годинама бори за старатељство над двогодишњом ћерком, јер је бивша жена алкохоличар. Наиме, у току је бракоразводна парница, а у међувремену суд је наложио да дијете са мајком буде у контакту у „контролисаним условима“ у подгоричком Центру за социјални рад.

„Већ годину дана одводим дијете у Центар да би имала било какав контакт са мајком. Моје незадовољство је огромно, јер сам у сталном страху да јој се нешто не догоди. Сигурносне камере већ дуже вријеме не раде, социјална радница није у соби у којој би требала да буде док сусрет траје, а то је у обавези. Више пута сам им указивао на пропусте, али ништа није уродило плодом“, казао је он и додао да је након последњег сусрета поднио и пријаву у полицији против бивше жене, а након тога одлучио да своју причу изнесе у јавност.

Да ли је, у конкретном случају, за дијете добро и корисно, да има контакт са родитељом који није у стању да води рачуна о свом психо-физичком здрављу и колико службеници Центра ту могу да помогну одговор смо покушали да добијемо од одговорних.

djeca
Илустрацијха

Контактирали смо Катарину Бијелић, руководитељку Службе за дјецу и младе ЈУ Центар за социјални рад за Главни град и општине Голубовци и Тузи, која је објаснила да се видео надзором не снимају контакти дјеце и родитеља јер би то, како је истакла, нарушило њихову приватност.

„Чим дође до контактирања у контролисаним условима, подразумијева се да постоји проблем у породици, или проблем са капацитетом за вршење родитељског права код барем једног родитеља. Задатак стручних радника је да стално раде на овим капацитетима, надзиру родитеље и пружају помоћ и подршку у складу са Породичним законом. Ријетко када у потпуности изостаје сарадња родитеља са Центром за социјални рад“, казала је Бијелић.

Према њеним ријечима, контактирање се одвија у посебној просторији која је опремљена за краћи боравак дјеце са родитељима у њој и додаје да се одлуке суда морају испоштовати када је ријеч о присуству стручног радника Центра.

На питање које контролне мјере спроводе када је један од родитеља евидентиран као наркоман или алкохоличар, Бијелић каже да само Суд може да одреди обавезно лијечење особе док стручни радници центра за социјални рад имају савјетодавну улогу.

„Сваки предмет има задуженог водитеља случаја, који прати квалитет контакта, ради са породицом и о истоме извјештава суд. Уколико процијени да су се стекли услови за измјену модела контактирања, односно проширење контакта, он родитеља упућује на суд ради измјене одлуке о контактирању“, објаснила је процедуру Бијелић и додала да је чест случај и да родитељи не поштују ову мјеру или да оду на издржавање затворске казне и да овај контакт изостане.

Бијелић наводи да тренутно, по евиденцији Службе за дјецу и младе, укупно десеторо дјеце контактира са родитељима у различитим терминима у контролисаним условима сходно пресудама или привременим мјерама Основног суда у Подгорици.

Прочитајте још:

Бокељи за спас крстионице: Петиција за заштиту светиње 20. априла на бокешким трговима

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *